Gözler şimdi Türkali-1'de
Dr. İshak Turan/ Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
-
21.11.2020
Zonguldak açıklarındaki enerji sahasında toplam doğal gaz rezervinin yaklaşık 800 milyar metreküp olduğu tahmin ediliyor. Kanuni adlı arama ve sondaj gemisinin de Kasım 2020 sonunda Karadeniz'de göreve başlayacağı göz önüne alındığında, yeni arama ve sondaj çalışmalarının başlandığı Türkali-1 kuyusundan da yeni rezerv müjdeleri gelebilir.
Türkiye AR-GE'de hangi noktada?
Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut/ Malatya Turgut Özal Üniv
-
22.11.2020
Bilgi çağı, küresel ekonomiye ivme kazandıracak bir bilginin ve teknolojinin temel zeminini meydana getirdiği ve küresel rekabet ilişkilerinin yüksek bir belirleyiciliğe sahip olduğu bir çağdır. Bu bakımdan, geleceğin kurumları bilgi üreten kurumlar ve geleceğin meslekleri de bilgi üreten meslekler olacaktır.
Neler olursa hukukta reform olur?
Cüneyd Altıparmak/ Hukukçu
-
21.11.2020
Bulunduğumuz coğrafya İslam ve Roma hukuku gibi iki büyük hukuk havzasının geliştiği topraklardır. Bizde bu birikim mevcuttur. Bunu yapacak irade de belirmiştir. Hukuki dönüşüm, toplumun tüm bileşenlerine “katkı sunma” yükümlülüğü yüklemiştir.
Yeni dönemin siyasal kodları
Hilmi Daşdemir/ Optimar Araştırma
-
21.11.2020
İktidarı ve muhalefeti ile Büyük Türkiye'ye inanan ve bunu nasıl yapacağı konusunda bir yarış içerisine giren bir siyaset anlayışına ihtiyacımız var. Batılılara “Size en iyi hizmeti ben veririm.'' mesajlarına değil. Gerçek anlamda tam bağımsız Türkiye çok uzak değil.
Bir Başkadır ve karşılaşma isteği
Meryem İlayda Atlas / Gazeteci, yazar
-
21.11.2020
Diziye eğitimli bir başörtülü kadın koymamanın temel sebebi, aslında hala özel sektörde, adı konmamış bir şekilde büyük sermayenin okullarında, finans sektöründe, özel hastane sektöründe devam eden ‘görmeme' isteği olabilir mi? Meryem'in hikâyesini anlatmak kolay, Peri gibi yurt dışında okumuş, filtre kahve içen başörtülü kadının hikâyesini anlatmak zor olduğu için olabilir mi? Geldik mi yine hikâye anlatma meselesine…
21.11.2020
Cumhuriyetin ilk siyasi suikasti
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
Geçtiğimiz günlerde dar-ı bekaya irtihal eden merhum gazeteci yazar Ahmet Kekeç'in edebi alanda yaptığı çalışmalar haricinde yakın tarih okumalarına ilişkin de önemli birçok çalışmasından biri Birinci Meclise Yapılan Darbe ve Faili Meşhur Bir Vak'a Ali Şükrü Bey Cinayeti.
21.11.2020
Öyle güzeldik ki Endülüs'te biz
Mustafa İsen / Yazar
Kordoba bir UNESCO rekortmeni. 2018 itibariyle, Roma ve Paris'i geçerek, dört UNESCO Dünya Miras Alanı'na sahip dünyadaki ilk şehir. Şehir caddeleriyle de klasik bir Avrupa şehri değil, daracık sokaklar duvar saksılarıyla donatılmış. Ama bizim bu şehre gelişimizin asıl amaçlarından biri Kurtuba Camii'ni görmek.
En çokOkunanlar
Okuyucularımız tarafından en çok okunan yazılarımız.
