• $ 5,6831
 • € 6,2799
 • 274.585
 • 101930
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Ülkenin en büyük kütüphanesi ekimde açılıyor

Selçuklu, Osmanlı, çağdaş mimariden esintiler taşıyan ve 2 milyon kitaba ev sahipliği yapacak olan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin resmi açılışı ekim ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, inşası devam eden Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’ndeki mimari özellikleri ile envanter çalışmalarını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Külliye’nin inşasında Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’ni hedef olarak ortaya koyduğunu aktaran Kalın, “Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olarak 5 milyon kitap hedefi gözetilerek burada muhteşem bir eser inşa edildi. Külliye’nin genel mimari kimliğine uygun, hem Selçuklu hem Osmanlı hem de çağdaş mimariden esintiler taşıyan çok güzel bir sentez oluştu.” dedi. Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin hem tasarım hem uygulama olarak insanı kitaba, okumaya, tefekküre, araştırmaya davet eden bir niteliği olduğuna dikkati çeken Kalın, “Bir tarafta devletin yönetim merkezi olarak Külliye, yanında Kongre Merkezi, hemen karşımızda bir başka büyük kongre, toplantı salonları camimiz, burada da kütüphanemiz var. Böylece burası Külliye kimliğini tam manada kazanmış oluyor” diye konuştu.

“Kütüphane kültürü bir seviye atlayacak” 

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin kitap okumayı teşvik edecek bir ilim yuvası, bir kitap yurdu olarak tüm vatandaşlara açık olacağını belirten Kalın “Araştırmacılarımız, akademisyenlerimiz, genel okuyucumuz, küçükler, büyükler hepsi burada bizim büyük ilim, irfan, kültür birikimimizden istifade edebilecek. Bir diğer önemli konsept de gençleri ve çocukları kitaba teşvik etmek.Onun için de birçok bölüm var. Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ile Türkiye’de kütüphane kültürü bir seviye atlayacak çünkü ilk defa bu çapta ve büyüklükte, 24 saat hizmet verecek bir kütüphane konseptinden bahsediyoruz.” şeklinde konuştu.

Genel koleksiyonun yanında özel koleksiyonların da Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’ne kazandırıldığını bildiren Kalın, şu ifadeleri kullandı: “Merhum Şevket Eygi Bey, kütüphanesini hayattayken Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’ne bağışlamıştı. İlber Ortaylı Hoca kitaplarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne bağışladı. Rahmetli Cinuçen Tanrıkorur’un bütün metrukatı, kitapları, notaları, eserleri kütüphanemize bağışlandı. O burada özel bir bölümde sergilenecek. Aynı zamanda merhum Şefik Can’ın koleksiyonu, kütüphane koleksiyonuna dahil edildi. Son olarak merhum Cemil Meriç’in kütüphanesinde bulunan kıymetli Osmanlıca eserler, kızı Sayın Ümit Meriç Hanımefendi’nin himmetiyle kütüphanemize bağışlandı. Kütüphanemiz bu özel koleksiyonlarla daha da zenginleşecek.”

Hedef 5 milyon kitap

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kitap envanteriyle ilgili şunları söyledi:“Cumhurbaşkanımız 5 milyon hedefi koydu. Elektronik ortamda bunun adeta sonu yok. Teknolojiyi de takip eden bir altyapı burada kuruldu.” Kalın,”Açıldığı zaman yaklaşık 2 milyon kitapla bismillah diyeceğiz. Burada tarihten sosyolojiye, sanattan edebiyata, şiirden bilim tarihine çok farklı alanlarda eserlere ulaşma imkanı olacak. Türkçenin yanında başka dillerde de eserler burada, kütüphane bünyesinde yer alacak.” şeklinde konuştu. Kütüphanede 5-10 ve 10-15 yaş gruplarına özel çocuk bölümlerinin olacağını aktaran Kalın, mimarisinden mobilyasına, lavaboların boyundan özel okuma odalarına kadar çocukların keyifli vakit geçireceği bir okuma ortamı oluşturulacağına değindi. Okumayla oyunu, düşünceyle bir arada kolektif ekip halinde çalışmayı hedefleyen ortamların sağlanacağını kaydeden Kalın, “Kütüphanemiz, yediden yetmişe tüm okuyucu kitlelerine hitap edecek bir nitelik arz edecek” dedi. Kalın, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına doğru giderken, böyle büyük kurumları inşa etmek, bu büyük koleksiyonları oluşturmak, gençlerimizin, büyüklerimizin, çocuklarımızın önüne böyle imkanlar sunabilmek” dedi. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Başkan Erdoğan'dan 'Neşet Ertaş' paylaşımı

Başkan Erdoğan'dan 'Neşet Ertaş' paylaşımı

Ortak operasyonunda 2 terörist etkisiz hale getirildi

Ortak operasyonunda 2 terörist etkisiz hale getirildi

'Eğer ekonomi terse dönerse...'

'Eğer ekonomi terse dönerse...'

PKK'lı terörist teslim oldu

PKK'lı terörist teslim oldu

Galatasaray deplasmandan puanla döndü

Galatasaray deplasmandan puanla döndü

Fed faiz kararını açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı

Bolton'un yerine O'Brien geldi

Bolton'un yerine O'Brien geldi

'Saudi Aramco saldırısı savaş nedeniydi'

'Saudi Aramco saldırısı savaş nedeniydi'
 
Havada tehlikeli yakınlaşma! Rus Tu-160´ı F-18 ve F-16´lar çembere aldı

Havada tehlikeli yakınlaşma! Rus Tu-160´ı F-18 ve F-16´lar çembere aldı

Devler Ligi'nde en çok maça çıkan 25 oyuncu

Devler Ligi'nde en çok maça çıkan 25 oyuncu

İlk kez geçen yıl görülmüştü... İstila ettiler

İlk kez geçen yıl görülmüştü... İstila ettiler

Anadolu'nun en büyüğü! Milattan önce 2. yüzyıla ait

Anadolu'nun en büyüğü! Milattan önce 2. yüzyıla ait