İş kazalarına karşı fon önerisi

2014 Yılında 301 madencinin Soma'da yaşanan facia ve sürekli artan iş kazaları oranı sonucunda çalışanın hakları bakımından gerekli adımların atılması konusu kamuoyunda zaman zaman tartışmalara neden olmuştu.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

O dönemde bazı sivil toplum kuruluşları tarafından tavsiye edilen, ancak bir süre sonra gündemden düşen 'iş kazası sonrası mağdur olan çalışanların haklarını elde edilebilmesi adına yeni bir fon kurulması' önerisi 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası' nedeniyle yeniden gündeme taşındı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İş Hukuku Avukatı Oğuzhan Kara, "2017 yılının ilk çeyreğinde sadece Başkent Ankara’da kapanan işletme sayısı 585. İşletmeler çok hızlı şekilde kapatılabiliyor ya da iflas edebiliyor. Bir iş kazası davası ise yaklaşık iki yıl sürüyor. Bu durumda dava sonuçlansa dahi çalışan hakkını alamıyor. İş kazaları sonucunda mağdur olan ve hakkını alamayan binlerce çalışanın olduğu bir ortamda bu fon, işçinin güvencesi olacak" dedi. Kara, SGK verilerine göre her yıl artan bir oranla yaklaşık 2 bin çalışanın iş kazası sonucunda hayatını kaybettiğinin altını çizerek, "Bu çok ciddi bir rakam. 

Trafik kazaları sonucunda doğan tazminatlar için kurulan “Güvence Hesabı” bu konudaki ihtiyacı bir nebze karşılamaktadır. Ancak iş kazalarından doğan tazminatlar için böyle bir fon olmaması büyük bir sorundur. Kurulacak fon ile sadece işçinin değil, ölümle sonuçlanan kazalar sonrasında yakınlarının da hakları güvence altına alınacaktır. İş kazası yaşanmayan işletmelere çeşitli indirimler uygulanarak da bu süreç teşvik edilebilir" ifadelerini kullandı.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor