Bolu ve Köroğlu'na ait Osmanlı belgeleri Bolu'ya getirildi

Bolu ve Köroğlu'yla ilgili Osmanlı dönemine ait birçok belge, Bolu Kent Müzesine kazandırıldı.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Bolu Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Bolu Kent Müzesinin, yıllardır çeşitli müze, kütüphane ve devlet arşivinde muhafaza edilen Osmanlı dönemine ait Bolu ve Köroğlu ile ilgili birçok belgeyi dijital ortamda bünyesine kazandırarak önemli bir başarıya imza attığı ifade edildi.

Bolu'nun geçmişine ışık tutan her türlü belge, fotoğraf, harita, mühür ve obje ile kültürel ve sanatsal olarak yapılan etkinliklere ait dokümanların bulunduğu Bolu Kent Müzesine her geçen gün daha fazla belge ve eserin kazandırıldığının belirtildiği açıklamada, Köroğlu Diyarı’nın geçmişine ışık tutmayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen Bolu Belediyesinin, çeşitli müze, kütüphane ve devlet arşivinde yıllardır muhafaza edilen Bolu ve Köroğlu ile ilgili belgeleri incelettiği kaydedildi.

"Araştırmalarda yaklaşık 22 bin belge tek tek incelendi"

Devlet Arşivleri Daire Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal ve Şube Müdürü Ahmet İnce'nin katkılarıyla yapılan araştırmalar sonucunca İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Harbiye Askeri Müzesi, Şişli Atatürk Müzesi, Vakıf Eserleri Müzesi, Milli Kütüphane ve Devlet Arşivlerinde kapsamlı bir araştırma yapıldığına değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Araştırmalarda yaklaşık 22 bin belge tek tek incelenerek Bolu ve Köroğlu ile ilgili tüm belge ve dokümanlar arşivlerden çıkartıldı. Ardından ilgili belge ve dokümanlar her hangi bir ücret ödenmeksizin dijital ortamda Bolu Kent Müzesine kazandırıldı. Bolu’nun demografik yapısını, sosyal-kültürel ve tarihi konumunu ortaya koyan belgelerin kazanımıyla birlikte hem ilgili evrakların gelecek nesillere ulaşması garanti altına alındı, hem de Osmanlı dönemi ile ilgili araştırma yapan vatandaşlar, gerekli araştırmalarını başka bir şehre gitmeden kolaylıkla yapabilme imkanına kavuştu."

Açıklamada ayrıca müze envanterine giren Osmanlı dönemine ait tüm evraklara www.bolu.bel.tr adresinden de ulaşılabileceği kaydedildi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Osmanlı´nın ilk eserlerinden ´Kitab-ı Cihannuma´ restore edildi

Osmanlı´nın ilk eserlerinden ´Kitab-ı Cihannuma´ restore edildi

Beşiktaş şehitleri için anma töreni yapıldı

Beşiktaş şehitleri için anma töreni yapıldı

Yerli Cirit füzesine Mısır'dan talep

Yerli Cirit füzesine Mısır'dan talep

Çevik Kuvvet aksiyon filmlerini aratmadı!

Çevik Kuvvet aksiyon filmlerini aratmadı!

En Çok Okunanlar