• $ 5,3417
 • € 6,0688
 • 220.558
 • 99.677
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Senetle paralel tehdit

Gülen Cemaati’ne yakın yurt ve okullardan çocuğunu almak isteyen velilerin önüne tüm yılın senetleri konularak ödemesi şartı koşuluyor. Bazı yurtlardan ise parasını ödediği halde ‘AK Partili’ diye fişledikleri öğrenciler apar topar kovuluyor.

 • ÖNDER ÇİFTÇİ
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

CEMAAT’İN YURT VE OKULLARINDAN AYRILMAK İSTEYENLERE ŞANTAJ YAPILIYOR

Çocuklarını paralel yapının okullarından almak isteyen aileler, senetlerle tehdit ediliyor. Paralel yapının okul yöneticileri, ‘Yıl sonuna kadar olan bedeli ödeyin’ diye tehditle velileri caydırmaya çalışırken, öğrencilerin ise psikolojisi bozuluyor. Paralel yapılanmanın okul ve dershanelerinden çocuklarını almak isteyen veliler, senet kıskacında. Velilere yardımcı olmak için özel indirimler ve programlar hazırlayan özel okul yetkilileri de, cemaatin sözlü tehdidi altında. Türkiye genelinde, Gülen Cemaatine mensup yurt ve okullardanayrılmak isteyen öğrenci ile veliler çeşitli tehditlerle karşılaşıyor. Velilerin önüne ilk olarak tüm senenin senetleri konuluyor. Çocuğunu alsa dahi, bütün senetleri ödemesi şart koşuluyor. Konya Özel Ekol Koleji Kurucu Temsilcisi İlker Özkan, kendilerinin cemaat okullarından ayrılmak isteyenlere yardımcı olmak istediklerini belirterek, velilerin senetlerle tehdit edildiğini söyledi. Ücretsiz eğitim kampanyası ve özel indirimler dahil her türlü kolaylığı sağladıklarını belirten Özkan,  şöyle konuştu:

Ücretsiz eğitim vereceğiz

“Bir nebze de olsa eğitimi alanında bir katkı sağlayalım dedik. Çünkü ara dönemde cemaat okullarından çocuklarını almak isteyen vatandaşlarımızdan gelenler oldu. Cemaat okullarında sıkıntı çektiklerini bize ilettiler. Çocuklarına psikolojik baskı uygulandığını söylediler. Bizde velilerimizin bu sıkıntısını gidermek için yönetim kurulumuzla böyle bir çalışma yapma kararı aldık. Bu yarı dönem için cemaat okullarından mağdur olmuş velilerimize ve öğrencilerimize kapılarımızı ücretsiz olarak açıyoruz.”

AK Partili diye attılar

Öte yandan Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) öğrenim gören iki öğrenci, 27 Aralık’ta Başbakan Erdoğan’ın Sakarya’daki mitingine katıldıkları gerekçesiyle, kaldıkları cemaat evinden atıldı. SAÜ İlahiyat Fakültesi öğrencisi E.N.Ş,  “Başbakanımız, Sakarya’ya geldiğinde evimiz zaten miting meydanına çok yakındı. O günü bekliyorduk ve mitinge gittik. Sonra, bunu bahane göstererek evden çıkardılar bizi. Birçok arkadaşımız da sabrediyor şu anda. Onlar da kalacak yer ayarlıyor” dedi. Bir diğer üniversite öğrencisi Y.D ise kaldıkları evin ücretini ödemesine rağmen evden ayrılmak zorunda kaldığını dile getirdi. Y.D, “Dönem arasından sonra tatil dönüşü, mitinge gittiğimiz için evden ayrılmamızı istediler. Önceden söyleseydiler, en azından yeni bir ev ayarlayabilirdik. Kaldığımız evin parasını da ödedim” dedi.

Hakaret diz boyu

Kendilerinin de tehdit aldığını belirten Konya Özel Ekol Koleji Kurucu Temsilcisi İlker Özkan, “Özellikle bu konuyu açıkladığımız ilk dönemlerde personelimize telefonda ciddi hakaretler ettiler. Biz de bu duruma üzüldük tabi. Biz iyi niyetli çalışan insanlara hiçbir şekilde karşı değiliz. Ama bunu art niyetle kullanan, ülkenin ileri gitmesini engellemek için kullanan veya mevcut hükümeti yıkmak için kullanan insanlara karşıyız. Tepkimiz cemaattin temiz ve saf çalışan insanlarına değil” diye konuştu.

Paralel müfettişle provokasyon

Hükümete karşı kara propagandanın devletin okullarında yapıldığına dair gelen şikayetler üzerine harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı, müfettişlerini görevlendirdi. Fakat müfettişler, ellerindeki soruların dışına çıkarak ‘Atatürk’ü mü Erdoğan’ı mı seviyorsunuz’ sorusunu öğrencilere yöneltti. Yapılan incelemede, müfettişlerin de paralel olduğu ortaya çıktı. Veliler olaya tepki gösterirken, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da öğrencilere siyasi propaganda yaptırmanın eğitimle ilgisi olmadığını ve denetlemelerin sürdüğünü bildirdi. Hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Adana Valiliği olayla ilgili soruşturma başlattı.  MEB, müfettişlerden okullarda siyasi propaganda olup olmadığını araştırmalarını istemişti. Okullarda görev yapan müfettişlerin, Siyasi propaganda yapılarak bir görüş doğrultusunda yönlendirildiniz mi? Devlet erkanına yönelik iftira, kin ve nefret uyandırıcı ifadeler duydunuz mu? Siyasal tercihleri ile kurumdan uzaklaştırılan gördünüz mü? Siyasi toplantılar düzenleyerek propaganda ve devlet büyüklerini zan altında bırakacak ifadeler kullanıldığını duydunuz mu? sorularını yöneltmesi gerekiyordu.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Muğla'da korkutan deprem

Muğla'da korkutan deprem

Çavuşoğlu ile Lavrov Suriye'yi görüştü

Çavuşoğlu ile Lavrov Suriye'yi görüştü

Müslümanlara bombalı saldırı hazırlığında yakalandılar

Müslümanlara bombalı saldırı hazırlığında yakalandılar

Meteoroloji uyardı: Çok kuvvetli geliyor

Meteoroloji uyardı: Çok kuvvetli geliyor

Bulgaristan'dan AB'ye dikkat çeken Türkiye mesajı

Bulgaristan'dan AB'ye dikkat çeken Türkiye mesajı

'Ben bu uzlaşı kapısının aralandığını hissettim'

'Ben bu uzlaşı kapısının aralandığını hissettim'

'Usulsüz dinleme' davasında eski polise rekor hapis cezası

'Usulsüz dinleme' davasında eski polise rekor hapis cezası

Pompeo: DEAŞ'ı Suriye ve Irak'ta yenilgiye uğrattık

Pompeo: DEAŞ'ı Suriye ve Irak'ta yenilgiye uğrattık
 
Çin´de başıboş bırakılan yürüteçteki bebek yürüyen merdivenden aşağı yuvarlandı

Çin´de başıboş bırakılan yürüteçteki bebek yürüyen merdivenden aşağı yuvarlandı

Dünyanın en zengin 10 ismi belli oldu

Dünyanın en zengin 10 ismi belli oldu

Saksıda yetişebilecek 12 sebze

Saksıda yetişebilecek 12 sebze

Kim Milyoner Olmak İster'i karıştıran anlar! İzleyici isyan etti

Kim Milyoner Olmak İster'i karıştıran anlar! İzleyici isyan etti