Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

İkram Bağcı
ibagci@stargazete.com
Yazarın Sayfası

ABD ve Türk üniversiteleri arasında kurulan paralel düzen

07 Nisan 2016 Perşembe

ABD’nin hemen hemen her şehrinde muazzam bir paralel örgütlenme sistemi oluşturulmuş desek yanlış olmaz. Türkiye’de çalınan sorularla veya üniversiteyi hakkı ile kazananları eğer kendilerindense Yüksek lisans ve Doktora programlarına hem yurt içinde hem de ABD’de yalan yanlış evrak ve bilgilerle öğrenimine devam ettiren bir düzenle karşı karşıyayız. ABD’den üniversitelerimize akademisyen sıfatı ile yerleşen bu kişilerin birinci görevi ise dünya genelinde 140’a yakın var olduğu bilinen okullara eleman devşirmek!

Durumu biraz ABD açısından detaylandıralım;  

Midwest (Orta-batı) denilen ve Ohio, Michigan, Indiana ve Kansas gibi eyaletlerin olduğu bölgedeki faaliyetlere baktığımızda Türkiye’de herhangi bir lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere, herhangi bir üniversitenin Eğitim Bilimleri Bölümüne bağlı Anabilim dallarındaki hocalardan ya da iktisat fakültelerinin yönetim-organizasyon bölüm hocalarından “TAVSİYE VE TAKDİR” mektubu aldırılıyor. Sonra, ABD’de de bir üniversitenin Yönetim organizasyon ya da daha kolay başvurulabilecek bölümlerine dönemlik giriş ve kayıt yaptırılıyor. Bu öğrenciler böylelikle gelen davet mektupları ile kolayca vize alabiliyorlar. Türkiye’de bazı dil sınavlarını ele geçiren bu yapı öğrencilere örneğin IELTS sınavında en az 4.5 not verdirip ABD’ye gönderiyor. Bundan sonrası ise biraz daha ilginç. Bu öğrenciler Amerika’ya gidince evden bir süre çıkarılmadan bazı eğitimlere tabi tutuluyor. 

Bu eğitim bildiğimiz istihbaratçıların kullandığı zihin yıkama ve yeniden yapılandırma eğitimi. 3 ila 6 ay süren bu eğitim ile birlikte günlük İngilizce eğitimi verilerek girecekleri dersler ise ezberletiliyor. Sonra bu gençler örgütün esas para kaynağını oluşturan ABD’nin başından savdığı devlet okulları olan”CHARTER’da öğretmen olarak derse girmeye başlıyorlar. Burada ise yine dikkat çeken bir nokta derse giren bu öğretmenler başkasının adına kayıtlı diploma ile bu işi yapıyor.

CHARTER adındaki bu okullar öğrencilere ücretsiz olup okulun masrafları bulunduğu bölgedeki eğitim ile ilgili birimin bütçesinden ödeniyor. Bu okullar otonom okullar yani iç işlerinde bağımsız olup çalıştıracakları öğretmenler ile ilgili kriterleri okulun yönetim kurulu tarafından belirlenebiliyor. Bu sebepten ki paralel yapı bu okullara Türkiye’den çok rahat öğretmen getirebiliyor.

Eyalete hatta şehre göre öğretmenlere verilen maaşlar bölge eğitim konseyi tarafından açılmış hesaba yatmakta. Öğretmenler bu maaşları çekemedikleri gibi maaş kartlarını bölge abilerine vermek zorundalar. Eyaletin sosyo-ekonomik durumuna göre öğretmenlere verilen para sadece 300 ile 1000 dolar arasındaki harçlıktan ibaret. Paralel yapının okullarının bulunduğu tüm dünya ülkelerinden bu şekilde öğretmen transfer edilebildiği ve büyük bir para akışı sağladığı ise artık tespit edilen bir gerçek. 

Bu okulların başında Türkiye’den, Azerbaycan’dan, Türkmenistan’dan ve özellikle Tacikistan’dan gelen ve kendilerine bağlılığından şüphe duyulmayan insanlar bulunmakta. Bir zamanlar İran ve Şia anlayışına karşı çok katı olan paralel yapının Şia anlayışından gelen Tacikistan ekibine karşı özel bir ihtimam gösterdiğini de buraya not edelim. Önemli görevlerin çoğu bu ekibe veriliyor.

Kansas ve Missouri bölgesi sorumlusu (İmamı) 40 yıldan daha fazladır ABD’de yaşayan bir Yüksek Mühendis. ABD’li “WASP” bir bayan ile evlendirilmiş. Peki bu yapının elemanlarına neden evliliklerde özellikle WASP’lı bayanlar tercih ettiriliyor? Devam edeceğiz.