'Yüzyılın Anlaşması Planı' niçin ertelendi?
Mustafa ÖZTOP / Marmara Ün. Ortadoğu Ve İslam Ülkeleri
-
26.06.2019
Söz konusu plan şu ana kadar geçen süreçte bölgede barış ve huzuru sağlamak adına bir katkı sunacağı izleniminden uzak kalmıştır. Aksine plan, bölgede gerilimi arttırmakta ve çatışmaları tetiklemektedir. Ayrıca plan Filistinliler’in haklarını korumaktan uzaktır ve İsrail’in işgal politikalarına destek sunmaktadır.
Yeni siyasal alan
Ercan YILDIRIM / Yazar
-
26.06.2019
Yeni siyasal alanın aktörleri, halk, “hayali kolektiviteler” ve “sanal anarşistler” kucaklama gibi irrasyonel dilin ötesinde “ihtiyaçlarının karşılanmasını”, mutluluğun-refahın-adaletin herkesleştirilmesini, dijital etkileşim kültürü uyarınca “yönetime katılım” istiyor.
Mursi’nin şehadeti ve yaktığı diriliş meşalesi
Gökhan Bozbaş / Necmettin Erbakan Üniversitesi
-
23.06.2019
Özellikle Müslüman Kardeşler gibi geçmişten beri meşru alanda siyaset yapan bir anlayışın seçim kazanarak iktidara gelmesi Körfez’deki rejimler tarafından tehdit olarak görüldü. Müslüman Kardeşler’in ve dindar bir başkan olarak Muhammet Mursi’nin başarısı, onların ülke içerisinde ve toplum nazarındaki meşruiyetini temelden sarsacak bir potansiyele sahipti. Körfez’deki Arap siyasi elitlerin Mursi mitinden kurtulduklarını söyleyerek skandal ifadelere imza atmaları bundan.
Yalan dünyasının konforlu hayatları
Cengiz Algan / Yazar
-
23.06.2019
PKK'nın CHP üzerindeki emelleri
Doç. Dr. Hüseyin Alptekin / İstanbul Şehir Üniversitesi
-
23.06.2019
İlginçtir, “AK Parti neden bir yerel seçime bu kadar anlam yüklüyor” diye soranlar PKK ve FETÖ neden bir yerel seçim için bu kadar mobilize oldu sorusunu sormaktan kaçınmaktadırlar. Sahi, neden bugüne kadar HDP ve öncüllerinden başkasına oy istememiş olan PKK, CHP için oy istemektedir?
23.06.2019
Milli irade karşısında CHP
Doç. Dr. Ali Aslan / İbn Haldun Üniversitesi
CHP’de sağ-muhafazakâr aday tercihine karşı gözlemlediğim üç pozisyon var. Bir tarafta buna mecburuz, sosyolojik üstünlüğün karşı tarafta olduğunu kabullenip siyasetimizi buna göre şekillendirelim diyenler var. Diğer tarafta iktidarı ele geçirene, AK Parti’yi indirene kadar takiye yapalım, daha sonra bildiğimizi okuruz diyenler var. Üçüncü tarafı ise kendi bildiğimiz gibi siyaset yapalım, kaybedersek de böyle kaybedelim diyen romantikler...
23.06.2019
Açık oturum formatı ve yeni siyasi sitem
Dr. Yusuf Özkır / Medipol Üniversitesi
Sunucu Küçükkaya’nın AK Parti muhalifi ve CHP yandaşı kimliği bilinmesine rağmen ona güvenilmesinin böylesine gizli bir görüşme ile ihlal edilebileceği sanırım AK Partili kurmaylar tarafından da düşünülmemişti. Etik kuralları ve eşitlik prensibini açıkça diğer aday lehine ihlal eden bir yaklaşımdı bu tutum.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
23.06.2019
Türkler ve Ruslar neden ittifak yapar?
Koray Şerbetçi / Tarihçi, Yazar
14.06.2019
Türkiye'deki Batıcı aydın tipini ve yönetici eliti ABD yetiştirdi
HALE KAPLAN ÖZ
23.06.2019
Yalan dünyasının konforlu hayatları
Cengiz Algan / Yazar
31.05.2019
Wattpad, cinsel istismar ve pedofili
Emine Kaya/ Yazar
07.06.2019
Akdeniz’e sahip olan…
Ercan Yıldırım/ Yazar
16.06.2019
Sonbahardan kışa:Türk-Amerikan ilişkilerinde S-400 Krizi
Hakan Çopur / Araştırmacı, Yazar
21.06.2019
Yalan konuşma!
Ramazan Akkır Tekirdağ Namık Kemal
16.06.2019
Yıldırım doğru yolda İmamoğlu öfkeli
Doç. Dr. Yusuf Özkır / Medipol Üniversitesi
31 Mart öncesine göre CHP adayının giderek artan bir inandırıcılık sorunu var. Kamuoyunun yakından takip ettiği konulardaki “bir duyum aldım” ifadesiyle başlayan cümleleri muhatapları tarafından sık sık yalanlanıyor. Bu yalanlamalar karşısında ise CHP adayı ya sessiz kalıyor ya da “öyleyse sevinirim” cümlesini kurarak kendince bir propaganda yöntemi kullanıyor.
16.06.2019
Entelektüelini arayan Türk düşüncesi
Yunus Şahbaz / Kırıkkale Üniversitesi
Kültür sosyolojinin iktidar da siyaset biliminin en temel kavramlarıdır. Bir kültürel iktidar tartışması varsa ya da birileri bunu başlatmak istiyorsa en azından siyaset bilimi ya da sosyoloji alanlarından bu tartışmalara bir katkı verilmesi beklenir. Ancak Türkiye’de pek de böyle bir süreç işlemiyor…
16.06.2019
Bir küreselleşme enstrümanı olarak çatışma
Tuğrul Çamaş / Araştırmacı, Yazar
Küreselleşme henüz Ortadoğu ve Doğu Avrupa’da istediğini tam olarak alamamıştır. Ancak bu durum daha büyük çatışma ve savaşların yaşanacağı anlamına gelecektir.  Bunun nedeni ise küreselleşmenin ve kapitalist sistemin yayılarak beslenemediği takdirde çökerek yok olması riskidir. Dolayısıyla çatışma azalmayacak ancak daha da şiddetlenecektir.
16.06.2019
Endülüs’ten modern Avrupa’ya aktarılan birikim
Açık Görüş Kitaplığı / Murat Güzel
Ortaçağ boyunca klasik ve Doğulu kadim bilgi ve bilimlerin Araplar, İranlılar, Türkler, Yahudiler ve Endülüslüler aracılığıyla Arapçadan Latin ve Roman dillerine aktarıldığını kaydeden Juan Vernet, Endülüs mirasının modern Avrupa’ya aktarılan birikiminin dökümünü çıkarıyor. 
16.06.2019
Garbın jeopolitik ‘şark meselesi’ ve İzmir’in işgali-IV
Doç. Dr. Nuri Sağlam / İstanbul Üniversitesi
14.06.2019
Zımmî
M. Taceddin Kutay/ Türk Alman Üniversitesi
Türklükten umacı gibi korkan Batıcılarımız Türklük ve Alaturka karşıtı her pozisyona ‘doğru’ muamelesi yapıyor. Yapsınlar mesele değil. Biz de kendilerine zımmi gözüyle bakarız. Zira yaşadığı ülkeye ve ülkenin değerlerine içsel bir düşmanlık taşımak bir zımmiye çok görülmez. Zorla sevdiremeyiz ya…
Türkiye'deki Batıcı aydın tipini ve yönetici eliti ABD yetiştirdi
HALE KAPLAN ÖZ
Suudi Arabistan’daki idam kararlarının politik analizi
Mehmet Rakipoğlu/ Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitü
Sosyal ağlar, kitle psikolojisi ve linç kültürü
Dr. Turgay Yerlikaya - İstanbul Üniversitesi
‘İyi’nin ve ‘kötü’nün ötesinde eğitim
Soner Önder Yıldız / Yazar