• $ 5,28
 • € 5,9675
 • 224.216
 • 102.715
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Şeker kamışından motor yağı ürettiler

Doğanın her geçen gün kirlendiği dünyamızda, markalar biyolojik ve çevreye duyarlı ürünler geliştirmeye devam ediyorlar. Ülkemizde bugün lansmanı yapılan Castrol Magnatec Bio-Syntetic yağ ise bu çevreci ürünlerin otomobiller için olanının en yenisi konumunda bulunuyor.

 • TM Dijital Haber Merkezi
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Otomobiller, fabrikalar, gemiler ve uçaklar… Aklınıza gelebilecek tüm motorlu taşıtlar, çevreye belirli oranda zarar veriyor. Kullandıkları yakıtlardan çıkan zehirli gazlar havamızı kirletirken, içerisinde kullanılan sarf malzemeleri de çevreye bir süre sonra zarar veriyor. Çevreye dökülen bir motor yağı, içme suyu kaynaklarımızı tamamen yok edebilecek zararlar verebiliyor. Üretim aşamasında ise dışarıya çıkan atık gazlar ve kullanılan kimyasal bileşenler çevrenin zarar görmesine neden oluyor.
 
Castrol, gelecek nesillerin bu sorunları ne kadar önemsediği hakkında bir anketle “geleceğimizin ne kadar değişebileceğini” bizlere gösterdi. Bu değişimlerden biri ise Z kuşağı olarak adlandırılan gençlerin, çevrecilik bilinçlerinin yüksek olduğu ve çevreci şirketlere daha çok önem verdiğini ortaya koyuyor.
 
Markaların da giderek çevre dostu olduğu dünyamızda, otomobil sektörü de giderek çevreye duyarlı hale geliyor. Devletlerin emisyon kısıtlamaları ile yüksek hacimde motor üretimine son veren markalar, artık küçük hacimli, çevreye daha duyarlı motorlar ya da hibrit otomobiller ile çevreye olan saygılarını ortaya koyuyorlar. Fakat aracın motorundan çıkan gazlar sadece hayatımızı olumsuz etkilemiyor. Aracın motorunda bulunan yağ gibi maddeler de üretim aşamasında zararlı atıklar çıkartabiliyor ya da aracınızın motorunun yaktığı ufak miktardaki yağlar çevreye zararlı gazlar ortaya çıkartabiliyor.
 
 
Şeker kamışından üretilen yağ, normal yağlardan farksız performans sağlıyor
 
Castrol de bu zararın azalması için yeni bir teknoloji ile bir yağ geliştirdi. Avusturya’dan sonra ülkemizde satışa sunulan bu yağ, içerisinde şeker kamışından elde edilen özel bir yağ içeriyor. Yüzde 25’i şeker kamışından oluşan yağın, üretiminde de aynı şekilde çevreye verdiği zarar yüzde 25 oranında düşüyor. Bu sayede sürdürülebilir bir dünyaya yardımcı olan Castrol, şeker kamışından üretilen yağın normal yağlardan farksız olduğunu da 1 milyon saatlik testler sonucunda kanıtladı.
 
Dondurucu soğuklarda ve çöl sıcaklarında test edilen bu yağ, aynı zamanda çevreye duyarlı olan stop-start sistemine sahip ve hibrit otomobillerde de rahatlıkla kullanılabiliyor. Dizel ve benzinli ayırt etmeden kullanılabilen yağ, Türkiye’de satışa sunulan ilk bitkisel kökenli yağ olarak karşımıza çıkıyor.
 
Brezilya’da üretilen endüstriyel şeker kamışlarından elde edilen içerik sayesinde çevre duyarlılığı sağlayan yağ, üretim maliyetinde olan ufak değişiklik dışında son kullanıcıyı maddi olarak da etkilemiyor.
 
Araştırmalar gençlerin geleceği düşündüğünü söylüyor
 
ERA Research Company tarafından 20-25 Aralık 2018 tarihleri arasında Türkiye genelini temsilen, 12 ilde, 15-23 yaş arasındaki Z kuşağı gençleri üzerinde yüz yüze ve telefonla yapılan araştırmaya göre;
 
 • Z kuşağı gençlerinin yüzde 78’i çevresel meselelerle ilgileniyor. Bu konuya ilgi yaş ile paralel olarak artıyor.
 • Gençlerin %73’ü çevre dostu markaları tercih ediyor.
 • Gençlerin %65’i firmaların çevre duyarlılığına dikkat ediyor. Kadınların duyarlılığı erkeklerden anlamlı olarak daha yüksek görünüyor.
 • Gençlerin %51’i fiyatı daha yüksek olsa bile çevreye zarar vermeyen firmaların ürünlerini satın alıyor.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

"Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor"

'Facebook kendini tehdit eden kişileri izliyor'

Boko Haram sabah namazında camiye saldırdı

Boko Haram sabah namazında camiye saldırdı

Ege Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem

Putin ve Macron Suriye'yi görüştü

Putin ve Macron Suriye'yi görüştü

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders 'sorgu'ya alındı

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders 'sorgu'ya alındı

KKTC'de yakalanan 2 FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi

KKTC'de yakalanan 2 FETÖ'cü Türkiye'ye getirildi

'Hedef Körfez'in gizli ilişkilerini açığa çıkarmaktı'

'Hedef Körfez'in gizli ilişkilerini açığa çıkarmaktı'

Tacizci 100'den fazla rahibin ismi açıklandı

Tacizci 100'den fazla rahibin ismi açıklandı
 
Trabzon’da 2 oto ustası, 1 yılda yaptı

Trabzon’da 2 oto ustası, 1 yılda yaptı

En değerli havayolu şirketleri

En değerli havayolu şirketleri

Teknolojinin pratik zekalı insanlarla imtihanı

Teknolojinin pratik zekalı insanlarla imtihanı

Zamanın durdurulamayan gücü

Zamanın durdurulamayan gücü