Avrupa aşırı sağı tasfiye ediliyor
M. Taceddin Kutay/ Türk Alman Üniversitesi
-
24.05.2019
Avrupa, aşırı sağına bir yere kadar büyüme müsaadesi verdi. Ancak imajı kendisinden daha kıymetli ve büyük olan Avrupa, orta vadede aşırı sağcı partilerin hükümferma oldukları bir kıta olarak anılmaya razı olmayacak dinamikler tarafından yönetiliyor. Avrupa daha sağ bir sürece daha merkez bir vitrinle giriyor.
Bu ülke Menderes’in darağacındaki fotoğrafını unutmadı
Tarık Şebik / 15 Temmuz Derneği Başkanı
-
23.05.2019
15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra o gece meydanlara çıkanlarla yapılan röportajlarda “Dedem Adnan Menderes’in asılmasına ses çıkaramadığı için içinde hep bir sızı kalmıştı. Ben ve çocuklarım bunu yaşamasın istedim” diyen çok insan vardı. Menderes’in darağacındaki fotoğrafı 15 Temmuz’da bu ülkenin vatansever halkı için bir pusula oldu.
İdlib’de tacizler niye arttı?
Ömer Behram Özdemir/ Sakarya Üniversitesi
-
22.05.2019
Türkiye hem mülteci dalgasının önüne geçmek hem de Afrin ile Bab arasındaki kazanımlarının güvencesi için İdlib’de mümkün olan en az taviz ile mevcut durumu korumaya çalışacaktır. İdlib’de Türkiye’nin istediğini alması aynı zamanda Amerika ile ilişkilerde Ankara’nın elini güçlendirecektir. Türkiye, Suriye’deki varlığı açısından hayati noktada bulunan İdlib’i kendi kapasitesini diğer aktörlere de hissettirerek korumak durumundadır. Aksi halde Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı askeri harekatları kalıcı olmayacak kazanımlar için yapılmış operasyonlar olarak tarihe geçebilir.
İdlib çözümsüzlüğü
Doç. Dr. Murat Yeşiltaş / SETA Güvenlik Araştırmaları D
-
19.05.2019
Moskova’nın kontrollü gerginlik stratejisi, Türkiye’nin sahadaki askerlerini her zamankinden daha fazla riske atıyor. Tel Rıfat konusunda Türkiye’ye zaman zaman yeşil ışık, zaman zaman da hava sahasını kapatmak suretiyle kırmızı ışık yakan Moskova, Ankara’nın askeri sabrını da sürekli seyreltiyor.
Tarz-ı hayatı, ilm-i siyasetiyle Darwin
Bülent Tokgöz / Yazar
-
19.05.2019
Evrim teorisi, vakti gelmiş bir fikirdi. Darwin olmasa Wallace, o olmasa bir başkası bu teoriyi çerçeveleyecekti zaten. Çünkü pozitivist-materyalist asrın aktığı mecra bunu gerektiriyordu. Evrim, bilimsel bir keşfin fevkinde, kapitalizm ve emperyalizm için varoluşsaldı.
19.05.2019
İran-ABD gerginliğinin geleceği
Mehmet Koç / İRAM İç Politika Koordinatörü
Bölgede yükselen tansiyon tarafların pozisyonlarını sonuna kadar koruma çabasının bir tezahürüdür.İki tarafın birbirlerinin silahlı kuvvetlerinin önemli bir bölümünü terör örgütü listesine almış olması aralarında yaşanacak ufak çaplı çatışmaların büyük çatışmalara kapı aralama potansiyelini barındırmaktadır.