14.11.2020
Türkiye'yi kuşatma senaryosu Türkiye'nin zaferiyle bitti
Dr. Murat Yılmaz / Siyaset Bilimci
07.11.2020
Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
Faruk Önalan / Yazar
21.11.2020
Bir Başkadır ve karşılaşma isteği
Meryem İlayda Atlas / Gazeteci, yaz
31.10.2020
Bizans Çaka Bey'den nasıl kurtuldu?
Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz / Yazar
31.10.2020
Türkiye bir koridor değil doğal gaz merkezi olmalı
Öğr. Gör. Dr. Göktuğ Şahin, Serkan
14.11.2020
'Aydınlanmış akıl' iki büyük dünya savaşının nedenlerindendir
Röportaj: Hale Kaplan
21.11.2020
Gözler şimdi Türkali-1'de
Dr. İshak Turan/ Zonguldak Bülent E
14.11.2020
'İki devlet, bir millet' romantizm değil hakikat
Prof. Dr. Metin Aksoy / Selçuk Üniversitesi Rektörü
Azerbaycan'ın savaş için zamanlaması son derece akılcıydı. Ermenistan'ın aksine Azerbaycan değişen küresel ve bölgesel denklemi oldukça iyi okudu. Paşinyan yönetiminin genelde Batıcı özelde ise Amerikancı politikaları Rusya nezdinde rahatsızlık yarattı.
14.11.2020
'Aydınlanmış akıl' iki büyük dünya savaşının nedenlerindendir
Röportaj: Hale Kaplan
Kendisi dışında herkesi, her şeyi aydınlanmamış kabul eden, tekçi, ilerlemeci, pozitivist, aklı mutlak ve tek yol gösterici olarak gören bakış açısı doğal olarak kendisi gibi olanın dışındakine yaşam hakkı tanımamaktadır. Bu aydınlanmış Batılı bakışını iki dünya savaşının nedenleri arasında görebiliriz.
14.11.2020
Karantina halleri
Dr. Necdet Subaşı / Yazar
Pandemi salgınının ürettiği küresel baskıyı soğukkanlı bir şekilde aşmaya yönelik kolektif bir çabaya bilimin, dinin ve kültürel geleneklerin katkısını dışarıda bırakarak dahil olmak mümkün değildir. Bu da söz konusu katkı alanlarını yeni bilme biçimleriyle gözden geçirmeyi, onları anlamayı ve hayat karşısında bir kere daha sınamayı gerekli kılmaktadır.
14.11.2020
ABD'nin yeni Avrupa ajandası nasıl olacak?
Zafer Meşe / SETA Berlin Koordinatörü
Biden yönetimi Avrupa ile ilişkilerinde makul diplomatik üslubun hakim olduğu bir iletişim ile talep ettiği desteği ancak ticari alanda taviz vererek belli bir düzeye kadar alabilecektir. Diğer taraftan ABD'nin dış politikada önceliği Pasifik bölgesinde olmaya devam edecektir.
14.11.2020
Kudüs'ün 40 yılı mercek altında
Murat Güzel / Açık Görüş Kitaplığı
14.11.2020
Dijital göçebe olmaya hazır mısın?
Dr. Hatice Çolak / Yazar
Dijital göçebelerin sayısı 2005'den bu yana yüzde 140 artmış ve son beş yılda yüzde 40 daha fazla şirket uzaktan çalışma konusunda esneklik göstermeye başlamış durumda. 5 yılda yüzde 7'den yüzde 35'e çıkan uzaktan çalışma oranının 2035 yılında yüzde 60' kadar çıkacağı ve dijital göçebelerin sayısının 1.5 milyarı bulacağı öngörülüyor.
Türkiye dünya sisteminin neresinde?
Ercan Yıldırım / Yazar
Karabağ ve büyük güçlerin Kafkasya satrancı
Umut Berhan Şen / SASAM Uzmanı
Halkın travmalarını anlamak zorunda mıyız?
Dr. Mesut Bostan / Marmara Üniversitesi
Toprak nasıl yağmur isterse gönül de gözyaşı ister
Röportaj: Hale Kaplan