Siyasi tarihteki ünlü uçak kazaları
Faruk Önalan/ Yazar
-
21.05.2024
İbrahim Reisi 2023 yılı temmuz ayında Kenya'ya bir ziyaret gerçekleştirmişti, kabulde yer alan Kenya Genelkurmay Başkanı General Francis Ogolla da yaklaşık bir ay önce bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. İlginç olan ise General Ogolla ve 10 üst düzey askerin öldüğü helikopterin de aynı şirkete (Bell Huey II modeli) ait olmasıdır.
1864'ten 2024'e soykırımın değişmeyen anatomisi
Gökhan Bolat/ Yazar
-
21.05.2024
1864 yılında “soykırım” diye bir kavram yoktu. Ancak “olabilecek en kötü şey” olmuş, Çerkesler yok olmanın eşiğine getirilmişti. İçinde bulunduğumuz 2024 yılı itibariyle Gazze'de İsrail eliyle devam ettirilen bir başka soykırımın varlığı, tarihten bir şeyler öğrenilmediğini ortaya koydu.
Netanyahu ateşkesi neden istemiyor?
Dr. Sibel Bülbül Pehlivan/ Akademisyen, Yazar
-
17.05.2024
Netanyahu, Hamas'tan gelen ateşkes tekliflerini reddederek ve askeri operasyonları sürdürerek güçlü lider imajını korumaya çalışıyor. Bu strateji, iç politikada karşılaştığı baskıları hafifletme ve uluslararası toplum nezdinde İsrail'in güvenlik endişelerini meşru gösterme amacı taşıyor. Ancak, İsrail için her geçen gün tehdit sayısı artarken ve uluslararası suç dosyası kabarırken yani bu kadar güvensiz bir ortam varken güvenlik arayışı çelişki yaratıyor.
Zikzak politikası kıskacında Türkiye'nin AB üyelik süreci
Dr. Öğr. Üyesi İbrahim İrdem/ Polis Akademisi
-
16.05.2024
AB'nin genişleme politikası çerçevesinde diğer ülkelerden istemediği kriterleri Türkiye'den istemesi ve Kıbrıs konusunda olduğu gibi Türkiye'ye özgü koşullar getirmesi objektif bir üyelik değerlendirmesi değildir. Türkiye, AB'nin bu süreçte kendisine gösterdiği ‘zikzak politikasına' karşı Afrika, Asya ve Amerika açılımları ile cevap vermiştir. Böylece AB'nin Türkiye'ye olan ihtiyacı, tarih önünde ispat edilmeye başlamıştır.
Çerkeslerin kısa tarihi... "Cesetler halinde yürüyorlardı"
Elbruz Aksoy / Yazar
-
16.05.2024
Rus komutan Ivan Drozdov hatıralarında, Soçi'ye ulaşmaya çalışan Çerkesleri anlatırken: ‘Erkek, kadın, çocuk, yaşlı bir Çerkes kafile, açlıktan ve hastalıklardan bitkin cesetler halinde yürürken, aç köpeklerin saldırısına uğrayıp canlı canlı yeniyordu…' ifadesini kullanmıştı.
16.05.2024
Genç Parti ya da geçilecek parti olma yolunda Yeniden Refah Partisi
İdris Cevahir/ Yazar
AK Parti'den giden oyların yönünü Sayın Erdoğan'a yakınlık belirliyor. Yani oyların sahibi hala Sayın Erdoğan. Bu iddiamızın en önemli delili ise 10 ay önce yapılan Genel Seçimlerin sonuçlarıdır. Yeniden Refah Partisi'nin muhafazakâr Genç Parti olmaması şaşırtıcı, olması ise kuvvetle muhtemel görünüyor.
14.05.2024
Küresel adalet sınavı
Prof. Dr. Metin Aksoy/ Selçuk Üniversitesi Rektörü
“Uluslararası ilişkiler” güç, güvenlik ve ulusal çıkar gibi “ulusal” olana hapsedildiğinden “küresel” olana yönelik ilgi henüz başından onulmaz bir çelişki olarak ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan sonuç, Uluslararası ilişkiler ile iştigal eden öğrencisinden akademisyenine herkesin daha “küresel” düşünmesi gereken meselelerde bile “ulusal” olanın kıskacı altına alınmasıdır.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
3.05.2024
Döner diplomasisi
Dr. Hacı Mehmet Boyraz/ İstanbul Me
10.05.2024
Küresel intifada
Prof. Dr. Cengiz Gül/ Erciyes Ünive
16.05.2024
Zikzak politikası kıskacında Türkiye'nin AB üyelik süreci
Dr. Öğr. Üyesi İbrahim İrdem/ Polis
16.05.2024
Genç Parti ya da geçilecek parti olma yolunda Yeniden Refah Partisi
İdris Cevahir/ Yazar
17.05.2024
Netanyahu ateşkesi neden istemiyor?
