Sonbahardan kışa:Türk-Amerikan ilişkilerinde S-400 Krizi
Hakan Çopur / Araştırmacı, Yazar
-
16.06.2019
74 krizi, 1 Mart tezkeresi, çuval hadisesi, YPG/PKK ve FETÖ konuları gibi birçok krizle mücadele edebilme kabiliyetine sahip olan iki ülkenin bu krizi de toptan bir kopuşa gitmeden hal yoluna koyması gerektiği açıktır. Ancak ABD’nin şunu kırmızı kitabın ilgili yerine yazması şarttır: Türkiye, kendi ulusal güvenliğiyle ilgili hayati kararları kendisi alır. Bu bakımdan ne ABD düşman ne de Rusya dosttur.
Güçlü devlet, güçlü istihbarat
Faruk Önalan / Yazar
-
16.06.2019
Geçtiğimiz yıllarda siber saldırılar yüzünden ülkenin birçok yerinde yaşanan elektrik kesintileri, sık sık maruz kaldığımız finansal ataklar karşısında daha etkin olabilmemiz için istihbarat yapımızda değişime gitmekte yarar var.
Yıldırım doğru yolda İmamoğlu öfkeli
Doç. Dr. Yusuf Özkır / Medipol Üniversitesi
-
16.06.2019
31 Mart öncesine göre CHP adayının giderek artan bir inandırıcılık sorunu var. Kamuoyunun yakından takip ettiği konulardaki “bir duyum aldım” ifadesiyle başlayan cümleleri muhatapları tarafından sık sık yalanlanıyor. Bu yalanlamalar karşısında ise CHP adayı ya sessiz kalıyor ya da “öyleyse sevinirim” cümlesini kurarak kendince bir propaganda yöntemi kullanıyor.
Entelektüelini arayan Türk düşüncesi
Yunus Şahbaz / Kırıkkale Üniversitesi
-
16.06.2019
Kültür sosyolojinin iktidar da siyaset biliminin en temel kavramlarıdır. Bir kültürel iktidar tartışması varsa ya da birileri bunu başlatmak istiyorsa en azından siyaset bilimi ya da sosyoloji alanlarından bu tartışmalara bir katkı verilmesi beklenir. Ancak Türkiye’de pek de böyle bir süreç işlemiyor…
Bir küreselleşme enstrümanı olarak çatışma
Tuğrul Çamaş / Araştırmacı, Yazar
-
16.06.2019
Küreselleşme henüz Ortadoğu ve Doğu Avrupa’da istediğini tam olarak alamamıştır. Ancak bu durum daha büyük çatışma ve savaşların yaşanacağı anlamına gelecektir.  Bunun nedeni ise küreselleşmenin ve kapitalist sistemin yayılarak beslenemediği takdirde çökerek yok olması riskidir. Dolayısıyla çatışma azalmayacak ancak daha da şiddetlenecektir.
16.06.2019
Endülüs’ten modern Avrupa’ya aktarılan birikim
Açık Görüş Kitaplığı / Murat Güzel
Ortaçağ boyunca klasik ve Doğulu kadim bilgi ve bilimlerin Araplar, İranlılar, Türkler, Yahudiler ve Endülüslüler aracılığıyla Arapçadan Latin ve Roman dillerine aktarıldığını kaydeden Juan Vernet, Endülüs mirasının modern Avrupa’ya aktarılan birikiminin dökümünü çıkarıyor. 
16.06.2019
Garbın jeopolitik ‘şark meselesi’ ve İzmir’in işgali-IV
Doç. Dr. Nuri Sağlam / İstanbul Üniversitesi
Soru: “İngilizlere karşı beslediğiniz hisler hakkında bazı malumat verir misiniz?” Mustafa Kemal’in cevabı: “Kalbimde buğuz ve düşmanlık hissiyatı yer bulmamıştır. İngilizlerin, Osmanlı milletinin hürriyetine ve devletimizin istiklaline riayette gösterdikleri hürmet ve insaniyet karşısında yalnız benim değil, bütün Osmanlı milletinin İngilizlerden daha iyiliksever bir dost olamayacağı kanaatiyle mütehassis olmaları pek tabiîdir.” Acaba niçin Türk kamuoyuna yukarıda naklettiğimiz beyanatta bulunmuştu?
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
19.05.2019
Siyasi merkezi bölme hareketlerinin mantığı ve açmazları
Dr. Murat Yılmaz / Siyaset Bilimci
14.06.2019
Türkiye'deki Batıcı aydın tipini ve yönetici eliti ABD yetiştirdi
HALE KAPLAN ÖZ
31.05.2019
Wattpad, cinsel istismar ve pedofili
Emine Kaya/ Yazar
07.06.2019
Akdeniz’e sahip olan…
Ercan Yıldırım/ Yazar
30.05.2019
Aileyi korumak, kadını da erkeği de korumaktır
Sedide Akbulut/ İlahiyatçı-Yazar
24.05.2019
Avrupa aşırı sağı tasfiye ediliyor
M. Taceddin Kutay/ Türk Alman Ünive
02.06.2019
27 Mayıs’tan 15 Temmuz’a: Kuklacı aynı kuklalar farklı
Dr. Murat Yılmaz / Siyaset Bilimci
08.06.2019
Garbın jeopolitik ‘şark meselesi’ ve İzmir’in işgali-III
Doç. Dr. Nuri Sağlam / İstanbul Üniversitesi Edebiyat F
Amerika’nın kurucusu sayılan Samuel Adams’ın “Düşmanlarını ve rakiplerini haksız çıkar ve onları o konumda tut!” stratejisi, sadece Amerika’ya özgü yahut sadece devletler arası işleyen bir siyaset anlayışı değildi. Bu anlayış, insanoğlunun en büyük zaaflarından biri olarak toplumsal hayatın her noktasında ve maalesef çok farklı biçimlerde karşılaştığımız bir realiteydi.
08.06.2019
Türkiye’de evrim teorisi tartışmasının tarihi
Açık Görüş Kitaplığı / Murat Güzel
Alper Bilgili, beş önemli makaleden oluşan ‘Darwin ve Osmanlılar’ adlı kitabında, özellikle 1980’lerden bu yana diğer rakip teorilerin de müfredata alınıp alınmaması gündeme geldiğinde alevlenen bir tartışma olan Darwin’in evrim teorisinin ne anlama geldiğini irdeliyor.
08.06.2019
Yerlilik gelgitleri
ASIM ÖZ / Yazar
Yerliliğin mevcut hâliyle sahiplenilmesini zorlaştıran iyi niyetli gevezeliklerle dolu göstergeler bir tarafa bırakıldığında, yerliliği İslâm’la birlikte düşünmeyi gündeme alan bir bakış açısı gerçeğin görülmesine katkı sunacaktır.
02.06.2019
27 Mayıs’tan 15 Temmuz’a: Kuklacı aynı kuklalar farklı
Dr. Murat Yılmaz / Siyaset Bilimci
27 Mayıs sonrası Türkiye, adeta 2. Dünya Savaşı’nda yenilmiş ve anayasal sistemle vesayet altında tutulan bir ülke statüsüne getirilmeye çalışıldı. Türkiye’nin 27 Mayıs sonrası siyasi tarihi bunu kabul edenlerle buna karşı çıkanların uzun mücadelesinin tarihidir.
02.06.2019
Avrupa aşırı sağı tasfiye ediliyor
M. Taceddin Kutay / Türk Alman Üniversitesi
02.06.2019
İsrail'in Filistin’i bölme, kuşatma ve yok etme stratejisi
Tuba Öztürk Horoz / ORMER, Kudüs ve Filistin Çalışmalar
Trump’ın desteğiyle Netenyahu, Golan tepelerini ilhak etme, Kudüs’ü başkent ilan etme, Batı Şeria yerleşimlerinden vazgeçmeyeceklerini ve hepsini ilhak edeceklerini açıklama cesareti bulmuştur. Herkesin merakla beklediği fakat henüz ABD tarafından açıklanmayan Yüzyılın Anlaşması’nın maddeleri bu şekilde yavaş yavaş yürürlüğe konulmaktadır. Tarih bir halkın iradesinin tamamen yok sayılarak onun adına zorla yürürlüğe konulan bir barış (!) anlaşmasına sahne olmamıştır.
Garbın jeopolitik 'şark meselesi' ve İzmir’in işgali-II
Doç. Dr. Nuri Sağlam / İstanbul Üniversitesi Edebiyat F
Yeni ortaöğretim tasarımında saklı bir imkân: Bilgi kuramı
Dr. İsmet Kesen / SETA Eğitim ve Sosyal Pol., Araştırma
Misal aleminin ontolojisi ve nur temelli metafizik
Açık Görüş Kitaplığı / Murat Güzel
Futbol fakirlerin balesidir
Doç. Dr. Bengül Güngörmez / Uludağ Üniversitesi