ABD'nin yaptırım rejiminin öğrettikleri: Tehditle yaşamak
Dr. Necdet Özçelik/ Kapadokya Üniversitesi Öğretim Üyes
-
9.12.2023
ABD bir süredir zaten Türkiye'ye yönelik ortaya koyduğu birincil yaptırım kararları ile ülkenin güvenlik-enerji-pazar bağımlılığı sendromuna karşı geliştirdiği hamleleri akamete uğratmaya çalışmaktaydı. Şimdilerde İsrail-Filistin çatışmasına karşı koyduğu duyarlı tavrın karşılığında Türkiye'nin yeni bir ikincil ABD yaptırım kararına muhatap olabileceği tartışılıyor.
Uluslararası hukuka ve topluma meydan okuyan İsrail'in meşruiyet sorunu
Prof. Dr. Cengiz Gül/ Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakült
-
9.12.2023
Kurulduğu 1948'den beridir işgal, zulüm, tehcir ve katliamlar şeklinde Filistin halkına karşı uyguladığı tüm terörize yöntemlerini, 7 Ekim'den bu yana, özellikle Gazze'de, barbarlıkta, vahşette ve zalimlikte hiç sınır tanımaz bir biçimde hayata geçirmekte ısrar eden İsrail'in, tüm dünya için bir tehdit unsuru haline gelen bir terör örgütüne dönüşme eğilimine girdiğini belirtmek gerekir.
Britanya ve Çin arasında “yumuşak rekabet”
Dr. Mustafa Tüter/ Akademisyen, Yazar
-
9.12.2023
Britanya'nın Çin politikasında ulusal güvenlik önceliklerinin ABD-Çin rekabeti nedeniyle baskın hale gelmesi bir tür sertleşme eğilimi izlenimi yaratmasına rağmen, “Global Britanya” stratejisinin “sıkıca paketlenmiş” karakterinin bir sonucu olarak Çin'le esasında “yumuşak rekabet” penceresini araladığı anlaşılıyor.
Özel'den Garaudy'ye ‘pazar tek tanrıcılığı' ve iktisat meselemiz
Akif Çarkçı/ Yazar
-
8.12.2023
Kurulu dünya düzenine itiraz etmeyen Müslümanlar bugünlerde Gazze'de yaşanan drama dur diyemezler. Çünkü onlaru Gazze'de yaşanan soykırımı kendi elleriyle finanse ediyorlar. Faizi reddetmeyen, Karz-ı Hasen müessesesini işletmeyen, meşru ticareti hor gören, menşeine ve meşruiyetine bakmadan çılgınca tüketen Müslümanların bugün yaşananlar karşısında söz söylemeye hakları yoktur.
Boş Yapmak-Kafa Açmak vs Ünsiyet-Rikkat
Prof.Dr.İsmail Çakır/ Ankara Sosyal Bilimler Üniversite
-
5.12.2023
Türk Dil Kurumu'nun çevrimiçi sözlüğünde kafa ile ilgili tam 99 tane deyim, atasözü veya kalıp söz yer alıyor. Bunların arasında, gençlerin günlük hayatta sıklıkla kullandığı Kafa Açmak yok.
5.12.2023
FETÖ meşruiyet arıyor
Murat Güzel/ Yazar
Filistin tepkileri üzerinden kendilerine alan açmaya çalışan FETÖ unsurlarına İsrail'in nasıl karşılık vereceği sorusunun cevabı açık: FETÖ'nün söz edilen destek gruplarına sızması şimdiye kadar benimsediği siyasetten çok uzak değil. İfsat gayesi güden bir sızma girişimi de en nihayetinde İsrail'in işine yarayacaktır.
30.11.2023
Yaşamı istikrarlı kılan imgeler
Murat Güzel
Günümüz pop felsefesinin gözde ismi olan Kore asıllı Byung-Chul Han, Türkçeye “Ritüellerin Yok Oluşuna Dair” adıyla çevrilen eserinde, günümüz dünyasının sembolik olandan yana epey yoksul olduğunu iddia ediyor.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
23.11.2023
Türk-Alman İlişkileri... Tek taraflı bağımlılıktan karşılıklı bağımlılığa
Dr. Necdet Özçelik/Kapadokya Üniver
29.11.2023
Türkiye'nin Gazze'deki oyun bozucu rolü
Haydar Oruç/ Ortadoğu Uzmanı
21.11.2023
Havayı da büken adam
Dr. Hülya Bulut/ Yazar
17.11.2023
Yeniden Türk devrine doğru
Mustafa İsen/ Yazar
11.11.2023
Libya düğümü neden çözülemiyor?
