star.com.tr

İstikamet: Müstakim olmak

İstikâmette dikey; yâni yukarı doğru bir hareketlilik vardır. Çünkü istikâmette kıyam için ayağa kalkma iradesi ve amele yöneliş söz konusudur. Müstakim olmak, istikâmet üzere hareketin sürekliliğidir. Düz çizgiyi andıran yol hakkında kullanılan “müstakim” kelimesi “hak yol” anlamına “sırat-ı müstakim” demektir. Sırat-ı müstakim, İslâm için kullanılan bir tabirdir. Müstakim yol, istikamet sahibi bir gönülle kat’edildiği takdirde insanı selâmete çıkarır. Sırat-ı müstakim aynı zamanda hareket için ayağa kalkma iradesi gösteren insanın yol güzergâhının düzgün olma gerekliliği demektir. Günde yaklaşık kırk defa okuduğumuz Fatiha’daki sırat-ı müstakim duası, gündelik hayatta insana gereken düzgün yol talebidir.

Leyle-i kadrin kadri

Kur’an ve Ramazan kadar, Kur’an ve Kadir gecesi de birbirine yakındır. Kur’an, aylardan sâdece Ramazan’ı, mübarek gecelerden de sâdece “kadr”i adıyla ve sanıyla anmaktadır. Ancak her ikisinde de kendine vurgu yaparak. Nitekim içinde Ramazan ayının geçtiği âyette: “O Ramazan ayı ki, Kur’an onda indirilmiştir. O Kur’an insanlara doğru yolu gösteren, doğruyu eğriden ayıran açık delillerle gelmiştir. Kim oraya erişirse oruç tutsun.” buyurduğu gibi kadir gecesini anlatan sûredeki ilk âyette de : “Biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik” buyrularak Kur’an’a vurgu yapılmaktadır.

Kadrimizi yükselten gece Kadir Gecesi

‘Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bil’ şuuruyla hayatımızı sürdürdüğümüz müddetçe Kadir Gecesi’nden hakkıyla istifade edebiliriz.

Açık havada enderun usulü teravih, tam 300 bin kişi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İstanbul'un fethinin 566'ncı yıl dönümü dolayısıyla 1 Haziran'da Yenikapı'da 300 bin kişinin katılımıyla teravih namazı kılınacağını duyurdu.

Dünyadaki Cennetimiz: Aile

Bizler, sıcacık yuvamızın temelini atarken karşılıklı rızayı, sevgiyi ve sadakati esas alırız. Zira evlilik, tek taraflı bir menfaat ilişkisi değildir. Aile olmak hayatı paylaşmaktır.

Rızâ

Tepenin zirvesinde tarihi cami, Osmanlı askerleri yaptı

Bosna Hersek'in doğusundaki bir tepenin zirvesine Osmanlı askerlerince inşa edilen ve "fethin simgesi" olarak da nitelendirilen tarihi Kuşlat Camisi, ramazan ayı boyunca her cuma namazında bölge halkının buluştuğu özel bir yer olma özelliği taşıyor.

Çalışmak, hayatımıza bereket getirir 

Çalışmak, hayatımıza huzur ve bereket getirir. Allah’ın verdiği aklı, bedeni ve yüreği kullanarak, O’nun razı olacağı işlerde çalışmak, kul için şereftir. Mümin, sürekli kendini yenilemeli, ‘iki günü eşitse zararda olduğunu’ bilmelidir.

Sabır

Sabır, elem, sıkıntı ve belâlara sızlanmayı terk etmek demektir. Nefse haz veren şeylerden uzaklaşmak diye de tarif edilmiştir. Sabır, yüce bir makamdır. Bu yüzden mükâfatı da büyüktür. Zira büyük mükâfatlar, dâimâ büyük sabırların; musîbet ve iptilâlara tahammülün arkasından gelir.

Peygamberlerin  atası: Hz. İbrahim

Hazreti İbrahim, M.Ö. 2000’li yılların başlarında yaşamış, üç semavi dinin ve bu dinlerin Peygamberlerinin atası olarak kabul edilir. Kur’an-ı Kerim’de adı en çok geçen Peygamberdir. 

Şükür

İrfan geleneğimizde insanın ruhi ve manevi hayatını ilgilendiren birtakım makamlar ve haller vardır. Makamlar, ibadet ve tâat sonucu insan kalbine yerleşerek itminan hâsıl eden ve istikrar kazanan manevi duygulardır. Tevbe, tevekkül, sabır, şükür ve rızâ gibi kavramlar makam kabul edilir. Haller ise insan kalbine çakan bir şimşek gibi süratle gelen ve bir süre sonra da kaybolup giden vecd, istiğrâk, cezbe, cem ve fark gibi duygulardır. Makam kesbî ve kalıcı, hâl ise vehbî ve geçicidir. Şükür işte bu manevi makamların önemlilerinden kabul edilir. Şükür, sahip olunan nimetlerin farkında olmak, değerli olduğunu kavramak, onların kadr u kıymetini itiraf etmektir. Hayatta daima bardağın dolu tarafını görmek ve bu sayede mutluluğu soluklayabilmektir.

6 asırlık tarifle Osmanlı şerbeti kaynatıyor

Amasya'nın Merzifon ilçesinde aktarlık yapan Adnan Yıldırım, ünlü tıp alimi Sabuncuoğlu Şerefeddin'e ait "Akarabiddin" kitabında tarifi yer alan ve geçmişi 6 asır öncesine dayanan 'Şerbeti hümayun' şerbetini, tarife uygun olarak yeniden hazırlayarak müşterilerine sunuyor.

İnsanların en cömerti: Hz. Muhammed

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) insanlarla iyi ilişkiler içinde olmaya özen gösterirdi. Misafirlerine yiyecek ikram eder ve güler yüzle davranırdı.

Gönül dilinden

TİKA’dan Ganalılara Ramazan yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Afrika ülkelerinden Gana’daki Müslümanlara bin Ramazan kumanyası dağıtıldı.