Genel

Çorum'da sokak köpeklerinin öldürüldüğü iddiası


Çorum'da sokak köpeklerinin öldürüldüğü iddiası - HAYKONFED Başkan Yardımcısı Haydar Özkan: "Lütfen bu katliamlara artık son verilsin, gerekenler bir an önce yapılsın.


Belediyeler ceza kapsamına alınsın. Alınmadığı sürece hayvan ölümlerinin önüne asla geçilemez"

ÇORUM (AA) - Çorum'un İskilip ilçesindeki çöp depolama alanında silahla vurularak telef edilmiş 8 köpeğin bulunduğu iddia edildi.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sungurlu, Alaca, Bayat ve Osmancık ilçelerine giderek, özellikle sokak hayvanları konusunda incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Hayvan haklarıyla ilgili inceleme ve çalışma yapmak, daha sonra bunları bir rapor haline getirip sorunlara çözüm bulunması için ilgili kurumlara sunulmak üzere Karadeniz Hayvan Hakları Federasyonu Kurucular Kurulu Üyesi Nihal Erkoç, Çorum Bilgi, Kültür ve Turizmi Geliştirme Destekleme Derneği Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Şeyda Çimen'in de bulunduğu heyetle yaptıkları incelemede, üzücü manzaralarla karşılaştıklarını ifade eden Özkan, "Heyetimiz, silahla vurularak öldürülen köpeklerin çöp depolama alanına bırakıldığı yönünde aldıkları duyum üzerine İskilip ilçesine geçti. Buradaki incelemelerinde belediye çöp depolama alanında birçok farklı noktada silahla vurularak öldürülen 8 köpek olduğu görüldü." diye konuştu.

İskilip'teki yaşananların kabul edilemez olduğunu ifade eden Özkan, şunları kaydetti:

"Biz, hayvan hakları konusundaki sorunları tespit edip çözümü için rapor hazırlamak ve bu raporu valilere, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığına sunmak için çalışma başlattık. Ancak İskilip ilçesindeki korkunç manzara bizi büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Tel örgüyle çevrili, tek bir kapısı olan çöplükte, silahla vurularak öldürülmüş ayrı ayrı yerlerde 8 köpek ölüsüyle karşılaştık. Çöplerin altında daha çok öldürülmüş köpek olduğundan eminiz. Bizim 'Belediyeler ceza kapsamına alınmalıdır' diye haykırmamız bu yüzdendir. Daha ne kadar seyirci kalacaksınız? Lütfen bu katliamlara artık son verilsin, gerekenler bir an önce yapılsın. Belediyeler ceza kapsamına alınsın. Alınmadığı sürece hayvan ölümlerinin önüne asla geçilemez."

Özkan, sorumluların cezalandırılması için gerekenleri yapacaklarını sözlerine ekledi.İkindi Vaktine Kalan Süre

Çorum
Pazar
18 Kasım 2018
Rüzgar 3,7 km/h
Çok bulutlu
12 °
12°
Diğer Çorum Günleri İçin Tıklayın
Kanije Zaferi - Tarihte bugün 18 Kasım 1601

Kanije Zaferi - Tarihte bugün 18 Kasım 1601

Türkiye’deki havalimanı güvenlik teknolojilerinde ilk

Türkiye’deki havalimanı güvenlik teknolojilerinde ilk

İmar barışı sonrası konut fiyatları en çok değerlenen ilçeler

İmar barışı sonrası konut fiyatları en çok değerlenen ilçeler

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar