• $ 5,3417
 • € 6,0688
 • 220.558
 • 99.677
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Efkan Ala: 180'i aşkın soruşturma devam ediyor

Yasadışı dinleme operasyonlarıyla ilgili soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, 'Şu anda 180'i aşkın soruşturma devam ediyor. Soruşturmaların çoğu usulsüz dinlemelerle ilgili' dedi. Ala, idari ve adli soruşturmalar çerçevesinde 150'yi aşkın polisin görevden uzaklaştırıldığını söyledi.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Nerede usulsüz, yanlış dinleme olmuşsa orada soruşturma var. Şu anda 180'i aşkın soruşturma devam ediyor" dedi.

Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 169. yıl dönümü dolasıyla ATO Congresium'da düzenlenen törene katılan Ala, tören sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ala, bir gazetecinin, "Adana'daki soruşturma kapsamında Emniyet İstihbarat Dairesinde görevli 4 polisin Ankara Adliyesinde ifade verdikleri belirtiliyor, haklarında suçlama var mı?" şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:

"Ankara'daki bilginiz yanlış. Yalnız Adana'daki Cumhuriyet
Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma sonucu 6 kişi tutuklandı zaten. Bunlar yasa dışı dinlemelere ilişkin soruşturmalarda elde edilen sonuçlar. Bizim bu tür faaliyetlere ilişkin zaten adli ve idari soruşturmalar devam ediyor. İdari soruşturma yönünden de şu ana kadar 150'ye yakın görevli, görevden uzaklaştırıldı. Dolayısıyla soruşturmalar sonucunda elde edilen delililere göre işlemler yapılmaktadır. Bunun bazıları adli işlem oluyor, bazıları idari işlem oluyor, bazısı hem adli, hem idari işlem oluyor. Onun için soruşturmalar, işlemler devam ediyor."

Ala, "Diğer illerde de benzer soruşturmaların başlaması muhtemel mi?" sorusuna, "Var zaten. Soruşturmalar var. Nerede usulsüz, yanlış dinleme olmuşsa orada soruşturma var. Şu anda 180'i aşkın soruşturma devam ediyor" yanıtını verdi.

"Ankara'da 4 polis müdürünün ifadesi alındığı doğru mu?" şeklindeki soruya karşılık da Ala, bunların doğru olmadığını, yanlış bilgiler olduğunu söyledi.

Ala, polis müdürlerinin Adana'da yürütülen soruşturma kapsamında talimatla ifade verdiklerinin belirtilmesi üzerine, "Onlar yanlış bilgiler. Talimatla ifade aynı merkezin ifadesi. Onlar değil yani. Sonuçta Adana'da yürütülen ama buna ilişkin İstanbul'da da, Ankara'da da zaman zaman ifadelere başvuruluyor. Hem müfettişler başvuruyor. Bazen müfettişler görevden uzaklaştırıyor, bazen adli makamlar soruşturma yürütüyor. O bakımdan size spesifik yanlış bilgiler gelebiliyor" ifadelerini kullandı.

2 askerin gözaltına alınması

Ala, soruşturma kapsamında daha önce serbest bırakılan 2 askerin tekrar gözaltına alınmasına ilişkin soru üzerine de şunları söyledi:

"Tamam, ama soruşturma devam ediyor. Biliyorsunuz serbest bırakılma bir soruşturmanın devam etmediği anlamına gelmez ama tutuklanma da mutlaka suçlu oldukları anlamına gelmez. Soruşturmalar devam ediyor. Soruşturmanın seyri bakımından bazen görevden uzaklaştırma, bazen tutuklama tedbirleri uygulanabilir. Ama soruşturma tamamlandıktan sonra, yargılama tamamlandıktan sonra kara verilir. Tabii bazılarına idari yaptırımlar oluyor. Meslekten çıkarma teklifleri yapılabiliyor ya da çeşitli disiplin cezaları öngörülüyor, talep ediliyor. Onlar disiplin kurullarında görüşülüyor."

Meslekten çıkarma olup olmadığının sorulması üzerine de Ala, teklifler bulunduğunu ancak henüz meslekten çıkarma olmadığını söyledi.

Ala, bununla ilgili sayının belli olup olmadığının sorulması üzerine de sayıyı veremeyeceğini bildirdi.

"180'i aşkın soruşturma var dediniz. Bunların hepsi usulsüz
dinlemelerle mi ilgili. Yoksa 17 Aralık operasyonundan sonraki gelişmelerle mi ilgili?" sorusu üzerine Ala, "Onlar da kapsamda. Ama çoğunluğu usulsüz dinleme ve usulsüz sorgulama, kişisel verileri sorgulamayla ilgili soruşturmalar" dedi.

Ala, gözaltına alınan emniyet mensuplarına gazete manşetlerinden sorular yönetildiğine dair kamuoyunda birtakım bilgiler olduğunun belirtilmesi üzerine, "Soruşturma gizlidir. Siz maşallah çeşitli bilgileri alıyorsunuz. Biz onları biliyor olsak da sizinle paylaşamayız. Ben idari soruşturmaları tabii bilirim ama o da gizlidir. İnsanları baştan suçlu ilan etmemek gerekir. Biraz önce temel hak ve özgürlükler konusunda altını çizerek bazı hususları belirttik bu herkes için geçerlidir" diye konuştu.

"İçişleri müfettişlerinin hazırladığı Gezi raporu var. Burada idari bir tasarrufa gerek olmadığı yönünde görüş bildirilmiş" şeklindeki değerlendirmeye karşılık da Ala, "O benden önce yapılmış. Benim bu konuda bir tasarrufum yok. Yanlış bilgi, yanlış yapılmış bir haber. O benden önce, benim göreve geldiğim tarihten 3 ay önce bitirilmiş rapor. Benim bir tasarrufum yok, benim imzan ya da benim kararım değil" değerlendirmesinde bulundu.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Muğla'da korkutan deprem

Muğla'da korkutan deprem

Çavuşoğlu ile Lavrov Suriye'yi görüştü

Çavuşoğlu ile Lavrov Suriye'yi görüştü

Müslümanlara bombalı saldırı hazırlığında yakalandılar

Müslümanlara bombalı saldırı hazırlığında yakalandılar

Meteoroloji uyardı: Çok kuvvetli geliyor

Meteoroloji uyardı: Çok kuvvetli geliyor

Bulgaristan'dan AB'ye dikkat çeken Türkiye mesajı

Bulgaristan'dan AB'ye dikkat çeken Türkiye mesajı

'Ben bu uzlaşı kapısının aralandığını hissettim'

'Ben bu uzlaşı kapısının aralandığını hissettim'

'Usulsüz dinleme' davasında eski polise rekor hapis cezası

'Usulsüz dinleme' davasında eski polise rekor hapis cezası

Pompeo: DEAŞ'ı Suriye ve Irak'ta yenilgiye uğrattık

Pompeo: DEAŞ'ı Suriye ve Irak'ta yenilgiye uğrattık
 
Çin´de başıboş bırakılan yürüteçteki bebek yürüyen merdivenden aşağı yuvarlandı

Çin´de başıboş bırakılan yürüteçteki bebek yürüyen merdivenden aşağı yuvarlandı

Saksıda yetişebilecek 12 sebze

Saksıda yetişebilecek 12 sebze

Son 10 yılda dünya nasıl değişti

Son 10 yılda dünya nasıl değişti

Çin'de 5 Osmanlı padişahının mermerden heykellerini yaptırdı

Çin'de 5 Osmanlı padişahının mermerden heykellerini yaptırdı