Tüm Yazarlar
Doç. Dr. Yusuf Özkır Yazıları
Prens’in cinayeti örtme arayışı
Doç. Dr. Yusuf Özkır
Washington Post gazetesi köşe yazarı Cemal Kaşıkçı cinayetine dair bulgular azmettiricinin kimliği konusunda kapıyı aralamış durumda. Kaşıkçı’nın yazarı olduğu gazetenin 25 Ekim’de Veliaht Prens Muhammet Bin Selman’ın (MBS) fotoğrafını tam sayfa yayınlayarak Suudi Arabistan’a giden ABD Dışişleri Bakanına hitaben “gerçeği talep edin” manşeti ile çıkması küresel medya açısından faile dair adresin yönünü de göstermişti.
Kaşıkçı cinayetinden sonra Türkiye'nin stratejik iletişim yönetimi
Doç. Dr. Yusuf Özkır
Türkiye karşı karşıya kaldığı bu kriz durumunda sağlam bir iletişim yönetimi başarısı ortaya koyarak taraflı tarafsız kamuoyunun takdirini topladı. Olumlu bir iklim oluşturdu. Bundan sonraki aşamada yapılması gereken bu pozitif tabloyu kalıcı hale getirecek iletişim stratejisinin uygulanmasıdır.
CHP, Muharrem İnce ve ikinci yol
Doç. Dr. Yusuf Özkır
Muharrem İnce’nin CHP genel başkanlığını isteme gerekçesi salt o koltuğa oturarak CHP’yi yönetmek değil de ülkeyi yönetmek ise bunun yolunun CHP’den geçmesinin çok zor olduğunu tarihi gerçekler göstermektedir. Bu yüzden İnce’nin CHP koltuğuna oturma konusunda ısrar etmek yerine ikinci bir yol arayışına girmesi daha rasyonel gibi görünmektedir.
Parçalanmaya karşı Erdoğan’ın toparlayıcı siyaseti
Doç. Dr. Yusuf Özkır
Sağ-muhafazakar-dindar kesimler açısından, parçalanmanın önlenebildiği ve kapsayıcılığın genişleyebildiği dönemlerde Türkiye’yi yönetme iradesinin daha güçlü olduğu görülmektedir. Bunu kısmen başarabilen isimler arasında Adnan Menderes, Süleyman Demirel ve Turgut Özal isimleri zikredilebilse de Erdoğan liderliğindeki AK Parti kendinden önceki dönemleri aşabilmeyi başaran bir hikaye ortaya koymuştur.
Ecevit ve Baykal başaramadı Kılıçdaroğlu mu başaracak?
Doç. Dr. Yusuf Özkır
CHP’de seçimden bu yana dile getirilen “değişim” söyleminin neye denk geldiği konusunda aslında kafaların karışık olduğu görülmektedir. Bunun temel nedeni aynı söylemin 50-60 yıldır dile getirilmesi fakat her seferinde kendini tekrar eden bir sürecin ötesine geçilememesidir.
Stratejik iletişim yönetimi açısından İletişim Başkanlığı
Doç. Dr. Yusuf Özkır
İletişim Başkanlığı Türkiye’nin yeni yönetim biçimi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde iletişim yönetimi bağlamında hayati bir boşluğu doldurmaktadır. Türkiye’nin, stratejik iletişim yönetimi gereği kamuoyunu kendi lehine oluşturabilme ve aleyhine çıkan içerikler karşısında hızlı bir şekilde harekete geçerek doğru bilgilendirme yapabilmesi konusunda eli artık daha güçlüdür.
Kararsız seçmen Erdoğan’a yakın
Doç. Dr. Yusuf Özkır
24 Haziran için son bir haftaya girilirken AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taban desteğinin geniş bir konsensüse yaslanmış olmasından dolayı avantajlı durumda. Kararsız seçmenin genel oy verme eğiliminde ekonomi, güven, istikrar ve rasyonel vaatler gibi somut beklentilerin rol oynaması, kararsızları AK Parti ve Erdoğan’a yaklaştırmış durumda.