• $ 5,692
  • € 6,3116
  • 269.62
  • 106805
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Beyinsiz Adam

Lukasaluka@gmail.com

Özmirli olmak

16 Eylül 2012 PazarÖzmirliyiz biz. Sandalyeye korbenaz, domatese dümbüt, patlıcana tatlıcan, enginara “Bu ne la böyle tatsız tuzsuz” deriz. Ama göbek marula göbek marul deriz. Ona farklı bir isim bulamadık henüz. Neyse... Biz acayip farklıyız, çok şekeriz.

TÜRKİYE’DEN sıkıldığım zaman Özmir’e giderim ben.

Simide pompilon deriz biz.

Çekirdeğe mahmut.

Kumru bir kuştur bizde, normal olanı da budur.

Sandalyeye korbenaz, domatese dümbüt, patlıcana tatlıcan, enginara “Bu ne la böyle tatsız tuzsuz” deriz.

Sen sigorta dersin...

Biz alksfafalşwı deriz. Sen “Hıı?” dersin, biz “Zzzt erenköy” deyip kahkahalarla güleriz. Bir elimizde mutlaka pişmiş tavuk budu olur. Kahkaha atarken tavuk budunu ısırmaktan çok hoşlanırız.

Denizi kız, kızları deniz, sokakları hem kız hem deniz, dağları hem sokak hem kız hem deniz, ovaları hem dağ hem sokak hem kız hem deniz kokar. Biraz karışık gibi görünüyor ama alışınca kolay. Eyfel Kulesi’nden atlamayana kız verilmez bizde. Atlayanlar da ölür zaten. Neticede bizde kız verilmez. Kızlarımızı tavlayamazsınız, ben çok denedim olmuyor, boşuna uğraşmayın.

Bak iddia ediyorum pişpirik şampiyonası düzenlense kupayı Özmirli kadınlar alır. Şaşırdın değil mi? Al buna da şaşır! (Bir an sinirlerime hakim olamayıp terbiyesizleştiğim için özür diliyorum) Neyse... Çünkü erkekleriyle kahveye giderler. Bu kötü alışkanlıkları hep oradan kapmışlardır. Asidir bizim kadınlarımız. Askılı giyerler, askısız giyerler, bazen hiç giyinmedikleri olur. Öküz gibi bakarsan bir çakarlar bir de duvardan yersin. Akıllı ol, almayayım aklını.

Erkeklerimiz de fena değildir, detaya girmeyeyim, sırf Brad Pitt bile fikir verir. Yöremizin sevilen sanatçılarındandır, okul yaptırmıştır. E ayıptır söylemesi sembolümüz de kutup ayısıdır (aniden konu değiştirdim, neden yaptım bilmiyorum). İşgüzar bir belediye başkanımız “Kutup ayısı olsun mu la” demiş, öyle kalmış.

ÇOK DEĞİŞİĞİZ

127 çeşit köftemiz olduğu için McDonalds’ın bunalıma girdiği dünyadaki tek şehirdir. Buradaki McDonalds çalışanlarında depresyon, hayata karşı ilgisizlik ve gözleri sabit bir noktaya dikme şeklinde hareketler görürsünüz. Hepsi intiharın eşiğindedir. McDonalds CEO’sunun her akşam masasındaki haritada Özmir’in üzerine yumruğunu vurarak “Milyarlarca lanet olası dolarımız var ama şu kahrolası Özmir’de günde sadece 18 lanet olası hamburger satabiliyoruz, bu beni gerçekten üzüyor dostum, bu kahrolasıca durum lanet olasıca beni gerçekten çok üzüyor” dediği rivayet edilir.

Erkek çocuklarına en çok Abidin adı konulan yerdir burası. Ama biz Abidin’e Murat deriz, Muzaffer’e Hulki. Değişiğiz biz. Bazen biz de kendimizi sorguluyoruz açıkçası.

‘Sümüklü’ dediler biz Özmirlilere, baktılar iltifat olarak algılıyoruz, ‘ilkel’ dediler. Halbuki sümüklü daha ağır bir ifadeydi, biraz saçmaladılar doğrusu. Sonra bunu fark edip ‘lağım’ dediler. Biz de “Hangi lağım, Philip Lahm mı?” dedik, gülmediler. Gerçekten iyi bir espri değildi ama sana ne! Keyfimizin kahyası mısın? Özmirliyiz biz, yeri geldiğinde iyi şakalar yapmayı da biliriz. Ama anlayana.

Halbuki Dostoyevski ‘Balım’ demiş Özmir’e. Kendi memleketine bakıp ‘Budala’yı yazmış, Özmir’e bakmış ‘Balım’ demiş. Elbette hoş bir jest yapmış ancak ne olursa olsun keşke kendi memleketinin insanlarına budala demeseymiş. Belki de Nobel almak için yapmıştır, bilemiyorum.

YERİM BEN BİZİ!

81 vilayetin 81’inden de yurttaş yaşar Özmir’de. Herkese kapımız açıktır. Yeter ki Özmirli ruhu taşısın. Özmirlilik bir duruştur, yaşam felsefesidir, hayatın anlamıdır. Hangi memlekette doğmuş olursan ol, kim olursan ol gelip inşaatlarımızda çalışabilirsin. İnsan ayrımı yapmayız. Dedim ya...

Simide pompilon deriz biz.

Çekirdeğe mahmut.

Domatese dümbüt.

Ama göbek marula göbek marul deriz. Ona farklı bir isim bulamadık henüz. Birkaç alternatif üzerinde çalışıyoruz ama tatmin edici bir isimde uzlaşamadık.

Dedim ya...

Özmirliyiz biz.

Acayip farklıyız, çok şekeriz. Keyfimizin kahyası mısın, sana ne!

İnanın bazen bağımsızlığımızı ilan etmemek için zor tutuyoruz kendimizi. O kadar tatlıyız ki. Offf. Şu an kendimi mıncıklıyorum. Yerim ben bizi.

https://twitter.com/beyinsiz_adam

Bakanlık bu görüntülerle duyurdu: Suriyelilerin gönüllü geri dönüşü başladı

Bakanlık bu görüntülerle duyurdu: Suriyelilerin gönüllü geri dönüşü başladı

Sadece boş bir varildi... Bakın ne hale geldi

Sadece boş bir varildi... Bakın ne hale geldi

Nadir bulunuyorlar! İşte dünyanın en garip canlıları

Nadir bulunuyorlar! İşte dünyanın en garip canlıları

Türkiye'de tek! Bu tatlı için sıraya giriyorlar

Türkiye'de tek! Bu tatlı için sıraya giriyorlar