25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Arınç’dan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

Üç çocuklu ailelerden vergi alınmaması konusu Bakanlar Kurulu toplantısında karara bağlandı.Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç: 3 çocuğu olanlar vergi vermeyecek dedi.

AA30 Aralık 2013 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Aralık 2013 Pazartesi 17:09

Bazı arkadaşlar bakanlar kurulunda sunum yaptılar.

Yeni arkadaşlarımız tanıdığımız arkadaşlarımız. Efkan Âlâ ile birlikte bütün arkadaşlarımıza başarılar diledik. Arkadaşlarımız da bu konudaki düşüncelerini başbakanımıza ve bizlere ifade etmiş oldular. Tabi 2013'ün son Bakanlar Kurulu toplantısı olması sebebiyle iç ve dış gelişmeler bakımından tekrar bir gözden geçirme imkanı bulduk. Bir yıl içerisinde pek çok şeyler oldu. Bir çoğu hafızalarımızdan silindi. Ama her olayınkıymeti var. 2014 yılı hedeflerimizi de performanslarımızı da topluca ifade etme imkanlarımız oldu.
 

2014 yılına gidiyoruz. Ahmet Kahraman arkadaşımız dün vefat etmiştir. Ahmet Kahraman'ı meslek hayatından tanıyan, arkadaşlarımız olan, müsteşarlık dönemiyle, HSYK'da da görev yapması sebebiyle yakından tanımıştık. Huzurlarınızda Allah'tan rahmet diliyorum. Tarafsız bakan konumunda da son seçimler öncesinde de görev yapmıştı. Eşleri de yargı mensubudur. Başsağlığı diliyorum.

Bazı bakan arkadaşlarımızın sunumları oldu. Sayın Taner Yıldız üç kanun tasarısı taslağı üzerinde bilgi sundular. Biri, enerji ve tabi kaynaklar bakanlığının teşiklat görev kanunu, özet olarak taslakta yer alan konulardan birisi, nükleer enerji proje uygulaması dairesi kaldırılmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca, süresi 5 yılı geçmemek üzere enerji performans sözleşmeleri yapılabilecektir. Doğal mineralli su arama işlerine ilişkin olarak, bakanlardan oluşan bir kurul meydana getirilmektedir. Taslak olumlu görülmekle birlikte, bazı konularda ek çalışma yapılması gereği duyulmuştur.

Kalkınma bakanımız Cevdet Yılmaz önemli bir konuda açıklama yaptılar. Referandumla anayasada değişiklikler yapılmıştı. Ekonomik ve sosyal konseyin yeniden düzenlenmesi gerekiyordu. Bir taslağı sundular. Bu da olumlu karşılanmakla birlikte tekrar gözden geçirilmesi benimsendi.

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanımız, iş hayatımızı ilgilendiren konular üzerinde sunumlar yaptı. Bu çalışmaların yakın zamanda sonuçlandırılarak sunulması ilke olarak benimsendi. Asgari ücretin ne olacağına ilişkin merak yaşanıyor. Komisyonda farklı kesimlerden temsilciler var. mümkün olabilecek gelişmeler konusunda sayın bakan açıklama yaptı.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücretin ne olacağı konusunda bir merak var. Sayın Bakan ve komisyon yarın bir açıklama yapacaktır. Burada şunu söyleyebilirim 4 çocuklu aileye tabi olan sıfır vergi bundan sonra 3 çocuklu aileler için geçerli olacak. Burada da 40-50 liralık bir geliri kapsıyor.

HSYK HAYRETE DÜŞÜRDÜ

HSYK'nın yaptığı açıklamayı hayretle ve üzüntü ile karşıladık. 2010 referandumu ile yeniden hayat bulan HSYK'nın böyle bir karar alma ve açıklama yetkisi yok. Yetki Bakan'da. Görülmekte olan bir davayla ilgili hiçbir kurum veya kişi açıklama yapamaz. Bu bildiri yayınlanıncaya kadar demokratikleştiğimizi sanıyorduk.

HSYK'nın kendi kanunu çiğneyerek yaptığı bu açıklamanın bir karşılığının olması gerekir.

HSYK mahkemelere talimat vererek kedni yetkilerini aşarak büyük bir hata yapmıştır. Elbette ki gereği yapılacaktır.

Bir kanun değişikliği yapılacaksa bunun yeri TBMM'dir. Adalet Bakanlığı, elbette ki bildiri dağıtan savcılar hakkında gereğini yapacaktır.

Türkiye'de bu son olayları kışkırtanların Türkiye'nin iç ve dış görünümü zedelemek için yapıyorlar.

"3 ÇOCUĞU OLANLAR VERGİ VERMEYECEK"

Prensip olarak asgari ücretin tespitinde mümkün olduğunda yüksek tutulması prensip olarak benimsendi. Asgari ücrete ilave olarak da, bildiğiniz gibi 4 çocuğu olanlar sıfır vergiye tabii idi. Bunu üç çocuklulara değiştirmek suretiyle, 40-50 liraya yaklaşan bir gelir elde edebilecekler. Ama bu kanun ile olabilecek, kanun maddesi ilave edilebilecek."