Murat Güzel
11.11.2023
‘Türk Devri' ne kadar yakın?
Doç. Dr. Hasan Bardakçı/Harran Üniv
18.11.2023
İsrail işgalini sonlandırmanın imkânı üzerine mülahazalar
Doç. Dr. Abdulgani Bozkurt/ Recep T
24.11.2023
Adalet mi istiyoruz intikam mı?
Kâmil Yeşil/ Yazar
Müslümanlar olarak öfkemize yenilmeden, Firavun'un kibir ahlakına benzemeyen bir savaş vermek zorundayız. Çünkü "Bir kavme olan düşmanlığınız sizi adaletsizliğe sevketmesin" emri açıktır.
23.11.2023
Çin'in değişen Ortadoğu politikasında Körfez güvenliği
Mustafa Tüter/ Akademisyen, Yazar
Güvenlik boyutunu öne çıkaran İsrail'in katkısıyla ABD'nin “büyük güç rekabeti” çerçevesinde Ortadoğu'yu yeniden şekillendirme çabaları bölge ülkeleri tarafından ne gerçekçi, ne güvenilir ne de inandırıcı bir yaklaşım olarak görülüyor. Eski Amerikalı diplomat Chas W. Freeman'ın da belirttiği gibi ABD'nin Ortadoğu politikasında kapatılması zor büyük bir “gedik” açılmış durumda.
23.11.2023
Türk-Alman İlişkileri... Tek taraflı bağımlılıktan karşılıklı bağımlılığa
Dr. Necdet Özçelik/Kapadokya Üniversitesi Öğretim Üyesi
Almanya eğer Balkanlar ve Doğu Avrupa'da Rusya'yı, Orta Doğu'da Çin'i dengelemek istiyorsa Türkiye ile işbirliği geliştirmekten başka çaresi yoktur. Almanya'nın ilgi ve etki alanlarındaki bölgesel jeopolitik manzaralar, Almanların Türk-Alman ilişkilerinde alışılagelmiş tek taraflı Türk bağımlığının geride kaldığını anlaması için yeterlidir.
23.11.2023
Nasıl bir bağımsızlık?
Ufuk Batum/Yönetim Danışmanı ve Girişim Mentoru
Her ne kadar dünyada veya Türkiye'de bir ekonomik kriz olduğu ya da olabileceği söylense de; biz ülke ekonomisi olarak birçok harcamadan tasarruf edelim ama yine de Ar-Ge yatırımlarının önünü kesinlikle açalım. Burada frene değil, gaza basalım.
23.11.2023
Hiç kimsenin hayatında asla değişmeyen bir geçmiş yoktur
Söyleşi: Beyza Karakaya
23.11.2023
Cevat Rıfat Atilhan ve Siyonizm meselesi
Doç. Dr. Akif Çarkçı/ Düzce Üniversitesi
Atilhan, Siyonizm ve Yahudiliğin anlaşılması için ciddi emek sarf etmiş bir kalemdir. Ancak Türkiye'deki bazı çevreler kendisini antisemitist olmakla suçlamış, Atilhan'ın kaleminden ortaya dökülen gerçeklerden rahatsızlık duymuşlardır. Hatta Türkiye'de Atilhan'ı Nazi taraftarı olmakla suçlayanlar olmuştur.
Gazze'deki çatışmalar Orta Doğu sathına yayılır mı?
Gökhan Batu/ORSAM Güvenlik Araştırmaları Uzmanı
Havayı da büken adam
Dr. Hülya Bulut/ Yazar
Aile çiftçiliğini korumak için çok fazla nedenimiz var
Doç. Dr. Nusret Yazıcı
Gazze Savaşı ile ne değişti?
Prof. Dr. Nurşin Güney/ İstanbul Nişantaşı Üniversitesi