LGBTİ tartışmaları ve kayan zeminler
Dr. M. Taceddin Kutay / Türk Alman Üniversitesi
-
04.07.2020
Eşcinsellerin toplumdan gördükleri baskıdan bahsediliyor ama değerler üzerine kurulan baskıdan hiç bahsedilmiyor. Üstelik bu baskı, AK Parti karşıtlığı üzerinden bazı siyasi çevrelerce aralıksız ve sistematize edilmiş şekilde tatbik ediliyor. Kamusal alanın en önemli unsurları, kültür-sanat çevreleri, akademi camiasının meşhur elitleri, kendisini siyasal mekanizma sanan kamu tüzel kişilikleri bu baskı kampanyasında neredeyse istisnasız olarak rol alıyor.
Başkanlık sistemi sınandı
Vahid Yılmaz / Yazar
-
04.07.2020
Kültür-sanat perdesinin ardındaki PKK
Doç. Dr. Sertaç Timur Demir / Gümüşhane Üniversitesi
-
04.07.2020
Her incinmişlik söylemini çeşitli kanallarla propaganda içeriğine entegre eden PKK'nın örgüt ikliminde de sanat, bir tarafta abartılı ajitasyonların, öbür tarafta ise coşkulu kahramanlıkların hikayeleriyle doldurulmaktadır. Her iki yöntem de örgüt içinde ve etrafında bir takım “beyni yıkanmış” “öfkeli” bir kitlenin devamlılığını hedeflemektedir.
Sosyal medyada kullanıcı hakları ve reformun adımları
Cüneyd Altıparmak / Hukukçu
-
04.07.2020
Gerek suç duyurularında ve gerekse içeriğin yayından çıkarılması yönündeki taleplerimizde esas sorun sosyal medya platformlarının konuya yaklaşımıdır. Yayından çıkarma kararlarının neredeyse hiçbiri uygulanmamaktadır. Sosyal medya platformlarının bir başka sorunlu alanı ise, pornografik içeriğin kullanıcı hesaplarınca paylaşımını adeta serbest bırakmış olması, yani erişim engellenmesi yönündeki adli ve idari kararları hesaba almamasıdır.
Anadolu kalkanı
Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu / Gaziantep Üniversitesi
-
04.07.2020
Batı, tüm insanlıkta nefret uyandıracak kadar kıtasından uzaklaşmıştır. Buna çözüm Anadolu üzerinde kurulabilecek bir ittifak olabilir. Çünkü Anadolu, eskiden beri Batı'nın durdurulduğu yerdir. Eğer İskender burada durdurulabilseydi, Hindistan'a kadar gidip Afganistan'da, Buda'ya Roma şalını giydiremezdi. Avrupa, Anadolu'da durdurulamadığı için bugün Ortadoğu ve dünya bu haldedir.
04.07.2020
Amerikan Yahudiliğinin tarihi safhaları
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
Kitabında Amerikan Yahudiliğini üç önemli başlık altında inceleyen ismail Başaran, ABD'deki Yahudi cemaatinin oluşumunun tarihi safahatını, ortaya çıkan farklı anlayış ve grupları ve onların oluşturduğu öne çıkan Yahudi kurumlarını işliyor.
04.07.2020
Neneşteyi bilen, tanıyan var mı?
Abdurrahim Karadeniz / Yazar
Biz çocukken köyümüzde, buğday nişastasına neneşte denir, lohusalara neneşteden pelte pişirilip götürülürdü. Dökülen pelte henüz sıcakken tabağa bir dal da fesleğen koyulurdu. Çünkü fesleğenli peltenin lohusayı çabucak sağalttığı bilinirdi. Fars nişastasını önce neneşteleştirip Türkçeleştirmiş sonra da unutmuşuz.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
19.06.2020
PKK için yolun sonu mu?
Faruk Önalan / Yazar
19.06.2020
PKK, Kuzey Irak'ta 500 köy boşalttı
Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu / Gaz
26.06.2020
Artık yeni bir dindarlık tipimiz var
Dr. M. Taceddin Kutay / Türk Alman
27.06.2020
Ziyan olan ömrümdür
Dr. Hatice Çolak / Yazar
06.06.2020
MEB 16 milyona rehberlik hizmeti verdi
Röportaj: Semih Altın
14.06.2020
Libya zaferi
Doç. Dr. İsmail Numan Telci / ORSAM
04.07.2020
Hülya Avşar onu unutma hakkımızı niye çiğniyor?
Suavi Kemal Yazgıç / Yazar
27.06.2020
Pandeminin pusu dağıldı mı?
Prof. Dr. Bünyamin Bezci / Sakarya Üniversitesi
Kissenger bizi yeni normale alıştırmaya çalışsa da Fukuyama teskin etmeye çalışmaktadır. Fukuyama'nın otoriterleşme değil devlet kapasiteleri güçlendi tezi küreselcilere bir şey olmadı avuntusudur. Bir açıdan da yanlış değildir. Zira yeni normalde yıkılan bir kapitalizm söz konusu değildir.
27.06.2020
Ziyan olan ömrümdür
Dr. Hatice Çolak / Yazar
Eninde sonunda organik pazarlara ya da doğal ürünlere ödediğimiz fahiş fiyatlar hepimizin canını yakacak. Eninde sonunda hepimiz bu şehirlere ve küçücük akıllı evlere sığamayacak, o köylere döneceğiz.
27.06.2020
Sosyal medyada mecra içi mücadele
Cüneyd Altıparmak / Hukukçu
Günümüzde kabul gören, unutulma hakkı, evrensel suçlar ve eylemlerin niteliğinin izahına gidilmelidir. Sosyal medyanın verdiği karara dair uluslararası bir hukuki sürecin başlayabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır.
27.06.2020
Yerel para ve swap anlaşmalarının önemi
Prof. Dr. Halit Keskin / Yıldız Teknik Üniversitesi
Çin ile yapılan swap anlaşması sonrası Çin hükümeti Türkiye'den süt ve süt ürünleri ithalatını serbest bırakmıştır. Böylece dış ticaret açığı verdiğimiz Çin'e karşı bu açığı bir nebze de olsa kapatma ihtimalimiz doğmuştur. Ayrıca alınan ithalat önlemleri her ne kadar genel bir çerçevede olsa bile Çin'den ülkemize yapılan ithalatı sınırlamıştır.
27.06.2020
Geleneksel komedi ve Gençliğim Eyvah
Dr. Mesut Bostan / Marmara Üniversitesi
27.06.2020
‘Hayal fabrikası'nın karanlık tarihi
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
“Holywood… suçları, seks skandallarını ve cinayetleri örtbas etmiştir. Muhteşem bir kariyere ulaşan her yapımcı ve oyuncuya karşılık engellenen, hakkı yenen ve başarısız olanlar da vardır. Gerçek budur. Işıklar söndüğünde ise geriye sadece filmler kalır.”
Selahaddin sadece 'Kudüs fatihi' midir?
Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz / Yazar
CHP'nin üçüncü dünya solculuğu
Murat Güzel / Yazar
Milli Şef döneminde hava durumu manşeti bile yasaktı
Nisa Nur Çaydan / Yazar
Artık yeni bir dindarlık tipimiz var
Dr. M. Taceddin Kutay / Türk Alman Üniversitesi