Tüm Yazarlar
Serdar Çam Yazıları
Mazlumlara sahip çıkan güçlülerle müzakere eden ülke Türkiye
Serdar Çam
Arakan için Cumhurbaşkanımız kadar dertlenen başka bir liderin olmadığı görülüyor. Aslında, devletimiz ve milletimizin Arakan halkı için çırpınışı, çözüme yönelik yüksek ahlaklı duruş ortaya koyarken; müesses nizamın çözüm üretmede ne kadar ‘aciz’ kaldığını da göstermektedir.
Türkiye’yi kazanan geleceği kazanır
Serdar Çam
Tarihsel tecrübe; Batı’nın ilk tercihinin dünyanın geri kalanı ile tek taraflı bağımlılık inşa etmeye çalıştığını göstermektedir. Eğer bugünün yükselen aktörleri de benzer şekilde kalkınmacı ve daha insani görünen fakat uzun vadede asırlardır devam eden bağımlı-sömürgeci ilişkileri yeni bir şekilde kurgulamayı amaçlıyor ise vicdanlar bunu kabul etmeyecektir.
Kriz değil bağışıklık aşısı
Serdar Çam
Krizlerin doğurduğu fırsatlar açısından komşularımıza göre daha öndeyiz. Her şeyden evvel, 2016’da yaşanan saldırıları aşı bilmeliyiz. Çünkü 40 yıllık FETÖ uru temizlenirken, bir takım devşirmelerle 200 yıldır devleti ve milletimizi pes ettirmeye çalışan zihniyet tasfiye ediliyor. İki asırdır hiç olmadığı kadar ülkemizin mücadele kapasitesi artmıştır.
İnsani yardımın merkezine ‘insan’ı koyabilmek
Serdar Çam
İnsani diplomasi teorik bir çabanın değil, milletçe sahip olduğumuz bir anlayışın ürünü olarak kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Türk insanının idrakinde zerreden küreye bütün varlığa tek bir nazarla bakmak, gönüller yapmak, karıncayı dahi incitmemek, komşusu aç iken tok yatmamak, ekmeğini bölmek, bir hastayı sormak, yetim başı okşamak, garibin fukaranın yanında olmak ibadet değeri kazanmış toplumsal sorumluluklardır.