• $ 5,6543
 • € 6,3484
 • 259.291
 • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Türk solu, Kürt sorununda hep ikiyüzlü tavır gösterdi

“Türk solunun başarı ihtimali olsa Kürtler’in yüzüne bakmaz” diyen Işıklar, HDP’nin Kürtler’i temsil edemeyeceğini söyledi. Işıklar, Müslüman Kürtlerin dışlandığı HDP’ye bölge halkının destek vermeyeceğini ifade etti.

 • Hamza Erdogan/Ankara
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

SHP-HEP İTTİFAKININ MİMARI FEHMİ IŞIKLAR’DAN SERT HDP ELEŞTİRİSİ

Türkiye'deki tüm renkleri kucaklama iddiasıyla kurulan; ancak BDP’yi bölünmenin eşiğine getiren HDP’ye yönelik eleştiriler sürerken, en sert tepki ise HEP’in kurucu Genel Başkanı Fehmi Işıklar’dan geldi. SHP-HEP ittifakının mimarlarından eski DİSK yöneticisi tecrübeli siyasetçi Fehmi Işıklar, HDP projesi ve Türk soluna yönelik sert eleştirilerde bulundu. HDP’nin Kürtleri temsil edemeyeceğine işaret eden Işıklar, ‘sol’un Kürt sorununda hep ikiyüzlü davrandığını ve Kürtleri kullandığını söyledi. Işıklar, “Türk solunun herhangi bir başarı şansı olsa Kürtlerin yüzüne bakmazlar” diye konuştu. Işıklar, Müslüman Kürtlerin dışlandığı, sol, sosyalist ve eşcinseller de dahil marjinal gruplara kapılarını sonuna kadar açan HDP’ye ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu:

Bölgede ciddi kaygılar var

HEP’in kuruluşunda Karadenizli, Çerkez, Türkmen vardı. İşçi sınıfının en dinamik kesimleri vardı. Böyle bir oluşuma hem Kürtler hem de demokrasi açısından ihtiyaç vardı. O dönemde elinde silahı olanlar barışı istemediler. Başta devlet olmak üzere HEP’i kapattılar. Şimdi kaybedilen bu doğruyu bulmaya çalışılıyor. HDP ile bulabilecekler mi bilinmez ama bölgede çok ciddi kuşkular var. Halk, ‘bu yapı ile Türkiye çapında genişleyemezler’ diyor. Bölge halkında Dimyat’a giderken evdeki bulgurdan olmayalım endişesi hakim. Özellikle Kürt sorunu ve yoksulların meseleleri ile ilgilenmek için ne kadar insan bir araya gelirse o kadar iyidir. Ama bu konuda ciddi kuşkular var.

Kürtler’den niye kaçıyorlar?

HDP’nin Kürt hareketi ya da partisi olmadığına yönelik özel bir çaba gösteriliyor. Şimdi, bu ülkede en çok ezilen uzun yıllar baskı altında bırakılmış, hakkı yenmiş olanlar Kürtlerse niye ondan kaçıyorsun? Bu sorunu çözmek için ortaya çıkmış siyasetçi niye bunun gizlenmesine gayret göstersin? Bunu anlamak zor. Sorunu görmemezlikten gelmek, üstünü örtüp yokmuş gibi farz etmek ‘aman başkaları ürkmesin, çoğalalım’ demek o sorunu ötelemektir.

Demirtaş’a siyasi katliam

Selahattin Demirtaş ve parti yönetimi, artık Türkiye’de beğenilen, söyledikleri dikkate alınan hatta kamuoyunda da giderek beğeni ile izlenen bir profil çizmeye başladılar. Bir siyasi figür oldular. HDP’ye ihtiyaç bile yoktu. İhtiyaç olmadığı ortamda böyle bir girişimi anlamakta güçlük çekiyorum.  Ege’de bile BDP’ye oy vereceğini söyleyen Kürt olmayan insanlar var. ‘Türkiye’ye barış gelecek, bunların çok önemli rolü olacaktır, ben de barıştan yanayım’ diyorlar. Şimdi nasıl kaçırılır böyle bir fırsat? Bu gözden kaçırılacak bir durum değildir ki! Eğer Selahattin Demirtaş gibi giderek deneyim kazanan insanların üzeri çizilmek isteniyorsa bu siyasi bir katliam olur. Bu konuda acımasız uygulamalar olduğunu biliyorum. 

