21 Ekim 2020 Çarşamba / 4 RebiülEvvel 1442
Gece modu

İçişleri Bakanlığı: 3 PKK'lı ikna yoluyla teslim oldu

İçişleri Bakanlığı, ikna çalışmaları sonucu Mardin ve Şırnak'ta 3 terör örgütü mensubunun daha güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

AA19 Eylül 2020 Cumartesi 09:06 - Güncelleme: 19 Eylül 2020 Cumartesi 12:35

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı koordinesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığının ikna çalışmalarıyla, terör örgütüne 2014 ve 2015 yılında katıldığı tespit edilen 3 örgüt mensubunun Mardin ve Şırnak'ta güvenlik güçlerine teslim olduğu belirtildi. Açıklamada, yılbaşından bugüne kadar terör örgütünden sadece ikna yoluyla teslim olan terörist sayısının 157'e yükseldiği kaydedildi.

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Öte yandan edinilen bilgiye göre, Mardin ve Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlıkları ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar sonucu teslim olan teröristlerin iki tanesinin kimliği belli oldu. Teröristlerden birinin 2014 yılından bu yana terör örgütü içerisinde faaliyet gösteren "Jinda" kod adlı B.B. isimli terörist ile İran'dan örgüte katılan ve 2016 yılından beri örgüt içerisinde bulunan İran uyruklu "Dilan" kod adlı K.M.  olduğu ortaya çıktı. "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan arama kaydı bulunan teröristlerin jandarmadaki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi. İçişleri Bakanlığı, ikna çalışmaları sonucu Mardin ve Şırnak'ta 3 terör örgütü mensubunun daha güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirmişti.