• $ 5,9025
  • € 6,6388
  • 254.515
  • 90.787
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Ersoy DEDE

ersoydede@stargazete.com

Müstemleke zihniyet

05 Eylül 2018 Çarşamba

The Guardian gazetesinin ‘Opinion’ bölümü için kaleme aldığı yazıda Elif Şafak; “..Türkiye uzaklaşsa bile Batı, halkın direnmesine yardım etmeli..” demiş.. Bu müstemleke zihniyetle nasıl savaşılır, bilemiyorum.. 15 Temmuz buz gibi bir Amerikan darbe girişimiydi..Ve eğer 15 Temmuz’u yapanlar netice elde edebilselerdi, Elif Şafak’ın müdahaleye davet ettiği güçler tarafından yönetiliyor olacaktı ülke.. (ben göremeyecektim elbette).. Bu apaçık dış müdahale davetinden sonra insan hâlâ nasıl aidiyet hissedebilir bu topraklara, bunu da hiç anlamıyorum.. Ya hu Erdoğan’ı istemiyorsan, AK Parti’den hoşlanmıyorsan, MHP’ye tepkiliysen, bunun yolu ‘Batı’nın müdahalesinden mi geçer?.. Unutmayın bu ülkede hiçbir dış müdahale, içerideki herhangi birisinden yana değildir.. Şimdi elbette Elif Şafak’ın yazısını izah etmeye kalkanlar olacaktır.. ‘Onu demek istemedi de şunu demek istemedi’ diye.. Baştan söyleyeyim.. Türkçeyi de İngilizceyi de muhteşem bir şekilde kullanan bir yazardan söz ediyoruz.. Nasıl anlaşılsın istiyorsa öyle söylemiş işte.. Tevile gerek yok.. Aynı yazıda Şafak bir de diyor ki; “.. Türkiye’deki İslamcılar ve milliyetçiler, ülkenin AB'nin bir parçası olmasını istemiyor, gerilimi yükseltmekten faydalanıyor…” Ya hu Allah’tan korkun biraz.. Bir ülke teröristleri himaye ediyor.. Bir diğeri bakanımıza kendi toprağı olan konsolosluk kapılarını kapatmış.. Öbürü inançlarımızın mizah konusu yapılmasına fikir hürriyeti demiş diğeri, bilmem hangi sebepten düşmanlık ediyor.. Buna rağmen Türkiye, “.. ille de Avrupa Birliği..” demiyor mu arkadaş?… Azıcık insaf edin lütfen.. 

  

ABD maliyesini dolandıran adamların Türkiye’ye kaçtığı doğru mu?

ABD medyasında önceki gün ilginç bir haber çıktı.. ABD maliyesini 511 milyon dolar dolandırmakla suçlanan, Levon Dermen ile ortakları Jacop ve Isaiah Kingston kardeşlerin Türkiye’ye kaçma planları yaparken yakalandıkları öne sürüldü. Biz bu isimleri tanıyoruz.. İki yıl önce, BoraJet’in satışında perde arkasında bu isimlerin olduğu söylenmişti.. Anlaşılıyor ki başka yatırımları da varmış.. Kingston Kardeşler’in Los Angeles Havalimanı’na giderken yakalandıkları, Dermen’in ise Türkiye’ye kaçtığı iddia edildi. Eğer tüm bu yazılanlar doğruysa, Türkiye’de de yargının harekete geçmesi gerekmiyor mu?.. Yoksa yeni bir Zarrab vakası ile mi karşı karşıyayız? Anlarız yakında.. 

 

Linç güruhu için ayrılan sürenin sonuna geldik

İyi şeyler oluyor.. Kendi gibi düşünmeyenleri linç etmeye kalkan kadro her iki tarafta da marjinal seviyede kalmaya başladı.. Eskiden öyle miydi ya.. Linç güruhu sonuç alana kadar durmazdı.. Kimler kimler linç edilmedi ki!.. Erdoğan’ın fotoğraflarını çekti diye Ara Güler’i bile gazete manşetlerinden hedef gösterdiler.. Sezen Aksu’dan Zerrin Özer’e, Mazhar Alanson’dan Fazıl Say’a, Ajda Pekkan’dan Hülya Koçyiğit’e kadar.. Kimleri kimleri koydular hedef tahtasına.. Olmadı ve olmayacak.. Bu insanların hepsi bizim.. Fazıl Say’a; ‘merak etmeyin hiçbir beklentim yok’ yazdırtan troll sürüsü kazanamayacak.. O, Tokyo’da ayakta alkışlandığında yine benim göğsüm kabaracak.. 

Not: Bütün bu hengamenin ortasında beni çok duygulandıran bir şey oldu.. Dün gecenin bir yarısı kapım çalındı.. Elinde dev bir çiçek buketiyle bir çiçekçi duruyordu karşımda.. Volkan Konak’tan gelmiş çiçekler.. “.. Yazdıklarınız içimde kuvvet oldu.. İyi insanlara selamlar olsun..” yazan bir notla.. Bizden de selam olsun iyi insanlara..

Adana´da bir sürücünün hasta taşıyan ambulansa yol vermemesi görüntülendi

Adana´da bir sürücünün hasta taşıyan ambulansa yol vermemesi görüntülendi

NATO'dan kritik E-7 açıklaması: Türkiye'yi takip edebiliriz

NATO'dan kritik E-7 açıklaması: Türkiye'yi takip edebiliriz

Trump'tan ilginç UFO açıklaması

Trump'tan ilginç UFO açıklaması

Belgeselleri aratmadı... Öyle bir yerde çekildi ki...

Belgeselleri aratmadı... Öyle bir yerde çekildi ki...