Tüm Yazarlar
Dr. Sertaç Timur Demir Yazıları
Hakkari ve irfan kalelerini yeniden imar etmek üzerine
Dr. Sertaç Timur Demir
Kültür sanat dünyasında bu topraklarla nefes alan, burayı dertlenen ve özünde Hakkari ile İstanbul arasında hiçbir fark görmeyen azımsanmayacak sayıda ve nitelikte yetişmiş insan artık var.
Dizileri gerçek, hayatı kurmaca saymak üzerine
Dr. Sertaç Timur Demir
Modern bireyin trajedisi hem olmadığı gibi görünüp hem de göründüğü gibi olmamayı her nasılsa becerebilmesindedir. İçinde yaşadığımız toplumda hem bu denli sentetik rollere ve portatif maskelere sahip olup; hem de kendimizi özgür sanıyor olabilmemiz bundandır muhtemelen.
Bırakma Beni: Bir niyet sineması
Dr. Sertaç Timur Demir
Burası, gariplerin istedikleri kapısından girebildikleri salihler yurdudur. Dün olduğu gibi bugün de vermenin eksiltici olmadığını bilen cömertlerin, tanımadıkları mazlumların dahi hakkını koruyan mertlerin anavatanıdır. Böyle olduğu için bunca badireye rağmen ayaktadır. Bu açıdan, çekimleri Urfa’da yapılan Bırakma Beni filmini, Türkiye propagandası yapmamakla itham eden görüşü haksız bulduğumu söylemeliyim.
Dijital zaman fragmanında medyaya yeniden dokunmak: Madalyonun iki yüzü
Dr. Sertaç Timur Demir
Habertürk’ün aldığı ‘zorunlu’ karar, tümüyle dijitalleşmekte olan bir evrenin ülkemizdeki taze izdüşümüdür sadece. Bu, hızla sürüklendiğimiz ‘gelecek’ dünyasının açık bir mesajıdır. Yaşam dijitale doğru akmaktadır. Zaman e-ilişkilerin, e-buluşmaların, e-arayışların ve e-kayboluşların zamanıdır. Kendisine kayıtsız kalmanın artık tümüyle muhal olduğu bu devrimin ‘yapan’ ve ‘yıkan’ iki yönü vardır.