Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

İkram Bağcı
ibagci@stargazete.com
Yazarın Sayfası

İl başkanları ve milletvekilleri; bu oyunu siz bozun!

14 Şubat 2016 Pazar

ABD’de üniversitelerin mütevelli heyetleri o eyaletin ileri gelenlerinden oluşur. Vali, belediye başkanı, senato üyeleri ve vekiller gibi. Yani üniversitelerin yönetiminde o ilin vatandaşlarınca seçilen şahısların yanında sivil toplum kuruluşlarının önde gelen temsilcileri de yer alır. Bizdeki üniversite yönetimlerinin nasıl oluştuğunu ve bunun bir darbe sonrası yapılan düzenlemelerle belirlendiğini ayrıntılı olarak daha önceki yazılarımızda ele almıştık.

Şu açık ki bu son haftalarda naçizane ele aldığımız yazılardan dolayı rahatsız olanların yanında yurt içinden ve dışından gelen destek mesajları da almıyor değiliz.

‘Ben devletimin sağladığı bursla yurt dışında okuyorum. İnanın burada devlet kendi eliyle sadece kendine düşman yetiştirmek için burslu öğrenci göndermiş. Hepsi çok kindarlar ve gün gelip devrin döneceğini bunların tek tek hesabının sorulacağını düşünüyorlar. Şu an kendilerini sadece gizliyorlar. Siz 11 Şubat’taki yazınızda devletinizin yanında olun deseniz de emin olun durum hiç öyle değil. Devlet bursuyla okutulup devlete bu kadar kin besleyen paralel elemanların yurt dışında okutulma oranına siz %50 demişsiniz ama en az %80...’  ABD’de devlet bursu ile eğitimini tamamlamaya çalışan bir akademisyenden gelen mesaj bu. Başka ülkelerden gelen mesajlarıda temsil niteliğinde diyebiliriz.

‘Gün gelecek devran dönecek ve bunların hesabı sorulacak’ sözleri veya tehditleri paralel yapının akademilerde, siyasette ve her alanda en çok kullandığı klişeleşmiş karşı hamlelerinin başında geliyor. Sanki polislik mülakatlarında soruların dağıtılmasından tutunda liyakat gözetmeden üniversite ve birçok kamu kurumunda usulsüz yapılanmalara hiç sebep olmamışlar gibi. Veya bu yapılanların kendileri için bir hak olduğuna inandırılmış ve yanlışlığı doğru kabul etmenin acziyetini görememe gibi... Hala tehditkâr konuşmalardan medet umanlar gibi...

Bu yapının siyasette attığı tehditkâr konuşmalardan etkilenen siyasilerin attığı birçok geri adımdan bu ülke insanı artık haberdar desek yanlış olmaz. Bunların sebepleri arasında bu yapıya karşı bir açığının olmasının yanında gün gelecek devran dönecek uyarısının da etkisi yok değil. Bu yapı ile mücadele gösteren sadece bir elin parmak sayısını geçmeyecek derecede kişi sayabiliriz. Sözde herkes mücadele ederken kimsenin özde mücadele etmediği aslında gayet açık.

‘Ak Parti ve hükümetin yetkilisi olan bu isimden izin almadığım için sadece olayı aktaracağım. Bir Anadolu şehrinde yeni kurulan bir üniversitede rektör adaylarının yarısının paralel yapıdan olduğunu tespit eden bu ismin o an görevde olan ve paralel yapı ile mücadele eden rektörü ziyaret etmesi ve tekrardan adaylığa ikna etmesi gerçekten eşi benzeri görülmeyen bir hamle idi. Ve sonuçta cumhurbaşkanının onayı ile aynı isim üniversiteye rektör olarak atandı.’

Üniversitelerde paralel yapının yılmaz savunucusu olan ve her ağzını açtığında hakaret etmekten kendini alamayan akademisyenlerin varlığı isim isim belli. Cumhurbaşkanı’ndan başlayıp Ak Parti’ye oy veren normal vatandaşlara kadar bu isimlerin iyi dileklerinden herkes nasibini almaya devam ediyor(!) Bunlar bilinen akademisyenler, bilinmeyenlerin de bunlardan çok daha fazla olduğuna şüphe yok.

Eğer bir ilde il başkanı olmuş veya da milletvekili seçilmiş bir kişi o ilde yer alan üniversitenin içinde yapılan usulsüzlükleri ve bu yapının düzenini bilmiyorsa bu ayrı bir yazı konusu olur.

‘Üniversitelerde kendini gizlemeye çalışan ama her fırsatta bu ülkenin seçilmiş liderine ve onu seçen millete kin kusan bu akademisyenlerle mücadele etmek bazılarının vicdanını sızlatıyorsa o ülkenin liderine ve o lidere oy veren halka karşı da sorgulamanız gereken bir vicdanınızın olduğunu da unutmayın uyarısını küstahlık olarak algılamazsınız herhalde. Kendi illerinizdeki üniversitelerde her alanda usulsüzlükleri yapmaktan geri durmayan bu yapının elemanlarından ziyade gerçekten devletinden yana olan ve sözde değil özde kul hakkı yemekten korkan rektör adaylarının seçilmesi için elinizi taşın altına koyun uyarısını da bir kardeşiniz olarak kabul edin. Üniversitelerde bu ülkenin liderine operasyon hazırlığı içinde olanlara meydanı boş bırakmak demenin gelecekte yetişecek olan nesillerin vebalinin sizlerin boyunlarınızda asılı kalıp ahirete öyle gideceğinizi de buraya not düşelim.

Her üniversitede kendini gizleyerek devletinden yana olanları paralelci diye etiketleyip saf dışı bırakmaya çalışanların üniversitelerde şu an faaliyet içinde olduklarını defalarca yazdık. Bu durumu bilip üniversitelere sahip çıkmak, yukarıda bir yetkilinin yaptığını hatırlatarak, o kişinin yaptığını yapmak zor olmasa gerek. Yok, hala bu yapının faaliyetlerine inanmıyorsanız o zaman dün Akşam gazetesinde eğer başarılı olsalardı hükümetin lideri ve kabine üyeleri için hazırlanan koğuşların resimlerini gösteren habere bir bakın isterim! Belki işin ciddiyetini o zaman anlarsınız.