Fırtına öncesi sessizlik
Tuğrul Çamaş / Yazar
-
23.10.2020
Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Uzak Doğu'da ABD dış politikasının nasıl bir siyasi yol izleyeceği ABD seçimlerinde kimin iktidara geleceğine bağlı olarak şekillenecektir. Ya oğul Bush'la 11 Eylül sonrası başlayan ve Obama'nın demokratikleşme sloganıyla sürdürdüğü yayılmacı şahin dış politikası Biden'la devam edecek ya da Trump'ın iç politika ağırlıklı korumacı tutumu sürecek.
Azerbaycan-İdlib düğümü
Dr. Öğr. Üyesi Hasan Bardakçı / Harran Üniversitesi Öğr
-
23.10.2020
Hobi bahçesi kuralım ama nerede?
Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş / Akdeniz Üniversitesi
-
23.10.2020
“Mutlak” kamu yararının söz konusu olduğu tarım toprakları üzerinde, amaç dışı kullanıma neden olacak girişimlerin hoş karşılanması ve tarım topraklarını tehdit eden tasarruflara izin verilmesi mümkün değildir. Hobi bahçeleri konusunda kamu faydasını esas alan mevzuatla birlikte, insan ve toplum sağlığına yönelik etkileri de gözeten “dengeli ve kalıcı sürdürülebilir çözümler” üreten stratejilere ihtiyaç bulunuyor.
Laboratuvardaki biyoterör tehdidi
Dr. Ahmet Uslu / Florence Nightingale, Dahiliye Uzmanı
-
23.10.2020
Dünyanın farklı yerlerinde hali hazırda saklanmakta olan 1918'de 20 milyondan fazla insanın ölümüne sebebiyet veren İspanyol gribi etkeni, laboratuvardan çıkarılıp günün birinde, birileri tarafından terör saldırılarında kullanılabilir mi? Teorik olarak evet.
Maksat İbo şov bahane
Mustafa Çiftçi / Yazar
-
23.10.2020
Yıllar öncesinden bir manşet bu. “Maksat İbo şov bahane” o zamanlar İbo kaset çıkarmaya devam ediyordu. İbo'nun kaseti çıkacağı zaman diğer sanatçılar kaset çıkarmayı erteliyorlardı. Bu durumu İbo'ya sormuşlardı da “Tır gelince diğerleri ona göre yolunu değiştirir” gibi bir şeyler söylemişti.
23.10.2020
Kalan ömrünü nerede geçirmek istersin?
Mustafa İsen / Yazar
II. Bayezid, oğlu Yavuz Sultan Selim'le girdiği o istenmeyen savaşı kaybedince kendisine kalan ömrünü nerede geçirmek istediği sorulmuş. Belki orada doğduğu için, Bursa'yı, Edirne'yi, Kudüs, Mekke, Medine gibi kutsal şehirleri değil, Dimetoka'yı seçmiş. Gerçi ömrü vefa etmeden, özlediği ve anıları olan bu şehre ulaşamadan, yolda vefat etmiş ama bu seçim şehrin konumunu gösterir sanıyorum.
17.10.2020
Kıbrıs'ta tarihi gün: Akıncı mı Tatar mı?
Doç. Dr. İsmail Şahin / Ankara Hacı Bayram Veli Ünivers
Bugünkü seçimin adayları Ersin Tatar ile Mustafa Akıncı'nın Doğu Akdeniz krizi konusunda aynı çizgide olduğu, buna karşın Kıbrıs sorununun çözümü ile Türkiye'yle ilişkiler konusunda farklı düşündükleri bilinmektedir.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
16.10.2020
Mesleki eğitimde dönüşümün kitabı
Röportaj: Banu Dönmez
03.10.2020
Türkiye'yi lanetlemek
Ercan Yıldırım / Yazar
02.10.2020
Devlet, hafıza ve stratejik vizyon
Mustafa Ekici / Yazar
03.10.2020
Dini gerçekliği adlandırmak
Dr. Necdet Subaşı / Yazar
03.10.2020
Anayasa Mahkemesi, nereden nereye...
