Küresel rekabetin Kazakistan'daki ayak izleri
Dr. Tuğrul Camaş / Yazar
-
15.01.2022
Kazakistan'ın istikrarsızlaştırılması, kaosa sürüklenmesi ne Rusya'ya ne de Türk dünyasına fayda sağlayacak. Sadece kuşatma çemberinin içerisinde bir gedik açacak, yeni bir çatışma ve istikrarsızlık alanı oluşturacaktır. Diğer yandan Avrasya'nın kalbinde yaşanacak çatışmalar bölgeye dışarından gelmek isteyen güçlere zemin oluşturacaktır.
Bir gencin hazin intiharı üzerinden İslâm karşıtlığı yapmak
Dr. Abdulkadir Şen / Muş Alparslan Üniversitesi
-
15.01.2022
Gelin hep beraber Enes Kara intiharı üzerinden yürütülen menfur kampanyaların hedef aldığı İslâm dininin ve mütedeyyin toplulukların karnelerine birlikte bakalım: Gerçekten dindarlık intiharı tetikliyor mu? Hayır, dünyada intihar vakalarının en az olduğu ülkeler Müslüman ülkelerdir.
Suudi Arabistan 4.0
Dr. Necmettin Acar / Mardin Artuklu Üniversitesi
-
15.01.2022
Muhammed bin Selman'ın inisiyatifiyle başlatılan "Ilımlı İslam'a geçiş", "Vizyon 2030", "Yemen savaşı", "NEOM turizm şehri" gibi projeler sadece ekonomik ya da politik hedefleri olan projeler değil. Veliaht Prens, sayılan bu projelerle ülkedeki politik meşruiyetin üç dayanağını da (hanedan-ulema-petrol) alt üst edip Suudi politik sistemini yeniden kurgulayarak "Suudi Arabistan 4.0"ı kurmak istiyor. Son derece katı bir politik sisteme sahip olan krallıkta geçtiğimiz günlerde yılbaşının coşkulu ve bir o kadar da ülkenin resmi ideolojisi Vehhabizme aykırı bir biçimde kutlanmış olması, değişimin en önemli tezahürü olarak kayda geçti.
Çözüm Süreci aşk fotoğraflarının arabı mı?
Prof. Dr. Mazhar Bağlı / KTO Karatay Üniversitesi
-
15.01.2022
HDP'li vekilin "meşhur" görüntüleri öğrencilik yıllarından kalma romantizme ve Çözüm Süreci'ne bağlaması aslında bize evvel emirde HDP/PKK çevrelerinin "Kürt meselesinin" çözümünden hem o zaman hem de şimdi tam olarak ne kast ettiklerini ve ne beklediklerini gösteriyor. Cidden kim Kürtçe'nin gelişmesini istiyor kim onun yozlaşmasını? Lafı uzatmaya ve dolandırmaya hiç gerek yok, Kürt dilinin iki büyük pınarı var: Dengbejler ve medreseler. Bu iki kaynağı kurutan HDP/PKK değil midir?
Batı'daki İslamofobi ile mücadelede Türkiye önemli bir misyona sahip
Kaan Elbir / TRT Deutsch Genel Yayın Yönetmeni
-
15.01.2022
Almanya başta olmak üzere Batı Avrupa ülkelerinde nefret söylemleri, ayrımcılık ve İslamofobi hiç olmadığı kadar yükseldi. Müslümanlara, mültecilere ve göçmenlere karşı nefret söylemleri dijital alanı esir almış durumda. Türkiye'nin iletişim stratejisi ise bu nefretle mücadelede önemli bir rol oynuyor.
15.01.2022
Düşünce dünyamızın açmazları
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
Bir kısmı Star Açık Görüş'te de yayınlanmış yazıların bir araya getirilmesiyle oluşturulan kitapta Ali K. Metin, içsel tutarlılığa sahip, tarihsel ve toplumsal dinamiklere duyarlı bir bakış açısıyla siyaset ve düşünce dünyamızın açmazlarıyla hesaplaşma iradesi gösteriyor.
15.01.2022
Sosyalleşmiş cinayet: Linç kültürü
Cuma Obuz / Yazar
Sosyal medyada yargısız infazların yapılması, hakaret ve küfürlere muhatap olmak birçok psikolojik sorunu da beraberinde getiriyor. Normal linç nasıl bir cinayet doğuruyorsa sosyal medyada yapılan linçler de toplumsal ve psikolojik cinayetlere neden olabiliyor. Bu açıdan linç kültürü, geçmişi olan bir sosyalleşmiş cinayettir diyebiliriz. Tartışma kültürü yerine linç kültürünü benimseyen kişilerde oluşan protest anlayış, düşünmeyi engelleyen bir süreçtir. Bu protest anlayış bir süre sonra sorgulamadan kendisini yönlendiren şiddet dürtüsüne kapılmaya neden olur.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
15.01.2022
Çözüm Süreci aşk fotoğraflarının arabı mı?