19.05.2019
Siyasi merkezi bölme hareketlerinin mantığı ve açmazları
Dr. Murat Yılmaz / Siyaset Bilimci
Bugünkü tehlike Soğuk Savaş döneminden vahimdir. Bugün sadece demokrasi değil, ülkenin sınırları da tehdit altına girebilecektir. Türkiye, halihazırda Suriye ve Irak’ta askeri harekatlar ve küresel güçlerle pazarlıklar yürütmektedir. Bu ahval ve şerait altında yapılacak her siyasi hatanın, tarihi sorumluluğu artacaktır.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
12.05.2019
Akdeniz’de yanlış hesap Türkiye'den dönecek
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney / B
28.04.2019
Ezberlerin ötesinde 21 Nisan Sri Lanka terör olayları
Hayati Ünlü - İstanbul Üniversitesi
19.05.2019
Siyasi merkezi bölme hareketlerinin mantığı ve açmazları
Dr. Murat Yılmaz / Siyaset Bilimci
28.04.2019
20. yüzyılın başında Anadolu'da yaşanan mezalim
Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu - Dic
28.04.2019
Seçimlerden sonra: Ne yapmalı, nasıl yapmalı?
Dr. Murat Yılmaz - Siyaset Bilimci
28.04.2019
31 Mart yerel seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu oyları
Dr. Hüseyin Alptekin - İstanbul Şeh
05.05.2019
Türkiye S-400 krizine ne kadar hazırlıklı?
Doç. Dr. Murat Yeşiltaş - SETA Güve
12.05.2019
Siyasetin hakkı
Ali K. Metin / Şair-Yazar
Siyasal mücadele başkalarıyla aramızdaki uzlaşmazlıkları çözme anlayışından hareket eder. İhtilafı bir sorun değil uzlaşma konusu olarak ortaya koyar. İktidarı ise öncelikle çözüme yönelik bir etki alanı diye görür. Bunun için siyasetin tamamen iktidar mücadelesi olarak değerlendirilmesi temelden yanlıştır.
12.05.2019
Samsun’a çıkan Çanakkale...
Mehmet Ödemiş / Yazar
Cemil Meriç’e göre toprak kaybetmek, en değersiz şeyini kaybetmektir. Oysa biz, XX. yüzyılın başlarında, küresel kartlar yeniden karılır ve tarih yeniden yazılırken çok daha fazlasını yitirdik: Ruhumuzu...
12.05.2019
Gazze, Filistin ve Türkiye
Faruk Önalan - Araştırmacı, Stratejist
Filistin sorununun çözümü birlik olmaktan, ihtilafları kendi aramızda çözmekten, tefrikaya son vermekten geçiyor. Ayette buyrulduğu gibi, “Allah’a ve Resûl’üne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elden gider. Sabırlı olun. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.”
12.05.2019
Hayat tarzı tartışması ve eski konumların tahkimi
ASIM ÖZ / Yazar
Taner Timur, İdris Küçükömer ve Şerif Mardin’in yaklaşımlarını esas alan toplumsal değişmeye dönük incelemelerin giderek İhvancılaşan bir dünya görüşünün araçlarına dönüştüğünü vurgular. Aslında böylelikle 1980’lerde İslâmcılarla rasyonel argümanlar bağlamında buluşup tartışma arzusunu da terk ettiğini gösterir.
06.05.2019
Asr-ı Saadet’e ilerlemek
Ercan Yıldırım/ Yazar
12.05.2019
Heidegger’de varlık düşüncesi ve fark metafiziği
Açık Görüş Kitaplığı / Murat Güzel
‘Martin Heidegger’de Metafizik Fark’ isimli kitabında Sinan Kılıç, Heidegger’in varlık düşüncesinin ve fark metafiziğini inşasının ayrıntılarını ortaya çıkarıyor. Bu düşünmenin klasik ve modern çağdaki felsefelerle irtibatını da araştırıyor.
Türkiye S-400 krizine ne kadar hazırlıklı?
Doç. Dr. Murat Yeşiltaş - SETA Güvenlik Araştırmaları D
Sudan darbesi ve Türkiye
Faruk Önalan - Araştırmacı, Stratejist
İsrail, Evanjelikler ve Trump’ın İran stratejisi
Hakan Çopur - Araştırmacı, Yazar
Arap ayaklanmalarının ikinci dalgasına Körfez'in tepkisi
Mehmet Rakipoğlu - Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstit