İran devlet aklı rasyonel davranabilecek mi?
Dr. İsmail Sarı / İRAM Dış Politika Koordinatörü
-
19.01.2020
İran’daki krizlerin yönetilebilmesi İran devlet aklının rasyonel yönünün ve bu yöndeki kadroların etkinlik kazanmasına bağlıdır. İran’ın bölgede yürüttüğü vekalet savaşlarıyla iç politikada da etkinlik kazanan Devrim Muhafızları’nın da bunu temsil etmediği açıktır. ABD’nin Irak’taki üslerine yapılan saldırıların ve düşürülen uçağın sorumluluğu onlara aittir. Hamaney’in çevresinde oluşturduğu savaş kadrosundan vazgeçmesi zor olsa da ABD ile savaşa giden bu kontrolsüz süreci kontrol edebilmesinin yegâne şartı budur.
Garbın jeopolitik ‘Şark meselesi’ ve İzmir’in işgali-XI
Doç. Dr. Nuri Sağlam / İstanbul Üniversitesi Edebiyat F
-
19.01.2020
Erzurum ve Sivas Kongrelerinin kararları, eğer 7 Ağustos ve 11 Eylül 1919 tarihlerinde bütün dünyaya Nutuk’taki gibi ilan edilmiş yahut İşgal güçlerince “hasmane bir vaziyet ve mukavemet” şeklinde algılanmış olsaydı, Avrupa kamuoyu kerhen de olsa hiçbir zaman lehimize dönmezdi.
Amaç ‘Şii Hilali’nden öte ‘Şii Dolunayı’
Faruk Önalan / Yazar
-
19.01.2020
İran mezhep odaklı yayılmacı politikasını Irak Haşdi Şabi bileşenlerinden Asaib Ehlil Hak lideri Kays el-Hazali net bir şekilde özetliyor “Gaybet halindeki on ikinci imam Mehdi el-Muntazar’ın ortaya çıkması çok yakın. O zaman geldiğinde, İran’da Devrim Muhafızları, Lübnan’da Hizbullah, Yemen’de Ensarullah (Husiler), Suriye ve Irak’ta Asabib Ehli’l Hak ve kardeşleriyle kenetlenecek. Bizim teşkilatımız, Şii Hilali hedefinden ziyade Şii Dolunayı amacı doğrultusunda hareket etmektedir.”
Irak’taki etnik yapılar ve yeni siyasi temayülleri
Mustafa Ekici / Yazar
-
19.01.2020
Sünni Arapların yaşadıkları bölgeler Irak’ın sahip olduğu yeraltı zenginliklerden yoksundur. Bu yoksunluk kaçınılmaz olarak Şii baskısıyla dayatılan siyasal alandan dışlanma ile birlikte terörize olmaya çok müsait bir toplumsal taban yaratmaktadır. Bunun doğuracağı en büyük risk şüphesiz Kürtlerin yaşadıkları bölgelere yönelik olacaktır.
İran’ı İranlıların eliyle cezalandırmak istiyorlar
Prof. Dr. Aygün Attar / Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbi
-
19.01.2020
Ayaklanmalar, emperyalist güçlerin Ortadoğu hamlesinde engel ve İsrail’in müzmin düşmanı olarak gördüğü İran’ı İranlıların eliyle cezalandırmak için desteklenmekte. Ve unutmamalıyız ki bu projeye karşı çıkan herkes cezalandırılmak için sırada...
19.01.2020
Evliya Çelebi’ninki ile kıyas olmaz ama bu da seyahatname
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
‘Bir de Bakmışsın Uzaklardasın’ 100’ü aşkın ülkeye seyahat etmiş, bu hesapla ‘leyleği havada gördüğünü’ söyleyebileceğimiz Muhammed Berdibek’in küçürek öykülerden, anılarından ve izlenimlerinden oluşan kitabı. Evliya Çelebi’ninki ile kıyaslamıyoruz ama diyebiliriz ki bu kitap da bir seyahatname.
19.01.2020
Hep niye baştan başlanır?
ASIM ÖZ / Yazar
1. İslâm ve Sol Çalıştayı’nda, İslam ve sol ilişkisinin Türkiye’deki seyrine dair bütünlüklü, belli ölçüde orijinalitesi olan bir yaklaşıma rastlamak imkânsız. Herhâlde bunun temelinde tecrübe yokluğu var. Bireysel, dayanıksız, uçucu ve geçici diye nitelenen yaşanmış deneyime yaslanıldığı için ne on yıl önceki “Sol İlahiyat” ne de 1960’lardaki “İslâmiyet ve Sosyalizm” tartışmaları hiçbir şekilde hatırlanmıyor.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
27.12.2019
Türkiye Doğu Akdeniz’de kapanı kırdı, oyunu bozdu
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney/ Ba
26.12.2019
'Hastaları fetvayla tedavi etmeye uğraşmadık, kimseye sülük dağıtmadık'
Röportaj: Hale Kaplan Öz
12.01.2020
Kıbrıs’tan neden vazgeçemeyiz?
Doç. Dr. İsmail Şahin / BANÜ Ulusla
19.01.2020
Amaç ‘Şii Hilali’nden öte ‘Şii Dolunayı’
Faruk Önalan / Yazar
26.12.2019
“Hayatımızdan bir Hüsamettin Arslan geçti”
Doç. Dr. Bengül Güngörmez/ Uludağ Ü
10.01.2020
Yeni Rüstem mitosu Süleymani
Dr. M. Taceddin Kutay / Türk Alman
05.01.2020
Yeni soğuk savaşın mücadele alanı Libya
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney / B
10.01.2020
ABD’ye artık kim güvenir
Doç. Dr. İsmail Numan Telci / ORSAM Başkan Yardımcısı
ABD yönetimi hukuki açıdan ikna edici gerekçeleri olmadan planlanan bir saldırıyı üçüncü bir ülkede, o ülkenin onayı olmadan gerçekleştirerek uluslararası hukuku net bir şekilde ihlal etmiştir. Bu durum bölgede ABD’nin güvenilmez bir aktör olduğu algısı daha da güçlenmiştir.
10.01.2020
Yeni Rüstem mitosu Süleymani
Dr. M. Taceddin Kutay / Türk Alman Üniversitesi
İran denince devreye girmemesi düşünülemeyen mübalağa faktörü devreye girdi ve onlarca insan cenaze izdihamında can verdi. Definden birkaç saat sonra Tahran’da bir yolcu uçağı düştü. 176 kişi öldü. Ülke cenaze evine döndü, 24 saat içinde 250 insan öldü. Yeni Rüstem kültünün cenazesi artık unutulmaz bir hadiseye dönüşmüştü. İran, Süleymani’nin hayatından ziyade mematından faydalandı.
10.01.2020
ABD–İran gerginliğinin ana fay hattı Irak’ın geleceği
Bilgay Duman / ORSAM Irak Çalışmaları Koordinatörü
Çatışma dinamiklerinin gittikçe artması, Irak’ı içinden çıkılmaz bir şiddet sarmalına sürükleyebilir. Nitekim DEAŞ’ın Irak’taki eylem kapasitesini arttırması dikkat çekici. 2019 yılı itibariyle DEAŞ’ın Irak’ın kuzeyinde alan hakimiyetinden yoksun fakat çok sayıda hücre yapılanması geliştirdiği biliniyor.
10.01.2020
Makyavelizmin tamtamları
Ali K. Metin / Şair - Yazar
Amerika’nın Ortadoğu coğrafyasına yönelik adalet ve özgürlük iddialarını hiç kimsenin yuttuğunu sanmam. İş eğer Süleymani’yi katlederek İran’la savaş noktasına kadar geldi ve getirildiyse burada Amerika’nın keli artık iyice ama iyice görünmüş demektir. Ortadoğu’da icra edilen bütün o diplomatik ve askeri çabalar Makyavelizmin tamtamları olarak tarihe geçmektedir.
10.01.2020
‘ABD-İran Savaşı’ masalının sonu
Hakan Çopur / Araştırmacı-Yazar
10.01.2020
Itrî krizinden Leyla ile Mecnun’a kültür politikalarında yerlilik
Prof. Dr. Namık Açıkgöz / Muğla Sıtkı Koçman Üniversite
1971’de Talat Sait Halman’ın Kültür Bakanı iken Itrî anısına bir konser düzenlemek istemesi devlet krizine yol açmıştı. 2020 yılının ikinci günü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir başka klasik kültür eseri olan Leyla ile Mecnun sergilendi. Bu, Türkiye’nin kültür politikasındaki zihniyet değişimini ve “yerlilik” vurgusu gözler önüne seren önemli bir örnektir.
Açılmakta olan bir toplumu kapatmak
Doç. Dr. Bengül Güngörmez / Bursa Uludağ Üniversitesi
Libya krizinin ekonomi politiği
Dr. Recep Yorulmaz / ORSAM Ekonomi Çalışmaları Direktör
Meghan’ın eltisiyle sorunları ve Krallığın ‘duygusal’ durumları
Suavi Kemal Yazgıç / Yazar
Ozan sevdiceğine hiç ‘gâvur’ der mi?
Prof. Dr. Turan Karataş / Karamanoğlu Mehmetbey Ünivers