Cüneyd Altıparmak / Hukukçu
09.10.2020
Riyad ambargosu artık gizli değil aleni
Yusuf Bahadır Keskin / Amasya Ünive
17.10.2020
Kıbrıs'ta tarihi gün: Akıncı mı Tatar mı?
Doç. Dr. İsmail Şahin / Ankara Hacı
16.10.2020
Türkiye her ihtimale hazırlıklı olmalı
Röportaj: Hale Kaplan
Ferhat Pirinççi: “Türkiye'nin bulunduğu jeopolitik ortamın önümüzdeki on yıllık dönem içinde kapsamlı dönüşüm ve kırılmalar yaşama ihtimali çok yüksek. Her türlü ihtimale hazırlıklı olması gereken Türkiye hareket kabiliyeti yüksek ve esnek bir dış ve güvenlik siyaseti yöntemi benimsemek zorunda.”
16.10.2020
Göktürk Kağanı'nın ‘bilicisi ve yardımcısı' bilge vezir Tonyukuk
Prof. Dr. Haşim Şahin / Sakarya Üniversitesi
Tonyukuk'a göre toplum birlik ve beraberlik içinde olmalı, töresine bağlı olmalıydı. Güçlü olmanın ve düşmanlara galip gelmenin yolu buydu. “Yufka olanın delinmesi kolay imiş. İnce olanı kırmak kolay. Yufka kalın olsa delinmez, İnce yoğun olsa kırmak zor imiş” diyerek birlik ve beraberliğe açıkça vurgu yapmıştı.
16.10.2020
Mesleki eğitimde dönüşümün kitabı
Röportaj: Banu Dönmez
Mesleki eğitimi tercih ederek yerleşen öğrenci sayısı yüzde 63 arttı. Meslek liseleri ilk kez yüzde 1'lik başarı dilimden öğrenci almaya başladı. Pandemi döneminde yaptıkları üretimler alkışlandı... Mesleki ve teknik eğitimden sorumlu MEB Bakan Yardımcısı mesleki eğitimde yaşanan bu dönüşümü kitaplaştırdı.
16.10.2020
Evvelen bizzat tüm ebelere selam olsun
Mustafa Çiftçi / Yazar
Ebelerin yaptıkları işte sabır pek mühim biliyorsunuz. Bazen doğum iki üç gün sürebiliyor ve ebe uykusuz geçen saatlerin ardından dünyaya gelen bebeğe ilk dokunan kişi oluyor. Anneme sorardım; “...bir canlıya ilk kez dokunmak nasıl bir his?” diye. Pek anlatmazdı. Biraz sırlı ve tılsımlı kalsın isterdi herhalde.
16.10.2020
Büyük Selçuklu nasıl yıkıldı?
Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz / Yazar
10.10.2020
Karabağ ‘savaş diplomasisiyle' geri alınacak
Prof. Dr. Okan Yeşilot / Marmara Üniversitesi Kafkasya
Cephede başarı sağlanıp işgal altındaki topraklar kurtarılmadan ateşkes çağrıları kabul edilmemelidir. Çünkü bu, bundan önceki tecrübelerden yola çıkarak yine sonuçsuz görüşmeler ve paket taleplerden oluşan uzun yıllar demektir.
Macron'un neo-oryantalistik ‘aydınlatılmış İslâm' projesi
Prof. Dr. Özcan Hıdır / İstanbul Sabahattin Zaim Üniver
3 Kasım yaklaşırken ABD'de başkanlık oyunları
Hakan Çopur / Araştırmacı, Yazar
Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında kilit ülke Türkiye
Prof. Dr. Metin Aksoy / Selçuk Üniversitesi Rektörü
COVİD-19 aşısı bulunabilecek mi?
Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut / Malatya Turgut Özal Üni