Bir yıl önce bir yıl sonra Afganistan
Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu / Gaziantep Üniversitesi
-
13.08.2022
ABD Afganistan'dan geldiği gibi gitmedi: Yüz binlerce ölü, enkaz, uyuşturucu bataklığı ve adeta yontulmamış taş çağından kalma bir ülke bıraktı. Ne de olsa demokrasi ve terör için gelenler, tek dişi kalmış medeniyet canavarının çocuğu idi. Ancak onlar da daha önce gelenler gibi yenildi. İngiltere için Afganistan, Hindistan'ın korunması ve Rusya'nın Asya kıtasına hapsedilmesinde tampon bir bölge olmuştur. Rusya içinse sıcak sulara inmenin en kısa yoludur. Yani Büyük Oyun en az iki asır sürecek. Çünkü Afganistan, Asya'nın kalbidir. Burayı kontrol eden dünyayı kontrol eder.
‘Petrol' şehrinden enerji şehrine: Batman
Prof. Dr. İdris Demir / Batman Üniversitesi Rektörü
-
13.08.2022
Batman, hem petrol rezervleri hem de yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli bakımından zengin bir konumda bulunduğundan Türkiye'nin geleceğinde değerli bir konumdadır. Bu nedenle Batman Üniversitesi'nin YÖK tarafından enerji alanında 'İhtisas Üniversitesi' olarak tanımlanması son derece önemlidir.
Erdoğan-Putin görüşmesi: Bölgesel jeopolitik değişimin işaretleri
Necdet Özçelik / Yazar
-
13.08.2022
Soçi görüşmesinde, İran'ın olmadığı bir müzakere mekanizmasının bölgesel sorunlarının neticeye ulaştırılmasında daha yapıcı olduğu mesajı vardı. Ayrıca Türkiye ve Rusya arasındaki müzakere-mücadele ekseninde yürüyen karmaşık ilişkinin yerini müzakere-işbirliği eksenine bırakıyor olması görüşmeden çıkan en net sonuçlardan biriydi. İki ülke arasındaki bağımlılık ilişkisinin giderek arttığı, böylesine bir ilişkinin bölgesel jeopolitiğin görünümünde bir değişimi işaret ettiği ifade edilebilir. Rusya Devlet Başkanı Putin'in önümüzdeki ay düzenlenecek Şangay İşbirliği Örgütü'nün toplantısına Türkiye'yi davet etmiş olması, Türkiye'nin Orta Asya, Kafkasya ve Karadeniz'deki artan jeopolitik gücünün bir işaretidir. Bu katılım jeopolitik açılım için bir fırsattır ama bir istikamet değişimi (eksen kayması) gibi algılanmamalıdır.
Avrupa'da çöken model ve yeni düzen arayışları
Bülent Güven / Siyaset Bilimci
-
13.08.2022
Gazın olmaması birçok Avrupa ülkesinde sanayi üretimini sekteye uğratacaktır. Üretim aksaklığının getireceği fiyat artışı ve işsizliğin, özellikle toplumun alt kesimine ciddi yansıması olacaktır. Oluşacak bu ekonomik darboğazın, siyasal açıdan zaten son yıllarda Avrupa'da yükselişte olan aşırı sağ ve sol popülist partilerin yükselişine yol açması muhtemeldir. Avrupa'nın, Ukrayna Savaşı nedeniyle Rusya'ya uyguladığı ekonomik ambargoları kaldırıp Rusya ile ilişkilerini normale döndürmedikçe ve Çin ile olan rekabetini yeni bir temele oturtmadıkça, Soğuk Savaş dönemi sonrası şekillenmiş ekonomik performansını ve dünya üzerindeki baskın rolünü devam ettirmesi mümkün değildir.
Kıdemli Albay, Mevlevi, Mesnevihan, müftünün oğlu
Kâmil Yeşil / Yazar
-
13.08.2022
Şefik Can'ın hatıralarında 'Öksüz, üvey ana elinde kalan, askeri okulda yatılı okuyarak kendini geliştiren bir çocuk, komutanın damat olarak görmek istediği kişi haline nasıl gelebilir?', 'Tahsil gördüğü askerî liseye deve dişi gibi adamlarla nasıl edebiyat hocası olabilir?', 'Günümüzün edebiyat hocaları ile eski edebiyat hocaları arasındaki fark nasıl kapatılabilir?' gibi onlarca sorunun cevabını bulacaksınız.
13.08.2022
Uzun süren uluslararası bir drama
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
Thomas Barfield Türkçe'ye 'Afganistan: Politik ve Kültürel Bir Tarih' başlığıyla çevrilen kitabında, replikleri başkalarının söylediği ve epey uzun süren bu uluslararası dramada Afganistan'ın kendisinin anlaşılamaz bir zemin olarak kaldığını, Afganların ise bu oyunda yerlerine yenileri gelen, silahları hariç asla değişmeyen, sarıklı bir koro olarak role büründürüldüklerini söylüyor.
13.08.2022
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?
Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak / Mimar Sinan Güzel Sana
Bir iktidar kavgasının sonucu olarak değerlendirilen 680 yılındaki Kerbelâ olayı esasen insanlığın karşılaştığı en büyük dramlardan biridir. Habil'i öldüren Kabil, Hz. İbrahim'i ateşe atanlar, İsa'nın çarmıha gerilmesine neden olanlar ne kadar büyük bir acı ve günaha sebep olduysa Hz. Hüseyin'i şehit edenler de büyük bir suç ve günah işlemiştir.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
5.08.2022
Gül veremeyen gülüversin
Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut / Mal
13.08.2022
‘Petrol' şehrinden enerji şehrine: Batman
Prof. Dr. İdris Demir / Batman Üniv
6.08.2022
Atina popülist Ankara realist
Doç. Dr. İsmail Şahin / Ankara Hacı
29.07.2022
Duhok saldırısının ardında hangi mesaj var?
Faruk Önalan / Yazar
30.07.2022
Bir sahte bayrak eylemi olarak Zaho saldırısı
Necdet Özçelik / Yazar
16.07.2022
Bağdat Paktı'ndan sonra Arap NATO'su kurulur mu?
Dr. Ali Semin / Nişantaşı Üniversit
6.08.2022
FETÖ, PKK'dan ne talep etti?
Doç. Dr. Adem Palabıyık / Bitlis Er
6.08.2022
CHP: Değişmemek için her şeyi değiştiren parti
Dr. Murat Yılmaz / Siyaset Bilimci
CHP'nin seçimi kazanabilmek için seçmenlerin yüzde 50+1'ini ikna edebilecek kadar değiştiğini göstermesi lazım. Ancak bu değişimin CHP'nin ontolojisini, vesayet sisteminin ortağı ve siyasi temsilcisi vasfını da ortadan kaldırmaması lazım. Bu haliyle CHP değişmemek için, her şeyi değiştirebilecek bir beka sendromu yaşıyor. CHP'liler CHP'nin Ekrem İmamoğlu yahut Mansur Yavaş gibi CHP'li olmayan ve CHP'lilerin tahammül etmekte zorlandıkları aktörlerin eline geçebileceğini büyük bir dehşetle gördü.
6.08.2022
FETÖ, PKK'dan ne talep etti?
Doç. Dr. Adem Palabıyık / Bitlis Eren Üniversitesi
FETÖ'nün kaybı, PKK'nın da aniden güç kaybetmesine sebep oldu, çünkü bu iki terör örgütü birbirlerinden besleniyordu. Her iki örgütün temel amacı çözümsüzlüğü kronikleştirmekti. Hem FETÖ hem de PKK –sözde- en güçlü oldukları dönemde yenildi. Bu sonuç ise FETÖ'nün güçlendiğine dair tüm söylemlere veya eleştirilere verilen en güçlü cevap olarak tarihe geçti.
6.08.2022
Buna öğrenilmiş çaresizlik diyorlar
Dr. Hülya Bulut / Marmara Üniversitesi
İster görsel içeriklerinde isterse dağıtımdaki filmlerinde hep "Coni"ler iyi adamdır ve günün sonunda hep onlar başarılı olmakta, hep onlar kazanmaktadır. Acaba neden siyah adam veya o toprağın gerçek sahibi olan Kızılderililer hiç kazanmaz? "Biz yapamayız" söylemine kendimizi inandırmamız dayatılıyor. Bu sistemli saldırıdan, dayatılmışlıklardan, kuşatılmışlıklardan kurtulmak mümkün mü? Zor, ama mümkün. Heyecanımızı kaybeder, yarışta kendimizi çürüğe çıkartırsak eğer, onların ekmeğine yağ sürmüş oluruz.
6.08.2022
Biden'dan Orta Doğu güvenlik mimarisine naif yaklaşımlar
Dr. Necmettin Acar / Mardin Artuklu Üniversitesi
Biden; "Rusya, Çin veya İran'ın doldurabileceği bir boşluk bırakmayacağız" sözleriyle hem dünyaya hem de bölgedeki ABD müttefiki rejimlerin yöneticilerine ABD'nin bölge güvenliğinin başat aktörlüğü rolünden vazgeçmediğini ilan etse de bu dış politika vizyonunun inandırıcılığı tartışmalıdır. Rusya'ya uygulanan yaptırımlar sebebiyle önemli ölçüde sıçrayan enerji maliyetlerini ve enflasyonu düşürmek için aylardır Washington'un Körfez ülkelerine "petrol üretimini artırın" baskısının Körfezdeki aktörler tarafından ciddiye alınmadığının en güzel kanıtı son OPEC+ toplantısında alınan cüzi üretim artışı kararıdır.
6.08.2022
Ruslar geriliyor, PYD Esed'e sığınmak gayretinde
Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu / Gaziantep Üniversitesi
6.08.2022
Ne, ne kadar, neden postmodern?
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
Tezkire'nin 79. sayısı, postmodern dönemi ve postmodernizmi ele almayı hedefleyen herhangi bir yaklaşımın mutlaka bütüncül bir bakış açısına sahip olması gerekliliği düşünülerek hazırlanmış. Bu nedenle konu, siyasetten felsefe ve tarihe, sinemadan sosyal medyaya kadar birçok konu ve farklı isim üzerinden ele alınıyor.
Irak'ı neler bekliyor?
Feyzullah Tuna Aygün / ORSAM Irak Çalışmaları Uzmanı
Gül veremeyen gülüversin
Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut / Malatya Turgut Özal Üni
Beden burada ruh nerede?
Prof. Dr. Ayfer Gedikli / Düzce Üniversitesi Siyasal Bi
Nasyonal sosyalizmden yeşil militarizme
Fazıl Duygun / Yazar