Dr. Sibel Bülbül Pehlivan/ Akademis
3.05.2024
Erdoğan- Özel görüşmesi bize ne söylüyor?
Doç. Dr. Burcu Zeybek/ İstanbul Üni
29.04.2024
Tartışmalı bir Musa hikayesi
Doç.Dr. Eldar Hasanoğlu/ Ankara Hac
8.05.2024
Modern köleliğin anatomisi
Akif Çarkçı/Yazar
Mikro planda, dünyanın pek çok kapitalist ülkesinde olduğu gibi tüm dünya ölçeğinde dünyadaki servetin toplanmasında ve dağıtımında büyük bir adaletsizlik olduğu kesin. Dünyadaki zenginliğin ya da servetin yüzde 90'ına dünya nüfusunun sadece yüzde 10'unu oluşturan kesim hükmediyor. Kapitalizmin “birlikte zenginleşeceğiz” söylemi büyük bir avutmaca. Büyük kitleler çılgınca tüketmezlerse küçük azınlık servet temerküzü sağlayamaz.
7.05.2024
“Türkiye sekülerleşiyor” tezi bir temenni mi?
Emin İleri/Gazeteci, Siyasal İletişimci
“Türkiye dindarlaşıyor mu?” tartışmalarının sebebi aslında dindarlığın artmasından değil sadece görünür hale gelmesinden kaynaklanıyor. Zira önceki dönemlerde kamusal alanda dindarların görünür olmasına müsaade edilmediği gibi istihdam oranı da oldukça düşüktü. Refah Partisi ile başlayıp AK Parti ile devam eden süreçte dindar-Müslüman vatandaşlar ile seküler-laisist vatandaşlar arası eşitlik sağlandı denebilir.
7.05.2024
İsrail'in Refah işgali: Gazze'nin ölüm-kalım savaşı
Doç. Dr. Abdulgani Bozkurt/ Recep Tayyip Erdoğan Üniver
İsrail'in Refah'a düzenlediği operasyonda geri adım atma ihtimali, Gazze'nin düşmesi ve Hamas'ın kaybetme ihtimalinden daha fazla görünmektedir. İsrail'in geri çekilmesini sağlayacak olan, Kassam'ın bütün varlığıyla mücadeleye girişecek olmasıdır. Buna ilaveten, birtakım dış gelişmeler de mevcuttur.
6.05.2024
Tarihi sınanmanın eşiğinde Saadet Partisi
İdris Cevahir/ Yazar
30 Haziran'da Saadet Partisi kongreye gidecek. Zira Sayın Karamollaoğlu'nun sağlık sorunları var. Bu yeni bir başkanlık kavgası anlamına geliyor. Yani bir bölünme olmasa da bir küsme durumu oluşacak. Yeni genel başkanı GİK mi YİK mi belirleyecek tartışması, teorik kavganın (hareketin dili ile itikadi kavganın) ilk zeminini oluşturuyor.
6.05.2024
Anlatılan Sokrates'in ne kadarı Sokrates
Murat Güzel
3.05.2024
Çarpan etki
Dr. Hülya Bulut/ Yazar
Teknoloji Geliştirme Bölgesi sayısı Mart 2024 itibariyle 101 olarak gerçekleşti. Bunlardan 89'u faaliyetlerine devam ederken, 12'sinin altyapı çalışmaları sürmekte. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'nde faaliyet gösteren 10 bin 420 firmanın ve 111 bin 77 çalışanın katkısı ile toplamda 459 milyar TL tutarında satış ve 10,6 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirildi.
Döner diplomasisi
Dr. Hacı Mehmet Boyraz/ İstanbul Medipol Üniversitesi Ö
Filistin'deki tablo kamuoyuna yansıyandan çok daha ağır
Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş/ Siyaset Bilimci
Erdoğan- Özel görüşmesi bize ne söylüyor?
Doç. Dr. Burcu Zeybek/ İstanbul Üniversitesi İletişim F
Demografik göstergeler bakımından üçüncü dünya savaşı olası mı?
Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Öz/ Haliç Üniversitesi, Siyaset Bil