• $ 5,661
  • € 6,3552
  • 258.285
  • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Genel

Anadolu Üniversitesi ile "Tazelenme Üniversitesi" protokol imzaladı


Anadolu Üniversitesi ile "Tazelenme Üniversitesi" protokol imzaladı - Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.


Dr. Şafak Ertan Çomaklı: - "Burada amacımız 60 yaş üzeri toplumda bulunan vatandaşlarımızın farklı bir şekilde birtakım meziyetler, kabiliyetler edinmesini sağlayıp, birtakım manevraları kendilerinin yapmalarını kolaylaştıracak eğitimlere tabi tutmak. Burada erkeklerin örgü örmesinden, kadınların tamirat yapmasından bahsediyoruz. Sorumluluk hocalarımızın artık"

ESKİŞEHİR (AA) - Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ile "Türkiye'de yeni bir yaşlı algısı oluşturulması, Türkiye'ye özgü, dünyada da örnek teşkil edecek bir yaşlı üniversitesi modeli geliştirilmesi" vizyonuyla hayata geçirilen "Tazelenme Üniversitesi" yetkilileri arasında protokol imzalandı.

Rektörlük binasında düzenlenen imza töreninde konuşma yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, "Tazelenme Üniversitesi"nin aslında kurumsal olarak bir üniversite olmasa bile niteliği ve yaptığı faaliyetler ile proje kapsamında yürüttüğü birtakım işlemlerden dolayı "60 yaş üniversitesi" olduğunu söyledi.

"Buranın ismi Tazelenme Üniversitesi olarak geçiyor. Biz de üniversite olarak destekliyoruz." diyen Çomaklı, üstlenilen sorumluluğun büyük olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Hocamız, belli bir yaştan sonra Türkiye'nin yaşam ömrünün artmasıyla bazen tek, bazen çift olarak kendi işlerine, evde yaptıkları faaliyetlere yardımcı olmak maksadıyla birtakım destekleyici eğitimler kapsamında bir alan açtıklarını, bu konuda bir proje yürüttüklerinden bahsettiler. Tabii bu aslında toplumsal açından oldukça önemli. Bir sorumluluk yüklenmişler kendileri. Biz de burada ortak olmayı arzuladık. Bugün imzalayacağımız proje aslında kalben imzalanmış bir şeydi önceden. Burada sadece yazıya döküyoruz. Hiçbir maddi boyut da yoktur. Burada amacımız 60 yaş üzeri toplumda bulunan vatandaşlarımızın farklı bir şekilde birtakım meziyetler, kabiliyetler edinmesini sağlayıp, birtakım manevraları kendilerinin yapmalarını kolaylaştıracak eğitimlere tabi tutmak. Burada erkeklerin örgü örmesinden, kadınların tamirat yapmasından bahsediyoruz. Sorumluluk hocalarımızın artık."

İmzalanan protokol ile yerleşkedeki gençlerin üniversiteye gelen 60 yaş üstü bireylerin tecrübelerinden faydalanacaklarını dile getiren Çomaklı, "Aslında burada gençlere de büyük sorumluluk düşüyor ama bunun farkındalığını meydana getirmek de Tazelenme Üniversitesinin ruhu genç öğrencilerine düşüyor." dedi.

"Tazelenme Üniversitesi"nin kurucusu Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan da şöyle konuştu:

"Tazelenme Üniversitesinin rektör hocamızın liderliğinde Anadolu Üniversitesinin bünyesinde bir kampüse sahip olması, ülkemizin yaşlanma ve yaşlılık olgusuna bilim dünyasına önem verdiğini göstermesi açısından son derece önemlidir. Anadolu Üniversitesi kampüsünde artık Tazelenme Üniversitesi öğrencilerinin gençlerle birlikte bir hava katacağına inanıyorum."

Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

Muhabir : Selçuk Kızıldağ
Yayınlayan : Emine Dalfidanİkindi Vaktine Kalan Süre

Eskişehir
Pazartesi
22 Temmuz 2019
Rüzgar 13 km/h
Güneşli
28 °
13° 28°
Diğer Eskişehir Günleri İçin Tıklayın
Öykü Arin´in annesinden duygulandıran paylaşım

Öykü Arin´in annesinden duygulandıran paylaşım

Dünyanın en gelişmiş ZMA'sı Puma, el yaktı

Dünyanın en gelişmiş ZMA'sı Puma, el yaktı

Öykü Arin´in annesinden duygulandıran paylaşım

Öykü Arin´in annesinden duygulandıran paylaşım

Dünyanın en gelişmiş ZMA'sı Puma, el yaktı

Dünyanın en gelişmiş ZMA'sı Puma, el yaktı