08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Görmez'den birlik ve kardeşlik için dua tavsiyesi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ülkemizde yaşanan son olaylarla ilgili Kur'an ve Peygamberimizin sünnetinden örnekler göstererek, kardeşlik çağrısında bulundu. Görmez 'şu duayı dilinizden düşürmeyin' dedi.

28 Aralık 2013 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 28 Aralık 2013 Cumartesi 19:59
Görmez, Ümraniye Müftülüğü hizmet binası ve Kuran kursu açılış töreninde yaptığı konuşmada ayetlerde "birlik beraberliğin olmadığı, ayrılık, gayrılığın hakim olduğu, yürekler arasında nefretin yerleştiği, fitnenin dolaştığı toplumların ateş dolu çukurların kenarında yaşamaya benzetildiğini" söyledi.

İNADINA KARDEŞLİK, İNADINA BİRLİK

Görmez: "Onun için ısrarla hepinize altını çizerek ifade etmek istediğim husus şudur; inadına birlik diyeceksiniz, inadına beraberlik, inadına kardeşlik, inadına kardeşlik hukuku, inadına kardeşlik ahlakı" dedi.

BU DUAYI DİLİNİZDEN DÜŞÜRMEYİN

"Kur'an'ın bize öğrettiği dualar vardır. O dualardan bir tanesini hiç dilinizden eksik etmeyin. Diyor ki yüce Rabbimiz bize öğrettiği duada, 'Rabbim, benim kalbime hiçbir mümin kardeşime karşı kin, öfke ve nefret koyma Allahım.'

PEYGAMBERİMİZİN YAPAN BENİMLE BİRLİKTE CENNETE GİRER DEDİĞİ SÜNNET

İlhamını bu ayetten alan Allah Resulu, Hazreti Enes'e şöyle diyecektir. Enes'e tavsiyeleri peygamberimizin kıyamet sabahına kadar her anne, babanın çocuklarına tavsiye edeceği çok büyük tavsiyelerdir.

Bir tavsiyesi şöyle olmuştur; 'Yavrucuğum mümkün olduğu kadar, gücün yettiği kadar hiçbir zaman, hiçbir sabah, hiçbir akşam, hiçbir mümine karşı kalbinde kin, öfke ve nefret olmasın. Yavrucuğum bu benim sünnetimdir, kim benim bu sünnetimi ihya ederse cennete benimle birlikte girecektir."