Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

İkram Bağcı
ibagci@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Paralel yapı ABD’de neden WASP’lılarla evlilik istiyor?

10 Nisan 2016 Pazar

Perşembe yayımlanan yazımıza kaldığımız yerden devam edelim! Türkiye’de olduğu gibi ABD’de de paralel yapının evleri erkek ve kız evleri olarak ayrılıyor ama Türkiye’den farklı olarak evler birbirine yakın semtlerde bulunmakta ve bu evlerde kalan insanların her millet ile evlilik onayı var. Özellikle Türk, Arap, Malezya, Endonezya ve Müslüman kimliği ile yapıya devşirilenler arasında zamanı geldiğinde evlilik yaptırılıyor. Ama evlilik konusunda en çok teşvik edilen ABD’li bir kadın veya erkek ile yapılan evlilik. Burada dinlerarası diyalog söyleminin etkili olduğunu hatırlatalım. Özellikle “WASP” kökenli kadın ve erkeklerle yapılan evlilikler önemli bir yer tutuyor. Herkesin ehli kitap olma anlayışından dolayı olsa gerek din değiştirme karşı taraftan istenmiyor. Zaten yapılan gerçek evlilikten ziyade ülke genelinde yapıya hizmet etme amacı taşıdığı için tüm eyaletlerde üst düzey görev yapan erkek ya da bayanlar ile yapılan evlilikler daha bir önem arz ediyor.

Paralel yapı ABD’de kendi elemanlarını niçin “WASP’ kökenli insanlarla evlendirmeyi istiyor? WASP kökenliler (Beyaz-Anglo-Sakson-Protestan) ABD’nin gerçek sahipleri olarak biliniyor ve devletin en önemli yerlerinde görev alıyor. (İstihbarattan askeriyeye, meclisten borsaya vs...) Anne ya da baba tarafından bir “YAHUDİLİK” bağlantısının olması WASP’lıların belirgin özellikleri arasında olan dikkat çekici diğer bir nokta. Amerika devleti ‘CHARTER’ okullarına atadığı müdür ve idarecilerin de çoğu ‘WASP’ kökenli. Bu yapının bu okullarda neler yaptığını Perşembe günü yazımızda ele almıştık. Bu okullarda paralel yapının faaliyetlerinin görmezden gelinmesinin sırrı böylece deşifre oluyor diyebiliriz

İbadet yerleri paralel yapının Türkiye’deki gibi genelde evler olsa da satın aldıkları kiliseler de yok değil. Satın alınan kiliseler kültür merkezi olarak kullanılıyor ve kiliselerde pek bir değişiklik yapılmıyor. Hıristiyanlarla birlikte kullandıkları kiliseler de var, özellikle orta-batıdaki kiliseleri modernize edip düzenlemeler yaparak ortak ibadet yeri gibi gösteriyorlar. Bu durum dinlerarası diyalog için yapılan bir sentez olsa gerek.

Risale külliyatının sadeleştirilmiş halinin İngilizce çevirileri bu dini yerlerde özellikle bulunduruluyor. Bu yapının liderinin Türkçe ve İngilizce’ye çevrilmiş onlarca kitabı var bu mekanlarda. Evlerde dini sohbet adına yapılan işlerde; yeni üyelere ve yabancılara varsa kendilerinin sadeleştirdiği Risaleler okunuyor ve Gülen’in kitaplarından pasajlar aktarılıyor. Ama herkes eski ise sadece sohbetlerde Gülen’in kitapları okutuluyor. Bunun yanında mutlaka Peygamber ve sahabelerin aralarında olduğunu, şimdi bu sohbette yer aldıklarını anlatan yeni ya da eski bir vaaz kaseti dinlettiriliyor.

ABD’de ilginç bir sır, efsunlu bir hava, ezoterik bir bakış açısı en yenisinden en eskisine, en rütbesizinden en rütbelisine kadar bu yapının elemanlarının yüzünde kendini gösteriyor.

Hangi ülkede paralel yapının hangi şirketi Pentagon’dan senatörlere kadar üst düzey kurum ve kişilerin evlerini kendi yaptığı mobilyalarla döşüyor? Devam edeceğiz.

Not: Üniversitelerde halen yerli ve milli akademisyenlerle  hükümete yakın olan akademisyenlere bu yapının yaptığı zulümler devam etmekte. İşin ilginç tarafı illerde milletvekilleri de bu yaşananlara sessiz kalmaya devam ediyor. Niğde, Antalya, Gaziantep, Ankara Gazi ve Samsun gibi daha birçok üniversitede bu yapının baskısı sonucu birçok akademisyen hatta dekanların feryadı olmasına rağmen YÖK ve sorumluların sessiz kalması da ilginç. Biz bu durumu çok yakında net olarak sorgulamaya başlayacağız ve bu yapının işlevini yaptığı zulüm ve usulsüzlükleri gözler önüne koyacağız.