Kürtler buna itibar etmez

BDP’li arkadaşlar iyi niyetle büyümek isteyebilirler. Ama kendilerini inkar ederek, Kürt sorununu görmezden gelerek, böyle bir açılım istemezler. Kürtler, kendilerini görmezlikten gelen kendisine Kürt siyasi hareketi demeyen bir partiye niye itibar etsin ki! Etmez de. Etse zaten çok sayıda parti var. Kürtler Türkiye’de bir sürü nimet varken, bu külfetin altına niye girsin?

Yüzlerine bakmazlar ama!

Sol ve sosyalist gruplar gibi içinde marjinal kesimlerin bulunduğu bu proje bölgede nasıl karşılık bulur onu bilemem. Ama şunu çok iyi biliyorum. Türkiye’de Türk solunda herhangi bir çizgisinde başarı şansı olsa, Kürtlerin yüzüne bakmazlar. Onlar hep ‘Bize oy versinler onlar için çok iyi şeyler düşünürüz’ derler. Yoksa kendi başlarına başarsaydılar, böyle bir şeye girerler miydi? Burada Kürtlerden yararlanma amacı olabilir. 

Gezi’dekiler ağaç da bölgedekiler değil mi?

Türk solu, Kürt sorunu konusunda  iyi bir sınav vermemiştir. Gezi parkında 15-20 ağacın kesilmesini tepki ile karşılarım. Ama Türk solu (1990’lı yıllarda) bölgede kesilen meşe ormanlarını bir göz önüne getirip ne yaptığına bakmalıdır. Sol ve sosyalist herhangi bir örgüt ya da partinin ortaya çıkıp ‘bütün meşe ormanları kesiliyor, bize de bir şey düşüyor’ dediğini görmedim Bunlar ağaç değil miydi? Bunlar basit şeyler değil.

Korkunç şeyler oldu bir kez sormadılar

Bırakın ağaçları, başkanı olduğum HEP’te aralarında il başkanlarının da olduğu 70’e yakın siyasetçi öldürüldü, faili meçhul oldu. Allah rızası için Türk solundan birisi gelip da yahu ‘haliniz, derdiniz nedir, ne yapabiliriz’ diyen olmadı. Oysa Diyarbakır il başkanının (Vedat Aydın) cenazesinde 7 kişi öldü 500 kişi yaralandı. Cenazeye saldırdılar, korkunç şeyler yaşadık. ‘Biz bunları bilmiyorduk’ deme şansları da yok bunların. Halk bunları biliyor. Bu bakımdan halk yeni
oluşuma büyük bir kaygı ile bakıyor.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Cumhuriyetçi senatörleri S-400 konusunda ikna etmek için davet etti

Cumhuriyetçi senatörleri S-400 konusunda ikna etmek için davet etti

Son dakika... Adnan Oktar suç örgütü iddianamesi kabul edildi

Son dakika... Adnan Oktar suç örgütü iddianamesi kabul edildi

Son karar: İdam!

Son karar: İdam!

Herkes bu gizemi merak ediyordu... İşte o sır!

Herkes bu gizemi merak ediyordu... İşte o sır!

FETÖ'cülerin paraları tavan arasından çıktı

FETÖ'cülerin paraları tavan arasından çıktı

Terör örgütü PKK'nın dağ kadrosundaki terörist yakalandı

Terör örgütü PKK'nın dağ kadrosundaki terörist yakalandı

FETÖ'cüler itirafçı oldu

FETÖ'cüler itirafçı oldu

21 yaşındaki Filistinli asma yapraklarını sanat eserine dönüştürüyor

21 yaşındaki Filistinli asma yapraklarını sanat eserine dönüştürüyor
 
İran, düşürüldüğü iddia edilen İHA tarafından çekilen görüntüleri yayınladı

İran, düşürüldüğü iddia edilen İHA tarafından çekilen görüntüleri yayınladı

Leonardo da Vinci yaptığı tabloya 'kıyamet' tarihini gizlemiş!

Leonardo da Vinci yaptığı tabloya 'kıyamet' tarihini gizlemiş!

İki yüzlü tavır... ABD, F-35'leri Yunanistan'a verecek!

İki yüzlü tavır... ABD, F-35'leri Yunanistan'a verecek!

İstanbul Havalimanı'nda ele geçirildi! 80 adet...

İstanbul Havalimanı'nda ele geçirildi! 80 adet...