Sigara ve kibritten yandık

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Mayıs ayında Başkent’te meydana gelen 397 yangının 116’sının dikkatsizce atılan sigara ve kibritten kaynaklanan çöp yangınları olduğunu açıkladı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Başkent’te Mayıs ayında meydana gelen 397 yangından 116’sının dikkatsizce atılan sigara ve kibritten kaynaklanan çöp yangınları olduğu ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın yangın istatistikleri raporuna göre; yangın sebeplerinde ikinci sırayı elektrik kontağı kaynaklı yangınlar aldı. Elektrik kontağından kaynaklanan 82 yangının 33’ünü ise araç yangınları oluşturdu. Başkent’te ayrıca 33 yangının sabotaj, 21 yangının baca tutuşması sonucu olduğu tespit edilirken, geriye kalan 145 yangının da çeşitli sebeplerden kaynaklandığı belirtildi.

Yangın çıkış yerleriyle ilgili dağılıma bakıldığında ise son yıllarda araç yangınlarındaki artış dikkat çekmeye başladı. Yangın çıkış yerleri itibariyle en üst sırada 62 yangın ile araç yangınlarının yer aldığı gözlendi. İkinci sırada 61 yangın ile çöp yangınları gelirken,37 yangının konutlarda, 31 yangının gecekondularda, 29 yangın da iş yerlerinde meydana geldiği görüldü.

95 TRAFİK KAZASINA MÜDAHALE

Ankara İtfaiyesi aynı dönemde Başkent ve civarında meydana gelen 83’ü binek otomobil, 6’sı kamyon, 5’i tır, 1’i otobüs olmak üzere toplam 95 trafik kazasına müdahalede bulundu.

Kaza yerine ulaşan Ankara İtfaiyesi’nin uzman ekipleri, son teknolojiye sahip ekipmanları kullanarak araç içinde sıkışan yaralıları çıkararak, 112 Acil Servis ekiplerine teslim etti. Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri yalnızca insanlara değil zorda kalan diğer canlıların da imdadına koştu. Vatandaşlardan gelen ihbarları dikkate alan ekipler, 221’i kedi, 86’sı kuş, 49›u köpek, 34’ü değişik türde toplam 390 hayvanı, bulunduğu zor durumundan kurtardı. İtfaiye ekipleri ayrıca aynı dönemde 80 binanın baca temizliğini yaparak, bin 482 su baskınına müdahale edip, su tahliyesini gerçekleştirdi.38 olayda asansörde mahsur kalan vatandaşları kurtaran, 23 intihara teşebbüs olayını önleyen Ankara İtfaiye ekipleri, 15 kilitli kalan kapıyı açıp, yaşanan bir göçük vakasında vatandaşları kurtardı.

Emektar itfaiye aracı Altınköy’de

Altındağ Belediyesi, 1955 model itfaiye aracını yeniden onararak Altınköy Açık Hava Müzesi’ne yerleştirdi. Bakım Onarım ve İkmal Şube Müdürlüğü ekibi tarafından bakımı ve tamiri yapılan itfaiye aracı, yeniden dizayn edildi. Altınköy’e yerleştirilen 1955 model itfaiye aracı, Bolu Dörtdivan’dan getirildi. İtfaiye aracı üzerinde yaklaşık bir ay çalışan belediye personeli, bu emektar ve eski aracı hurda olmaktan kurtardı. Tepeden tırnağa işlem gören itfaiye aracının kaportasından motoruna, lastiklerinden boyasına, su haznesinden pasta cila ve zımparasına kadar her şey özenle tamir edildi. Kırmızı görüntüsü, siren lambaları ve 110 numaralı plakasıyla yeni yerinde yıllara meydan okuyan itfaiye aracı, özellikle çocukların ilgi odağı haline geldi.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Gümbür gümbür geliyor

Gümbür gümbür geliyor

En Çok Okunanlar