Prof. Dr. Mazhar Bağlı / KTO Karata
15.01.2022
Bir gencin hazin intiharı üzerinden İslâm karşıtlığı yapmak
Dr. Abdulkadir Şen / Muş Alparslan
1.01.2022
Edebî bir Kur'ân meâlimiz yok!
Cemal Aydın / Mütercim
1.01.2022
Körfez'de yeni güç dengesi
Mehmet Rakipoğlu/ Sakarya Üniversit
8.01.2022
Yeni düzen ve İslam dünyasının konumu
Bülent Güven / Yazar
8.01.2022
İlaç sektörünün kurallarını değiştirmeliyiz
Prof. Dr. Thomas Pogge - Abdullah K
15.01.2022
Küresel rekabetin Kazakistan'daki ayak izleri
Dr. Tuğrul Camaş / Yazar
8.01.2022
Yeni düzen ve İslam dünyasının konumu
Bülent Güven / Yazar
Gelinen noktada sorulması gereken soru şudur: Bugün Müslüman ülkelerin bir araya gelmesi mümkün müdür? Mümkün ise bu bir araya gelişte AB benzeri dünya dengelerini etkileyecek ve yaptırım gücü olabilecek bir yapı ortaya çıkabilir mi?
8.01.2022
Otoritenin oluşturulma yolları
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
Demokratik bir otoritenin karşılıklı tanınma ilişkileri ve pratiklerinin yaygın ve güçlü olduğu yerlerde ortaya çıktığını savlayan Farneth kitabında, Hegel'in toplumsal etiğinden yararlanarak bu 'otorite'nin oluşturulma yollarına ilişkin ilgi çekici izahlarda bulunuyor.
8.01.2022
İlaç sektörünün kurallarını değiştirmeliyiz
Prof. Dr. Thomas Pogge - Abdullah Kaya
İlaç sektörünün kurallarını değiştirmeliyiz ki kârlar toplumsal fayda ile daha uyumlu olsun. Mevcut kurallar ilaç firmalarını, patent haklarını 20 yıl boyunca koruyarak tekel fiyatlandırma ile ödüllendirmektedir. Bu rejimde firmalar, bir pandemi daha geniş yayıldığında kâr eder; daha uzun sürdüğünde kâr eder; yeni varyantlar geliştiğinde kâr eder ve çareler yetersiz kaldığında kâr eder. Ne tür bir ödül sistemi ilaç firmalarına optimal teşvikler sağlayabilir? Buradaki en önemli amaç, firmaları, küresel nüfus stratejisine yoksul insanları tam olarak dahil etmeye motive etmektir. Bu dahil etme işleminin işe yaraması için, etkili bir yeni ilaç herkes için karşılanabilir olacak kadar ucuz olmalı ve en yoksul kesimlere bile ulaştırılması, firmaların bunu kapsamlı ve etkili bir şekilde yapmak istemesi için yeterince karlı olmalıdır.
8.01.2022
Siyasi muhafazakarlığın bugünü ve geleceği
Röportaj: Ahmet Örs
Hüseyin Şeyhanlıoğlu: "Yerellikleri yok ederek ilerleyen küreselleşmenin artmasıyla önemi gittikçe daha çok anlaşılan aile, gelenekler, ara kurumlar, toplum, tarih ve dine yaptığı ısrarlı vurgu nedeniyle siyasal muhafazakârlığın daha da önem kazanacağı şimdiden çok net olarak görülmektedir."
8.01.2022
Kanatlı yılanlar tarafından korunan baharat
Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut / Malatya Turgut Özal Üni
8.01.2022
Yanı başımızdaki tehlike: Metsamor
Oya Eren / Yazar
Türkiye-Ermenistan yeni bir normalleşme sürecinin henüz başındayken Ermenistan'da bulunan 'Metsamor Nükleer Güç Santrali' konuşulması gereken çok önemli hatta hayatî bir konu. Metsamor Nükleer Santrali, dünyadaki nükleer santraller arasında en tehlikeli ve güvensiz santral olarak kabul ediliyor. Teknik olarak ömrünü tamamlamış olan Metsamor Nükleer Santrali sadece Türkiye için değil tüm bölge ve tabii Ermenistan'ın kendisi için de büyük bir tehlike olmaya devam ediyor. Santral adeta bir nükleer bomba niteliğinde. Ermenistan pek çok kez Metsamor'la ilgili olarak taahhütler verdi ve uluslararası standartlara göre önlemler alacağını söyleyerek santralin ruhsatının uzatılmasını sağladı. En son 2016 yılında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Metsamor'un uzun süreli çalışma için düzenli olarak yenilenmeye ihtiyaç duyduğunu raporladı.
Ne yukarı ne aşağı... Doğru yere bak!
Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş / Ankara Hacı Bayram Veli Ü
CHP, neden tarihinden ders çıkarmıyor?
Doç. Dr. Ramazan Akkır / Tekirdağ Namık Kemal Üniversit
NFT bağlamında sanata bakış
Dr. Hülya Bulut / Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler
Sahi cennetin oraya nereden çıkılacak?
Dr. Necdet Subaşı / Yazar