• $ 5,8753
 • € 6,5605
 • 240.93
 • 96.142
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

TSK’da paralel emir komutaya geçit yok

MGK’da tehdit olarak açıklanan paralel yapı unsurları TSK’da da barındırılmayacak. TSK, somut belge ve bilgi olmadıkça adım atmazken, paralel emir-komutaya geçit vermemek için de yoğun şüphelilere kızak görev gibi yöntemlerle önlem alıyor.

 • KIYMET SEZER
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yüksek disiplin kurulları çalışmaya başladı. İhtiyaca göre günlük, haftalık ya da aylık toplanan kurullarda disiplin cezaları yahut ayırma kararları veriliyor.

TSK içine de sızdığı düşünülen paralel yapı mensuplarının kurumdan uzaklaştırılması bekleniyor. Komuta kademesinin de bu konuda hayli hassas olduğu belirtiliyor. MGK’da tehdit olarak açıklanan paralel yapı unsurları TSK’da barındırılmayacak. Bir cadı avına zemin vermek istemeyen TSK yönetimi somut belge ve bilgi olmadıkça adım atmazken paralel emir-komutaya geçit vermemek için yoğun şüphe halinde kızak görev gibi yöntemlerle önlem alıyor.

Kurullar çalışmaya başladı

Askeri Şura’nın Ağustos ayı toplantısından önce çıkarılan bir yönetmelikle ihraç YAŞ gündeminden çıkarılarak, TSK içinde, ayırma yetkisine sahip yüksek disiplin kurulları oluşturulmuştu. Edinilen bilgiye göre, bu kurullar uzunca bir süredir çalışmalarını sessiz sedasız yürütüyor. Dosya geldikçe toplanıyorlar. Belli çalışma günleri yok. İhtiyaca göre her gün de toplanabiliyorlar. Kurul kararları uyarınca disiplin cezası görenler, TSK’dan sessiz sedasız ayrılanlar da istifa edip gidenler de var. Ancak bütün bu kararların belge ve bilgi desteğiyle alındığı özellikle vurgulanıyor. Bu kapsamda uzunca bir süredir gündeme gelen TSK’da paralel yapılanma olduğu iddiaları da kurulların gündeminde.

Mücadele için talimat

TSK için paralel örgütle mücadele bir görev. Yasalar uyarınca Milli Güvenlik Kurulu’nda “Milli güvenliğe yönelik bir tehdittir” denildiği anda Genelkurmay Başkanlığı için bu bir talimat niteliğinde. Dolayısıyla MGK’da kararlaştırılan paralel yapılanma ile mücadele konusunda TSK tedbirini almak zorunda. Aksi taktirde suç işlemiş oluyor. Yetkililer bu kapsamda başta 28 Şubat olmak üzere darbe dönemlerini hatırlatıyorlar ve o dönemde de irtica yahut diğer unsurların MGK kararlarıyla tehdit olarak görüldüğüne işaret ediyorlar.

Edinilen bilgiye göre, paralel yapılanmaya yönelik bazı tedbirler alındı ve alınıyor. Paralel örgüte bilgi sızdırdığından yoğun şüphe edilen personel, belge olmasa dahi, bir kısım engellemelere tabi tutuldu. Kiminin terfisi durduruldu, kimilerine daha hafif ve pasif görevler verildi.

Cadı avına dönüşmesin diye

Ancak yetkililer TSK’nın kapalı bir kutu olduğunu, böyle bir yapılanmanın ve mensup personelin tespitinin hayli zor olduğuna dikkat çekiyorlar. Çünkü sivil kurumlarda geçmişte bir övgü kaynağı olan cemaate mensubiyet buralardaki örgüt mensuplarının deşifre olmasını sağlamışken TSK’da değil bir örgüt bir siyasi partiye üyelik hatta insanların dini mezheplerini bile gizledikleri biliniyor. TSK’da terfi söz konusu olduğundan birbirlerini rakip gören kişilerin bunu bir karalama unsuru olarak kullanması, özellikle takiyye yaparak gerektiğinde içki içebilen, kendini çok rahat gizleyebilen bu unsurların başkalarına paralel yaftası atarak kendilerini gizleme çalışabilecekleri ihtimalleri de göz önünde bulunduruluyor. Bu nedenle de yetkililer TSK’da bilgi ve belge olmadan adım atılmayacağı, dolayısıyla da bu tehditle mücadelenin hayli ağır yürüdüğüne işaret ediyorlar. TSK’nın istihbarat kaynağının MİT, Emniyet İstihbarat gibi kurumlar olduğuna dikkat çekilirken, bu kurumlardan bilgi ve belge gelmesi halinde gereğinin yapılacağı belirtiliyor. 

AYRI BİR HİYERARŞİ KUŞKUSU

Paralel yapının askeri okullara giriş sınav sorularını cemaat üyelerine dağıtarak bunların orduya girmesinin sağlandığı, ilerleyen yıllarda bunların üst kademe görevlere getirileceği iddia edilmişti. Hatta medyaya yansıyan bazı iddialarda TSK’daki cemaat yapılanmasına yönelik oran verilmiş, en fazla binbaşı rütbeliler arasında oldukları iddia edilmiş, İstihbarata Karşı Koyma, Personel, Muharebe birimlerinde ağırlıklı olarak yapılandıkları öne sürülmüştü. Yine askeri yargının paralel yapı hakimiyetinde olduğu da iddialar arasında yer almıştı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

37 yıldır kayıptı... Seller cesedini ülkesine geri getirdi

37 yıldır kayıptı... Seller cesedini ülkesine geri getirdi

Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı tanıtıldı

Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı tanıtıldı

Abbasi Medeni vefat etti

Abbasi Medeni vefat etti

İstanbul Valiliğinden Küçükçekmece açıklaması

İstanbul Valiliğinden Küçükçekmece açıklaması

PKK yandaşlarından Londra'da TRT World binasına saldırı

PKK yandaşlarından Londra'da TRT World binasına saldırı

Selanik'te sözde soykırım provokasyonu

Selanik'te sözde soykırım provokasyonu

Zarif'ten Trump'a 'B Takımı' uyarısı

Zarif'ten Trump'a 'B Takımı' uyarısı

'Sürecin pozitif yansımaları devam ediyor'

'Sürecin pozitif yansımaları devam ediyor'
 
Çin´de yakıt tankeri alev alev yandı! İşte patlama anı...

Çin´de yakıt tankeri alev alev yandı! İşte patlama anı...

Trafik sigortalarında yeni dönem

Trafik sigortalarında yeni dönem

Evinin bahçesine bakın ne yaptı!

Evinin bahçesine bakın ne yaptı!

Akılalmaz olay! Yaptıkları icat hayatlarına mal oldu

Akılalmaz olay! Yaptıkları icat hayatlarına mal oldu