Süpersonik füze yarışı ne anlama geliyor?
Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney / Nişantaşı Üniversites
-
23.10.2021
Balistik füzelerden farklı olarak süpersonik füze, bugün stratejik zihnimizi şekillendiren savunma-saldırı dengesini farklılaştıracak nitelikte. Çin'in başarısız olsa da "vuslata bu kadar yakın" bir deneme yapması ABD adına korkutucu. Zaten ABD'deki "Çin'in gerisinde kaldık" telaşının yeni silahlanma dalgasına yol açmasından ürken Pekin, inkar yoluna gitti. Financial Times'ın haberine göre, Çin Ağustos ayında nükleer başlık taşıyabilen bir süpersonik füze denemesi yaptı. Haberi alan istihbarat yetkililerinin donup kaldığını ballandıra ballandıra anlatan haber siteleri az değil. Eğer doğruysa bu şaşkınlığın temel nedeni Çin'in füze kabiliyetinin şu anda gelmiş olduğu aşamayla ilgili.
Komşu komşunun kombi polisi!
Cüneyd Altıparmak / Hukukçu
-
23.10.2021
Maddi durumu yetersiz olan komşu kombi açmaya mecbur mu? Ya hastalığı nedeniyle sıcakta kalması doğru değilse? Yargıtay'ın kombi açma kararı, bunun gibi birçok soruyu akla getiriyor. Ancak meselenin üç de önemli hukuki boyutu var. Tüm bunlara rağmen birey odaklı bakış, hukuken hakkımızı aramanın ne kadar "doğal" olduğunu bildirse de kanunların sosyal ilişkileri düzenlemede bu derece birincil hale gelmesi yadırgatıcı.
İran-Suudi yakınlaşmasının düşündürdükleri
Dr. Necmettin Acar / Mardin Artuklu Üniversitesi
-
23.10.2021
ABD'nin enerji bağımsızlığı ve Çin'e odaklanma stratejisiyle Körfez güvenliğindeki rolünü azaltma girişimi bölge güvenlik mimarisinde önemli bir güç boşluğuna yol açtı. İran ve Suudi Arabistan arasındaki güç asimetrisi Riyad yönetimini İran ile girişilen jeopolitik rekabeti sonlandırmaya zorluyor. Küresel düzlemde yaşanan gelişmelere ilaveten Körfez bölgesinde BAE ile Suudi Arabistan arasında son dönemde gün yüzüne çıkan rekabet Suud-İran yakınlaşmasını teşvik edici bir unsur. Netice itibariyle uzun yıllardır yüksek maliyetli bir vekalet savaşının tarafları olan İran ve Suudi Arabistan yönetimlerinin kapasitelerini aşırı derecede zorladıklarının farkına vardıklarını söyleyebiliriz.
Düşünürleriyle Avrupa hedonistleriyle Türkiye
Dr. Celâl Fedai / Şair, Yazar
-
23.10.2021
Bauman ve Zweig'ın (bunlara Isaiah Berlin'i de eklemek gerekir) İkinci Paylaşım Savaşı sonrası ve öncesi düşünüp yazan birer Yahudi olarak "birleşik Avrupa" düşüncesi için gösterdikleri gayret, Yahudi ve Hıristiyan dünya algısıyla oluşan Batı medeniyetinin laikleşme süreci sonrasındaki ideolojisi içinde nerede durur? Bu gayreti nasıl anlamak gerekir? Kuşkusuz Türkiye'nin seveni benzersiz sevmiştir onu. Geçmişte böyleydi. Bugün de böyle. Hatta bugün sevenleri geçmişte olduğundan sayıca çok daha fazla. Aziz Sancar'ından rahmetli Özdemir Bayraktar'ına Türkiye, sevenleri eliyle mutlu ediliyor uzun zamandan sonra. Kanımca mühim bir aşamadır bu.
Kopernikçi devrim ve Kant
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
-
23.10.2021
"Aklın kendisi dışındaki hiçbir şeyi verili almayan bir sistem içinde düşünmek suretiyle kendini ona yavaş yavaş dahil eden kararlı bir okuru" talep eden Kant'ı takip eden Heidegger, kendi varlık sorusunu formüle ediş tarzıyla Kant'ın temel eserinde gerçekleştirdiği Kopernikçi devrimi yorumluyor.
