• $ 5,7311
 • € 6,3074
 • 275.258
 • 102590
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Soruşturmayı Tekin Küçük yürütecek

Vatana ihanet tapesinin yayınlanmasının ardından Dışişleri’nde MİT ekiplerince makam katında böcek araması yapıldı, ancak sonuç temiz çıktı. Ortam dinlemesi üzerinde durulurken, Dışişleri, TSK ve MİT’in ilgili ekibi de mercek altında.

 • Zeynep Tuğrul-Lütfi Kaplan/Ankara
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Vatana ihanet tapesinin yayınlanmasının ardından soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Dışişleri Bakanlığı’nda yürütülen idari soruşturmadan elde edilen bulgular üzerine harekete geçecek. Dışişleri’nde tamamen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ekipleri tarafından yürütülen araştırmada, makam katında böcek araması yapıldı, ancak sonuç temiz çıktı.

Anayasal düzene karşı suç

İnternete önceki gün sızan dinlemenin ardından aynı gün eski TİB Başkanı Fethi Şimşek’in başsavcılığını yürüttüğü Ankara  Başsavcılığı re’sen harekete geçmişti. “Casusluk” suçlaması üzerine başlatılan soruşturmayı, daha önce özel yetkili savcıların yürüttüğü soruşturmaların büyük bölümünü üstlenen “Anayasal düzene karşı işlenen suçlar” bürosundan Savcı Tekin Küçük yürütecek. 

MİT incelemesi beklenecek

Edinilen bilgiye göre, savcılığın henüz olaya ilişkin bir inceleme ve araştırması bulunmuyor. Savcılığın halen Dışişleri Bakanlığı’nda yürütülen idari soruşturmanın tamamlanması ve buradan çıkacak bulguların iletilmesini beklediği öğrenildi. Bu arada Dışişleri Bakanlığı’nda, Bakan Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay 2’inci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun güvenlik zirvesini illegal şekilde kaydedenleri bulmak için önceki gün alarma geçildi. Bakanlıkta dün de süren araştırmanın tamamen MİT tarafından yürütüldüğü, MİT’in istihbarat ve elektronik uzmanlarından oluşan birkaç birimle her olasılığı detaylarıyla incelediği bildirildi. Dinleme ihtimallerinin böcek saklanması ve ortam dinlemesi şeklinde yapılabileceğini belirtilirken, Bakanın makam odası ve makam katı baştan aşağı arandı. Ancak böcek bulunamadı.

Böcek bulunamadı ortam dinlemesi mi

Ortam dinleme seçeneğini değerlendiren kaynaklar, bu ihtimalin de zayıf bulunduğunu vurguladı. Ortam dinlemesinin, içinde gelişmiş dinleme cihazların bulunduğu büyük bir araç ile yapılabileceği anımsatılarak, bu tür bir aracın, güvenlik duvarını aşıp Dışişleri Bakanlığı’nın otoparkına giremeyeceği belirtiliyor.  Kaynaklar, Dışişleri’nin önündeki park alanına park edilmesi halinde de bu tür bir aracın dikkat çekeceğine işaret ediyor. Uzmanlar, kaydın nasıl ve kim tarafından yapıldığı üzerine odaklanırken, üzerinde durulan bir seçeneğin de Davutoğlu’nun makam odasının, zaman zaman yerinden alınan ve sonra tekrar yerleştirilen yüksek teknolojili bir böcekle dinlendiği yönünde olduğu kaydedildi.

Toplantı günü arama yapılmış

Toplantının yapıldığı gün de böcek araması yapılmış. Buna göre; IŞİD’ın Süleyman Şah Türbesi’ne saldırı planı, söz konusu terör örgütünün 15 Mart’ta internette yayınladığı tehdit mesajından önce Türk istihbarat yetkililerince öğrenildi. Türkiye’nin sınırları dışındaki tek Türk toprağı olan Süleyman Şah türbesi ile Türk hudut boyunu korumak için yapılan 4’lü Zirve öncesinde, toplantının yapıldığı Davutoğlu’nun, Dışişleri Bakanlığı’nın üçüncü katındaki makam odasında titiz bir güvenlik araştırması yapıldı. Odada hiçbir dinleme cihazı bulunmazken, toplantı esnasında da oda içi portatif jammer cihazlarının çalıştırıldığı öğrenildi. Kaynaklar, ayrıca, Bakanlık’ta  ‘sağır oda’ olarak tabir edilen, dinleme imkanlarının bulunmadığı bir odanın bulunmadığı da dile getirdiler. Tüm bu bulgular ışığında MİT yetkilileri, makam katındaki her şey ve o gün makam katında bulunan herkesi mercek altına aldı. Dışişleri, Genelkurmay ve MİT Müsteşarı’nın yakın ekibinin yanı sıra Bakanlık makam katında o gün olan herkes inceleme altına alındı.

VELİ DALGALI VE TEKİN KÜÇÜK YÜRÜTECEK

Vatana ihanet tapesine ilişkin soruşturma, eski TİB Başkanı Fethi Şimşek’in başsavcılığını yürüttüğü Ankara Başsavcılığı tarafından yürütülecek. Şimşek, yasal dinlemelerden sorumlu olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) ilk Başkanı. 1 Aralık 2012’de kendi isteğiyle, savcılık görevine dönen Şimşek, HSYK tarafından önce Ankara bölge Adliye Mahkemesi’ne, ardından da Mayıs 2013’te Ankara Başsavcısı olarak görevlendirilmişti. Şimşek, bu görevini, Başbakan Erdoğan’ın evinde ve Başbakanlık’taki ofisinde bulunan “dinleme cihazıyla ilgili soruşturmayı yürüten İbrahim Ethem Kuriş’ten devralmıştı. Casusluk soruşturmasını doğrudan yürütecek büro ise, daha önce özel yetkili savcıların yürüttüğü soruşturmaların büyük bölümünü üstlenen “Anayasal düzene karşı işlenen suçlar” bürosu. Büronun başına da, 17 Aralık soruşturmasının ardından Ankara Başsavcıvekilliğine atanan Veli Dalgalı getirilmişti. Dalgalı, Şadan Sakınan’dan alınan KPSS soruşturmasını yürüten savcı olarak tanınıyor. Casusluk soruşturmasını ise, bu büroda görevli Tekin Küçük yürütecek.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi ortak bildirisi yayımlandı

Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi ortak bildirisi yayımlandı

Katar Suudi Arabistan'a yönelik saldırıyı kınadı

Katar Suudi Arabistan'a yönelik saldırıyı kınadı

Trump'tan İran'a Aramco suçlaması

Trump'tan İran'a Aramco suçlaması

Trafikteki araçların arasına yıldırım düştü

Trafikteki araçların arasına yıldırım düştü

Fenerbahçe hataların kurbanı oldu

Fenerbahçe hataların kurbanı oldu

Diyarbakır'da terör saldırısıyla ilgili 5 kişi tutuklandı

Diyarbakır'da terör saldırısıyla ilgili 5 kişi tutuklandı

HDP'ye sert tepki: O yataklarda evlatlarımızı yatırıyorlar

HDP'ye sert tepki: O yataklarda evlatlarımızı yatırıyorlar

Putin Kur'an-ı Kerim ile barış çağrısı yaptı

Putin Kur'an-ı Kerim ile barış çağrısı yaptı
 
Uzmanlardan görüntüler için çarpıcı iddia: Uzaylılar aracı fırtınada şarj ediyor

Uzmanlardan görüntüler için çarpıcı iddia: Uzaylılar aracı fırtınada şarj ediyor

Uçan Araba Cezeri’nin TEKNOFEST’ten ilk görüntüleri

Uçan Araba Cezeri’nin TEKNOFEST’ten ilk görüntüleri

Tokyo 2020 Olimpiyatları'nı garantileyen sporcularımız

Tokyo 2020 Olimpiyatları'nı garantileyen sporcularımız

İki ordu aynı firmaya sipariş verince savaş çıktı: İlk kez görüntülendi

İki ordu aynı firmaya sipariş verince savaş çıktı: İlk kez görüntülendi