Toplu taşımaya 7/24 takip

EGO ve özel halk otobüsleri dahil tüm toplu taşıma araçları; arızadan hız limitine, güzergâh takibinden varış süresine kadar yakından takip ediliyor. 2 bin 219 araç, 12 bin 747 servisin fiziki denetimleri anlık yapılıyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Ankara Büyükşehir Belediyesi, halkın ulaşımını rahat ve koordineli bir şekilde sürdürmesi için her gün yeni adımlar atıyor. Yeni eklemeler yapılan ulaşım sistemleri de, büyük bir özveriyle takip ediliyor. Oluşturulan günlük servis programı toplu taşıma araçları garajdan çıktıkları andan itibaren filo takip merkezi tarafından 7 gün 24 saat izleniyor. EGO ve tüm toplu taşıma araçlarına yerleştirilen ‘Filo Takip ve Servis Sistemi-(EGO-OBİS)’,ulaşımda yaşanabilecek aksaklıkları önceden tespit ederek önlem alınmasını ve çıkan sorunlar karşısında anında müdahale edilmesini sağlıyor. 

TELEFONLARLA İZLEME

Filo-Güzergah Takip ve Yönetim Merkezi’nden kontrol edilen sistem; Araç Sevk Amirliği Sürücü Araç Planlama, Tarife ve Kart Planı, Filo Takip-Denetim ve Bölge Garaj olarak 4 aşamadan oluşuyor. Araç Sevk Amirliği Sürücü Araç Planlama aşamasında sürücü, tecrübesine göre aylık bazda solo veya körüklü araçlarla eşleştiriliyor. Sürücü personel, yapılan dağılıma göre sabah saatlerinde teslim aldığı aracı hareket noktasına götürmek suretiyle garajdan çıkış yapıyor. Araçların bölge garaj içerisindeki konumları ve çıkış saatleri, akıllı telefonlara yüklenen EGO-OBİS ve GPS sistemiyle yakından izleniyor. Servise çıkan aracın arıza yapması durumunda ise takip sistemleri ve arıza bildirim sistemleri üzerinden merkeze bildirimi gerçekleşiyor. Hareket halindeyken arıza yapan araçta bulunan ‘Validatör’ yani yolcuların kart bastıkları cihazlara arıza kodu giriliyor. 

EGO CEPTE İLE BİLGİ

Dış arızalarda ise telefonla bildirim yapılarak, arızanın yaşandığı konum merkeze iletiliyor. Arıza ekibi gelene kadar ise şoför aracın güvenliğini sağlamak için motoru durduruyor. 

Toplamda 383 hatta 2 bin 219 araç ve 12 bin 747 servis, EGO-OBİS ve GPS sistemi aracılığıyla denetleniyor. Ana kumanda takip merkezinde araçların servise başlamasından itibaren konum ve durak varış sureleri yakından izlenirken, bu bilgiler aynı zamanda EGO CEPTE uygulamasına aktarılıyor. Bu sayede yolcular da aracın güzergâhı, hızı, durağa varış süresi ve hatta diğer araçlarla aralarındaki mesafeyi sistem üzerinden takip edebiliyor.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası´nın kuruluşu - Tarihte bugün 17 Kasım 1924

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası´nın kuruluşu - Tarihte bugün 17 Kasım 1924

Türkiye'nin ilk millet bahçeleri açıldı

Türkiye'nin ilk millet bahçeleri açıldı

Şans eseri bulunan tarihi eserler

Şans eseri bulunan tarihi eserler

Üşengeç insanların güldüren halleri

Üşengeç insanların güldüren halleri

En Çok Okunanlar