23.10.2021
Neoliberalizme kim direnebilir?
Prof. Dr. Mazhar Bağlı / KTO Karatay Üniversitesi
Esasında konu basit ama içerik karmaşık. Tıpkı kapitalizm gibi. Kapitalizmin de dayandığı temel fikir çok basit: para kazanmak. Zor ve maliyetli bir yolu var kapitalizmin. Her şeyden önce birçok konuda taviz vermek gerekiyor. Günümüz dünyasında cari olan sistemin izlerini taşıyan dizide de zaten başrol oyuncusu önce paraya olan şiddetli ihtiyacından dolayı yediği dayağa misli ile mukabele edemeyip yutkunmakla işe başlıyor. Distopyalar çok ilgi çekiyor. Sinema tarihinde daha önce de benzer ölüm oyunlarına ilişkin filmler vardı ve yine bir hayli ilgi görmüştü. Ancak Squid Game sosyoloji ile farklı bir iletişim kurdu ve işin içine çocukları da dahil etti. Çocukların saf duygularının örselenmesi insanlığın sahip olduğu masumiyetin kirlenmesi demektir.
22.10.2021
Afrika henüz kendi hikayesini yazmadı
Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak / Mimar Sinan Güzel Sana
Türkiye'nin Afrika'da hizmet veren 43 büyükelçiliği bulunuyor. Bunun yanında THY, TİKA, Maarif Vakfı, YEE, AA ve Kızılay gibi çok sayıda kurum Afrika ilişkilerini yürütüyor. Türkiye'nin Afrika ile ilişkilerdeki başarısının çok sayıdaki göstergesinden biri de kültür ve eğitim alanında. Türkiye'nin sağladığı burslar ile on binlerce Afrikalı genç Türkiye'de eğitim görme imkanına sahip. Recep Tayyip Erdoğan'ın son Afrika ziyareti de ilişkilere yeni bir ivme kazandırdı. Afrika, Çin için hammadde kaynağı ve ihracat, Rusya için ise silah pazarıdır. Rusya Soğuk Savaş sırasında kazanılan dostlukları sürdürmek ve artırmak niyetindedir. Bu bağlamda, Cezayir, Çad ve Mali gibi ülkelerle ilişkilerini güçlendirirken Libya'daki gibi Afrika'daki siyasal sorunlarda söz sahibi olmaya çalışmaktadır. Fransa için sömürülen ve kendilerinden nefret edilmesine yol açan sömürgeci siyasetin sebep olduğu acı hatıraların kıtasıdır.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
1.10.2021
Dünyada böyle hanedan görülmedi!
Cemal Aydın / Mütercim
8.10.2021
İş birliği önündeki en büyük engel Yunan paranoyası
Doç. Dr. İsmail Şahin / Ankara Hacı
16.10.2021
Macron uyuyan aslanı uyandırdı
Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak / Mi
2.10.2021
Rezil olunmayan durumlardan vezirlik performansı çıkarmak
Röportaj: Hale Kaplan
15.10.2021
Gelecek nesiller yasası
Prof. Dr. Birol Akgün / AYBÜ Öğreti
9.10.2021
Yoldaş bizi tutar, biz yoldaşı tutarız
Dr. Necdet Subaşı / Yazar
9.10.2021
Türkiye, ‘hedefleri meçhul' ve ‘hikayesiz' bir ülke mi?
Dr. Celâl Fedai / Şair, Yazar
16.10.2021
Afganistan sonrası Suriye'de yeni denklem
Dr. Tuğrul Camaş / Yazar
ABD Suriye'de yarım kalan işi tamamlamak için düğmeye basmış görünüyor. Ancak öncelikli hedefi Esad'ı devirmek değil Türkiye'yi yıpratmak ve sınırlarını istikrarsızlaştırmak. Akabinde ise Kuzeydoğu Suriye'de özerk bir devlet kurma çabasında olacaktır. Geçtiğimiz haftalarda Suriye'de varlığını sürdüren terör örgütü YPG ve sözde Suriye demokratik güçlerinin temsilcisi terör örgütü üyeleri Amerika'da bazı görüşmeler yaptı ve Biden'den destek sözü aldılar. Tam da bu görüşmelerden sonra Amerikan ordusu YPG/PKK terör örgütü üyelerine ağır silahlı eğitim vermeye başladı.
