HSK: Brunson için en doğru karar verilecektir

HSK Başkanvekili Yılmaz'dan şu sıralar 4'üncü duruşması görülen Rahip Brunson davası hakkında açıklama geldi.

 • AA
 • 22
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Brunson davasıyla ilgili "Mahkemenin kararına güvenelim, izleyelim. En adil sonuca onlar varacaktır" dedi.  "Bütün yargılama dosyalarında yargılamayı yargılama unsurlarına bırakırsak ve  sabırla sonucu beklersek, müdahale etmeden adalete en uygun neticenin tecellisine  fayda sağlamış oluruz"
Mehmet Yılmaz, Brunson'ın yargılandığı davayla ilgili gazetecilerin  sorularını yanıtladı.
 
Yürüyen bir yargılama hakkında konuşmasının, fikir söylemesinin doğru  olmayacağını belirten Yılmaz, "Yürüyen bir yargılama hakkında yorumda bulunmam,  bir bilgi vermem, aktarmam kendime duyduğum saygıyı azaltır. Hayatım boyunca  hiçbir yürüyen yargılama hakkında konuşmadım." diye konuştu.
 
Burada da yürüyen bir yargılama bulunduğunu, dosyanın mahkeme  heyetinin bilgisinde olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:
 
 "Hakim onlar. Biz dosyanın kapsamını bilmiyoruz. Tanıklar dinlendi, ne  dedi bilmiyoruz, onlar biliyor. Sadece jestlerini, mimiklerini incelediler.  Yargılamayı yapan hakim ve savcı dışında kimse bu karar konusunda yorum  yapmamalı. Verilen karar temyize, itiraza tabidir. Bütün yargılama dosyalarında  yargılamayı yargılama unsurlarına bırakırsak ve sabırla sonucu beklersek,  müdahale etmeden adalete en uygun neticenin tecellisine fayda sağlamış oluruz.  Aksi halde karar verici insanları gerçekten zorluyoruz. Dışardan yapılan yorumlar  onları etkiliyor, çok fazla sıkıntıya da sokuyor. İzleyelim, onların verdiği  karara da güvenelim. En adil sonuca onlar varacaktır. Bizim tecrübeli hakim ve  savcılarımız. Olayı onlar yaşıyor, dışarıdan kimsenin bilmesi mümkün değil.  Onlara inanalım, güvenelim. Süreç istinaf aşamasına, temyiz aşamasına taşınırsa,  süreci izleyip göreceğiz."
 
Bu süreçte görev alan hakim savcıların hepsinin çok tecrübeli olduğunu  ifade eden Yılmaz, "Rahat bırakılırsa ve imkan sağlanırsa, zaman açısından da  imkan sağlanırsa, dosya kapsamına göre en adil, delil durumuna uygun en adil  sonuç her dosyada çıkacaktır, sadece bunda değil. Türk yargısı kim ne derse desin  çok fedakarca çalışmasını sürdürüyor." ifadelerini kullandı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınlandı

Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınlandı

Fenerbahçe'de 240 milyonluk fiyasko! Transferlere servet ödediler

Fenerbahçe'de 240 milyonluk fiyasko! Transferlere servet ödediler

Ankara'daki tren kazasından ilk görüntüler

Ankara'daki tren kazasından ilk görüntüler

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar