• $ 5,6852
 • € 6,2789
 • 274.585
 • 101930
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Hayallerinde memleket, millet vardı

Gazeteci ve yazar, Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Servet Kabaklı aramızdan ayrılalı dört yıl oldu. Hem Türk edebiyatı hem Türk dünyası için büyük uğraşlar verdi. Gönül coğrafyasında yaşananlara sessiz kalmadı. Kendisini yakından tanıyan dostlarından Bahtiyar Aslan onun millet sevgisini şöyle anlatıyor: “Hayallerinin hepsi memlekete, millete ve dostlarına dairdi. Türkiye’nin ve Türklüğün geleceği için endişelenir, heyecanlanır, üzülür, ağlardı.” 

 • MERVE YILMAZ ORUÇ
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Uzun yıllar Türk Edebiyatı Vakfı’nın başkanlığını yürüten gazeteci yazar Servet Kabaklı, geçen çarşamba günü vefatının 4. yılında Eyüp Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Kabaklı’nın Türk ve Doğu Türkistan bayrakları asılı kabrinin başında Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından başlayan anma törenine, edebiyat dünyasından yazar ve şairlerin yanı sıra Kabaklı’nın ailesi ve yakın dostları katıldı. Amcası Ahmet Kabaklı’nın ölümünden sonra onun vasiyeti üzerine Türk Edebiyatı Vakfı Başkanlığını yürüten Servet Kabaklı, ömrü boyunca Türk dünyası için çalıştı, çabaladı. 

Elazığ’da 1956 yılında dünyaya gelen Servet Kabaklı, 1981 yılında Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1976’da başlayan Kabaklı, üniversite eğitiminin ardından İstanbul’da mesleğine devam etti. Vefatına kadar kalemini elinden düşürmedi. Türk dünyası ve özellikle de Doğu Türkistan konusundaki çalışmalarıyla kamuoyuna ışık tutan Servet Kabaklı, Doğu Türkistan dışında bütün Türk illerini dolaştı. 

1982 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından röportaj ve seri röportaj dalında “Yılın Gazetecisi” seçilen Kabaklı, Türk Basın Birliği ile birlikte birçok mesleki ve sosyal kuruluş tarafından “Yılın Gazetecisi” ödülüne layık görüldü. Uzun yıllar çeşitli gazetelerde yazarlık ve yöneticilik yapan Kabaklı, edebiyat dünyasında da çok sevildi. Dostlarına Servet Kabaklı’nın edebiyat dünyasındaki yerini ve bıraktığı izleri sorduk.           

Belkıs İbrahimhakkıoğlu

Merhametli çok güzel bir insandı 

Servet Bey ile tanışıklığımız çok eskilere dayanırdı. 1980’li yılların başında yolumuz kesişti. Bir kardeş, dost gibiydik. Hoş sohbetli, insani halleri olan, merhametli çok güzel bir insandı. Allah gani gani rahmet eylesin, yokluğunu gerçekten hissediyoruz. Gönlümüzde her zaman hatırlayacağımız aziz bir köşede yerini aldı. Vakıfta kısa bir dönem birlikte çalıştık. Ahmet Kabaklı’nın bu millete armağını olan Türk Edebiyatı Vakfı’na başkanlık etti, Servet Bey. Ahmet Kabaklı hocamız ölünce ona emanet etmişti vakfı. Hizmet anlayışımız konusunda bazı ayrılıklarımız hatta tartıştığımız zamanlarda oldu. Ama onunla dostluğumuz hep baki idi. Çok çalıştı, emek verdi vakıf için. Aynı zamanda Servet Bey, gazeteciydi. Siyasi çevresi çok genişti. İnsanlarla çok kolay ilişki kurar ve kendini sevdirirdi, sosyal bir insandı. İnsanların gönlünü fethederdi hemen. Türk dünyası ile ilişkileri iyiydi ve onlar için büyük mücadeleler verdi.

Bahtiyar Aslan

Türklüğün geleceği için endişe duyardı 

Servet Kabaklı fani hayatını tamamlayalı dört yıl oldu. Her ölüm erkendir ama o gerçekten erken ayrıldı. Romantik bir adamdı ve çok büyük hayalleri vardı. Hayallerinin hepsi de memlekete, millete ve dostlarına dairdi. Türkiye’nin ve Türklüğün geleceği için endişelenir, heyecanlanır, üzülür ağlardı. Dostlarıyla beraber Tanrı Dağları’na, Kudüs’e ve Mekke’ye gitme planları vardı. Bazı hayallerinin hiç gerçekleşmeyeceğini biliyordu sanırım. Ama gene de onlarla yaşamayı seviyordu. Vefatından aşağı yukarı 15 sene önce tanışmış olmalıyız. Bu süreçte hep kardeşçe geçindik. Ağabeyimizdi bizim. Nesi varsa bölüşmek isterdi. Bir yolculukta durup bir yerden iki kilo elma aldıysa birini yoldaşına verirdi. Yahut da kaç kişiyse adil olarak paylaşırdı. Her zaman cömert oldu. Bunun bir haslet olduğunu biliyordu ve zannederim atalarından devralmıştı bunu. Çok şey var tabii. Ama çocuk sevgisini anlatmadan geçemem. Son zamanlarında artık yaşlı mı hissediyordu kendini neyse, çocuklarımızın kendisine “ata” demelerini istiyordu. Babadan öte bir şey tabii. Türk dünyasında dede anlamında kullanılır. Bir çocuk yanına yaklaşınca gözleri gülerdi. Servet Kabaklı, gerçekten ağabey olmayı seven bir adamdı. Oldu da. Çok insana ağabeylik yaptı hakkıyla. Allah katında makbul olur inşallah. Rahmetle anıyorum. Mekânı cennet olsun. 

Türk Edebiyatı Vakfı Müdürü Özcan Ünlü

Doğu Türkistan kırmızı çizgisi idi

Merhum Servet Kabaklı, son nefesine kadar Türkistan davasının yılmaz bir neferi olarak yaşadı. Farklı gazetelerde birlikte çalıştık. Özellikle Türkiye Gazetesi’nde Türk Dünyası masası şefi olarak çalıştığı dönemde çok mühim işlere imza attı. Sağlam vatansever bir ekiple Rumeli’den Altaylar’a bütün coğrafyalardaki Türklerin meseleleriyle hemdert oldu. Bulgaristan’daki Belene zulmü, Doğu Türkistan’daki Çin mezalimi, Irak’taki Türkmen soykırımı başta olmak üzere bütün bu gönül coğrafyalarına kulak kabarttı. Özellikle Doğu Türkistan’ın sürgündeki lideri İsa Yusuf Alptekin’i Türkiye kamuoyuna tanıttı ve o bölgedeki trajedinin doğru anlaşılması için büyük bir mücadele verdi. Dönemin başbakanı Turgut Özal’ı bu meselenin tam ortasına çekmeyi başardı. Servet Kabaklı, merhamet timsali bir insandı. Sadece sözünü ettiğim coğrafyalara dair değil, çevresindeki insanlara karşı da öyle. Türk Edebiyatı Vakfı’nın merhum Ahmet Kabaklı’dan sonraki başkanı oldu. Vakıf çalışanlara veya yolu bu kurumdan geçenlere sorsanız onun dev cüssesine rağmen sol göğsünün altında nasıl bir kelebek kalbi taşıdığını herkes söyler. Maalesef bu insanların sayısı giderek azalıyor. Rabbim ondan razı olsun. Önden giden iyi insanlar kervanına dahil etsin onu ve sayılarını çoğaltsın. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Başkan Erdoğan'dan 'Neşet Ertaş' paylaşımı

Başkan Erdoğan'dan 'Neşet Ertaş' paylaşımı

Ortak operasyonunda 2 terörist etkisiz hale getirildi

Ortak operasyonunda 2 terörist etkisiz hale getirildi

'Eğer ekonomi terse dönerse...'

'Eğer ekonomi terse dönerse...'

PKK'lı terörist teslim oldu

PKK'lı terörist teslim oldu

Galatasaray deplasmandan puanla döndü

Galatasaray deplasmandan puanla döndü

Fed faiz kararını açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı

Bolton'un yerine O'Brien geldi

Bolton'un yerine O'Brien geldi

'Saudi Aramco saldırısı savaş nedeniydi'

'Saudi Aramco saldırısı savaş nedeniydi'
 
Köpek balığı saldırısını drone ile engelledi! İşte o anlar...

Köpek balığı saldırısını drone ile engelledi! İşte o anlar...

Şampiyonlar Ligi'nde en çok gol atan 25 futbolcu

Şampiyonlar Ligi'nde en çok gol atan 25 futbolcu

Kaçak kazıda bulundu! MS 6'ncı yüzyıla ait

Kaçak kazıda bulundu! MS 6'ncı yüzyıla ait

Devler Ligi'nde en çok maça çıkan 25 oyuncu

Devler Ligi'nde en çok maça çıkan 25 oyuncu