16.10.2021
Akdeniz'deki jeopolitik mücadele güç dengesizliğine mi evriliyor?
Necdet Özçelik / Yazar
ABD ve Fransa, Yunanistan üzerine jeopolitik bir yatırım yapsa da her iki ülkenin birlikte hareket etmediğini ifade etmek gerekir. ABD şimdilik Fransa'nın Yunanistan'a silah satışına ses çıkartmıyor. Ama Yunanistan silah pazarını da Fransa'ya kaptırmayacaktır. ABD'nin Türkiye'nin F-16 talebine olumlu bakma ihtimali bu noktada muhtemeldir.
16.10.2021
Macron uyuyan aslanı uyandırdı
Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak / Mimar Sinan Güzel Sana
Emmanuel Macron yaptığı açıklamaların 50 sene önceki Fransa'ya ait olduğunun geç farkına vardı. Cezayir ne 19. yüzyıldaki Cezayir ne de Fransa Napolyonlar devrinde. Napolyon gibi konuşan Macron, uyuyan aslanı uyandırdı. Fransa lobisini utandırdı ve Paris'in etkisini zayıflattı. Belki de Afrika'da en büyük potansiyele sahip ülke Cezayir'dir. Cezayir'de bağımsızlık ruhu çok güçlüdür. Halen Filistin davasında diğer Arap ülkelerinin yaşadığı sarsılmaya uğramayan ve dış politikasında en net destek veren ülkedir. Macron'un sözlerinden sonra Cezayir ilk defa sömürge döneminde ne kadar şehit verdikleri ile ilgili net rakam verdi: 5 milyon 630 bin. 1830'da Cezayir'in nüfusunun 3 milyon olduğu düşünüldüğünde yapılan katliamın ne kadar büyük olduğu ve yaklaşık 130 yıllık işgal sürecinde kesilmeden sürdüğü görülmektedir.
16.10.2021
Fransız albayın gözünden Kilikya'nın işgali
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
Suriye ve Kilikya bölgelerini işgal eden Fransız birliklerinin komutanlarından biri olan Albay Andrea kitabında, 1920 Şubat ayından 1921 Şubat ayı ortalarına kadar yaklaşık bir yıllık sürede meydana gelen olayları, Fransız birliklerinin harp taktiklerini ve işgale karşı Türklerin göstermiş olduğu güçlü mukavemeti konu ediniyor.
16.10.2021
Türkiye neşvesi dünya hazzına karşı
Dr. Celâl Fedai / Şair, Yazar
15.10.2021
Bir 19. yüzyıl senaryosu
Doç. Dr. İsmail Şahin / Ankara Hacı Bayram Veli Ünivers
Mavi Vatan kavramının Yunanistan'ın Doğu Akdeniz ve Ege'deki deniz yetki alanlarına ilişkin taleplerine bir tepki olarak doğduğu göz ardı edilmemelidir. Bir başka ifadeyle, deniz yetki alanlarına ilişkin Doğu Akdeniz krizi patlak verdiğinde henüz doktrin aşamasına gelmiş Mavi Vatan kavramından söz etmek olası değildir. Antlaşmanın sadece Türkiye'yi değil aynı zamanda NATO ve AB'yi ilgilendiren bir yönü var. Aslında esas kriz burada saklı. Yunan-Fransız paktı, her şeyden evvel NATO'nun otuz devletten oluşan güçlü bir koalisyon olmadığına işaret ediyor.
Müziği hediye etmek
Doç. Dr. Evren Kutlay / Yazar
Yeni bir anayasaya gerçekten ihtiyaç var mı?
Prof. Dr. Bengül Güngörmez / Bursa Uludağ Üniversitesi,
Üç farklı senaryo
Doç. Dr. Faik Tanrıkulu / İstanbul Medipol Üniversitesi
Gelecek nesiller yasası
Prof. Dr. Birol Akgün / AYBÜ Öğretim Üyesi