25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

AK Parti ve Türkiye için çok kritik tarihi verdi

AK Partili Hüseyin Çelik çok net konuştu ve tarih verdi: Yeni Başbakan 28 Ağustos'tan önce belli olur

27 Temmuz 2014 Pazar 07:00 - Güncelleme: 27 Temmuz 2014 Pazar 10:58
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Ağustos'ta yapılacak Köşk seçimlerinin ilk turunda Cumhurbaşkanı seçilmesi halindeAK Parti'nin başına gelecek yeni isim Erdoğan'ın görevi devralacağı 28 Ağustos'tan önce belli olacak.
 
Erdoğan'ın AK Parti'nin olağanüstükongresinin 45 günlük yasal süreyi beklemeden toplanabileceği mesajını vermesinden sonra AK Parti kulislerindekongrenin eylül ayını beklemeden toplanabileceği yorumları yapılmaya başladı.
 
Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik de bazı gazetecilerle sohbetinde erken kongre planını doğruladı. Çelik bu konuda şöyle konuştu:
 
HER ŞEY BAŞBAKAN ERDOĞAN'A BAĞLI
 
“Sayın Başbakan 10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı seçilirse 11 Ağustos'ta MKYK'yı toplayıpkongre sürecini başlatırız. Tüzüğümüzde 45 gün içinde diyor. Biz bu sürenin sonunu beklemeyeceğiz. 15 gün içinde ilan ederiz kongreyi. Devir teslimin yapılacağı 28 Ağustos'a kadar süreci tamamlarız. 26 veya 27 Ağustos'ta kongre toplanır ve genel başkan seçilir. Sayın Başbakan 11'inde yapılacak MKYK'ya başkanlık edecek. Sayın Başbakan isterse genel başkanlıktan ve başbakanlıktan ayrılabilir, isterse 28'ine kadar kalabilir.
 
28 AĞUSTOS'TA YENİ BAŞBAKAN BELLİ OLACAK
 
28 Ağustos'a kadar AK Parti'nin yeni genel başkanı ve başbakanı belli olur. Kongreye de Mehmet Ali Şahin götürecek partiyi. İstişarelerde ortak kanaat arayacağız ve nabız ölçeceğiz” 
 
 
Kaynak: Türkiye Gazetesi