• $ 5,4786
 • € 6,2206
 • 229.704
 • 104.859
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Ani Harabeleri Batı'ya kaynak oldu

FAALİYETİNİ Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır'da yürüten Serhat Kalkınma Ajansı'nın gezi, yürüyüş ve tırmanış rotalarını tanıtmak amacıyla düzenlediği programa katılan Kültür Rotaları Derneği Başkanı İngiliz Kate Clow, mimarinin Ani Antik Kenti'nden batı dünyasına yayılarak Rönesansa kaynaklık ettiğini söyledi.

 • KARS, (DHA)
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Serhat Kalkınma Ajansı Sarıkamış, Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır için düzenlediği gezi, yürüyüş ve tırmanış rotaları ile bölgenin kültürel, turistik ve doğal değerlerini tanıtmak amacıyla gazeteci, yazar ve seyahat acentesi temsilcilerinden oluşan 50 kişilik grubu Kars'a davet etti. Grup, dört gün süren program kapsamında Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Katerina Köşkü, Kayak Merkezi ile Çıldır Gölü, Şeytan Kalesi, Kars kent merkezi ve Ani Antik Kenti ile Doğubayazıt ilçesindeki İshak Paşa Sarayı ve Ahmedi Hani türbesini gezdi. SERKA tarafından çıkarılan yürüyüş rotalarında da yürüyen gruba, dört ilde yapılan yöresel yemekler ikram edildi. Grup, özellikle Urartular döneminden kalan ve Çıldır ilçesindeki Karaçay Vadisi'ndeki kayalıklara yapılan Şeytan Kalesi ile İshak Paşa Sarayı ile Ani Antik Kenti'ne hayran kaldı.


BATI'DAKİ MİMARİNİN KAYNAĞI ANİ

Ani Antik Kenti'ni gezen Kültür Rotaları Derneği Başkanı İngiliz Kate Clow, Batılı mimarların mimarlık sanatını Ani'den öğrendiklerini söyledi. Ani'nin batı dünyasına ve Rönesans'a kaynaklık ettiğini vurgulayan Clow, şöyle konuştu:


"Serhat Kalkınma Ajansı sayesinde bütün bölgeyi gezip öğrendik. Bu geziyle Türkiye'nin en güzel ören yerlerini, tarihi yerlerini geleneksel halk kültürünü gördük. İlk kez 1992 yılında gördüğüm Ani'ye çok geldim. Bugüne kadar çok değişti. Selçuklu duvarları restore edildi. Şimdi kiliseleri restore etmeye başladılar. Tigran Honents Kilisesi'ni iki yıl önce yine gezdim. Restore ediliyordu. Freskler, taşlar restore edilmiş ve çok güzel bir durumda şimdi. Mimarlık çok önemlidir. Çünkü yalnız Ani'de bulunmaz. Buradan giden mimarlık yavaş yavaş bütün Avrupa'ya geçti ve Avrupa'da Rönesans'ta çok önemli bir yere sahiptir. Yani bütün dünyanın mimarları mimariyi Ani'den öğrenmişti. İlk kiliseler, ilk harabeler, ilk binalar bu çeşit yapılar ilk burada yapılmış ve yavaş yavaş Avrupa'ya yayılmış. İngiltere'den Norveç'e, İsveç'e kadar yayılmıştı. Mimarinin kaynağı Ani Antik Kenti'dir. Batıdaki mimarinin kaynağı da Ani'dir. Batı dünyası mimariyi buradan öğrendi. Bu süreç iki yüz, üç yüz sene sürdü ve yavaş yavaş Avrupa'ya yayıldı."


KÜLTÜR YOLLARI ÇALIŞMASI

Geziye katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı temsilcisi Ece Yiğit ise, Bakanlık olarak kültür yolları konusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kültür yollarının son dönemde alternatif turizm yöntemlerinden biri olarak dikkat çektiğini ifade eden Yiğit, "Biz özellikle üç yıldır sürdürülebilir turizm başlığı altında kültür yolları çalışmaları yapıyoruz. Bilgilendirme amaçlı çeşitli çalıştaylar yaptık. Kendimiz de tabi çok şey öğrendik bu sayede. Şimdi de kültür yolları olarak yapılan çalışmalara elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz" dedi.


SERKA'nın dört ilde yaptığı çalışmaların önemine vurgu yapan Yiğit, "Serhat Kalkınma Ajansı'nın bu yöndeki çalışmaları bizim açımızdan çok önemlidir. Bundan sonra yapılacak çalışmalarda da Serhat Kalkınma Ajansı'nı örnek olarak göstermek istiyoruz. Ajansın gelip yaptığı bu çalışmaları anlatmasını istiyoruz" diye konuştu.


4 İL TUR PROGRAMLARINA ALINDI

Grup daha sonra Kars kent merkezi, Doğu Anadolu'nun ilk Tıbbi Aromatik Bahçeleri'nin oluşturulacağı Boğatepe köyü, Ardahan'ın Çıldır Gölü ve Şeytan Kalesi ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki İshak Paşa Sarayı ve Ahmedi Hani Türbesi'ni gezdi. Gezinin ardından SERKA Genel Sekreteri Hüseyin Tutar başkanlığında değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Tur operatörleri de bölgedeki turizm potansiyelini gördüklerini belirterek, 2013 yılından itibaren tur programlarına Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı'ya eklediklerini söyledi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Ege'de 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Ege'de 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Silahlı saldırı sonucu yaralandı

Silahlı saldırı sonucu yaralandı

"PKK'ya haraç toplayanları meclis listelerine koydular"

'PKK'ya haraç toplayanları meclis listelerine koydular'

Başmüzakereci uyardı: AB'ye maliyeti olur

Başmüzakereci uyardı: AB'ye maliyeti olur

'Erdoğan'a itiraz ettiğiniz kadar, Fetullah'a etmediniz'

'Erdoğan'a itiraz ettiğiniz kadar, Fetullah'a etmediniz'

Toplu istifa depremi, CHP'li İmamoğlu'nun listesi İYİ Parti'yi karıştırdı

Toplu istifa depremi, CHP'li İmamoğlu'nun listesi İYİ Parti'yi karıştırdı

8 yıldır aranan 'hayalet' kağıt toplayıcısı kılığında yakalandı

8 yıldır aranan 'hayalet' kağıt toplayıcısı kılığında yakalandı

Cami katliamını öven kişi hakkında karar verildi

Cami katliamını öven kişi hakkında karar verildi
 
Başkan Erdoğan, küçük Şevval´i yanına davet etti

Başkan Erdoğan, küçük Şevval´i yanına davet etti

NASA'dan Dünya'nın en net fotoğrafı

NASA'dan Dünya'nın en net fotoğrafı

Ay yıldız işaretiyle doğan buzağıya büyük ilgi

Ay yıldız işaretiyle doğan buzağıya büyük ilgi

Yerli SİHA Bayraktar Avrupa semalarında

Yerli SİHA Bayraktar Avrupa semalarında