Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

İkram Bağcı
ibagci@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Bu yazı akademisyenlere bir çağrı içerir!

21 Şubat 2016 Pazar

İçinden geçtiğimiz zorlu sürecin hepimiz farkındayız diye düşünüyorum. Yıllardır iç ve dış bazı odaklara bağlı kalarak devam eden devlet yapımızın son yıllarda ayağa kalkıp bağımsız olma adına attığı adımlar karşısında tabiri caizse yedi düvelin bir araya gelip Türkiye’nin üzerine geldiğine şahit oluyoruz. Hiçbir şekilde bir araya gelemeyecek veya ortak paydalarda bulunamayacak gruplar şu an bir araya gelmiş ve gözü kara bir şekilde ülkeyi uçurumun kenarına atmanın hesabı içine girmiş durumdalar.

Son haftalarda acizane paralel yapının üniversitelerdeki faaliyetlerini ele alan yazılar yazıyoruz. Yazılara gelen birçok elektronik posta mesajlarında bu yapının çok sinsi ve organize olduğundan bahsettiğinize şahit oluyorum. Haklı olarak da isminizin gizlenmesi veya adınızın bir yerlerde geçmemesini talep ediyorsunuz. Herkesin ailesi ve sevdiklerinin olduğu bilinci ile sizlere üniversitelerde yapılacak baskı ve tacizlerin olması bizimde istemediğimiz bir durum.

Yalnız bu yapı ile mücadelede üniversitelerde yer alan milli ve yerli akademisyenlerin gizliden de olsa elini taşın altına koyma zamanı geldi de geçiyor. Birçok üniversitenin koridorlarında hatta öğrencilerle ders işlerken bu ülkenin seçilmişlerine karşı ‘Firavun, Yezit’ gibi kelimeleri kullanabilen ve hükümete oy veren insanlara her türlü hakareti yapabilen bir kitle ile karşı karşıyayız. Bu yapının üniversitelerdeki birçok usulsüzlüklerini sizlerde bildiğiniz gibi yıllardır şahit olmamıza rağmen sessiz kalmak ne kadar bu yapı ile mücadelede etki yapacak tartışılır. Hala bu yapının üniversitelerde yerli ve milli akademisyenleri kendilerini gizlemek için paralelci etiketi ile tasfiye etmesine sessiz kalmak da ayrı bir konu.

Bu insanlarla mücadele mi edeceğiz? Evet. Ama kavgamız hukuk kuralları çerçevesince olup yapılan usulsüzlüklerle yaşamayı öğrenmeden gerçekleşmeli. Sessiz kalındıkça karşımızda ayıbını hüner sanan ve her geçen gün küstahlaşan olmadı tehdit etmekten kendini alamayan bir kitle var. Yurt dışından gelen tehdit mesajları veya yurt içinden gelen çok oldun anlamındaki içeriklerin bir manası veya hükmü bizler için yok. Ama bu mücadele sizlerin katkıları ile devam etmeli.

Gizli kalmaması gereken gerçekler yalansız olarak ortaya konmalı. Belgeye dayanan her türlü bilgi ortaya dökülmeli. Sessiz kalındıkça bu yapı ile mücadelenin kazanılmayacağı aşikâr. Bu yapı ile mücadeleden amaç birilerini işinden etmek değil ama bu yapı birilerini işinden etti. Hangisini sayalım ki, örnekler sayısız. Bu yapı ile mücadele etmek birilerine suçsuz yere iftira atıp ceza almasını sağlamak değil ama bu yapı bunu da yaptı. Bu yapı ile mücadele etmek hak edenin hakkını vermemek değil ama bu yapı binlerce insanın hakkını hak edenden alıp hak etmeyene verdi.

Bu yapının karşısında olmak, yerli ve milli olarak durmak, bu ülkenin sadece bir grubun hizmetleri ve çıkarlarına bağlı olamayacağını göstermek... İşte asıl mücadele hala yediği darbenin farkında olmayanlara, yaptıkları zulüm ve usulsüzlüklerin ortaya çıkmasını görmeyenlere karşı biz de bu ülkenin evlatlarıyız ve ülkemize sahip çıkıyoruz demenin zamanıdır.

İsminizin gizlenmesini istemek hakkını kullanın ama bildiklerinizi bir şekilde devletin kurumlarıyla olmadı basınla paylaşın. Bu çağrıdan sonra paralel yapının akademisyenlerinin de kendilerini gizlemek amacıyla hedef saptıracaklarını varsaysak da hangi üniversitede kim kimledir? Nedir? Bunun tespitini yapabilecek çok şükür güçlü bir devletimiz var. Ama açığa çıkması gereken faaliyetlerde var.

Şu an bile ‘Gün gelecek çocuklarınızdan bile intikam alacağız’ diyen bir yapı ile mücadele etmenin önemini sizlerle paylaşmamın gerekliliğini buraya taşıyorum. O yapıda olan ve masumane bir şekilde Allah rızasını gözeten insanlarla, devletine hala kin kusan, usulsüzlüklerini gizliden devam ettirenleri ayırt edecek mücadelenin önemi de artık ortada. Sizlerin hakkını ve kişisel verilerinizi korumanın yanında bu devletin mücadelede sizlerin yardımına ihtiyacı olduğu da aşikâr. Daha önceki yazılarımızda il başkanları ve milletvekillerini mücadeleye davet eden bu fani şimdi de acizane size bir davet yazısı ile sesleniyor: Artık bu ülkeyi prangalardan kur
tarmanın zamanı gelmedi mi?