ABD'nin eski Şam Büyükelçisi: PKK/PYD ABD'ye güvendiği için ağır bedel ödeyecek

ABD'nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, Washington'un Suriyelilere 'sahte umutlar' verdiğini söyledi. Ford ayrıca, PKK/PYD'li teröristlerin Amerikalılara güvenmeleri nedeniyle ağır bir bedel ödeyeceğini de söyledi.

  • 23
  • 3
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1
x

2011 yılında Suriye'de ilk eylemler başladığında "muhalifleri" kışkırtan isimlerin başında gelen dönemin ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford, Suudi Arabistan medyasına konuştu.

Şark'ül Evsat'ta yer alan mülakatında Ford, o dönem Beyaz Saray'ın Suriyelilere "sahte umutlar" verdiğini söyledi.

Haziran 2011'de Hama'ya yaptığı ziyaretin "şiddeti kimin kışkırttığını anlamak için" olduğunu savunan Ford, Hama'nın ordu tarafından kuşatma altına alındığına ilişkin haberler geldiğini ve "kaygılandıklarını" söyledi.

Ford, ziyaretinin aynı zamanda Washington'da Şam'a giden "Hama olaylarını ciddiye alıyoruz" mesajı olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak o dönem ABD'nin sorunu müzakereler yoluyla çözmek istediğini, Hama ziyaretinin "muhaliflere" ABD'nin bu krizi askeri müdahale ile çözeceği yolunda bir algı yarattığını iddia etti.

Ford, en büyük hatasının, İran ile Hizbullah'ın Suriye'ye binlerce kişilik kuvvet göndereceğini tahmin edememek olduğunu da belirtti.

Ford, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, dönemin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi kimyasal silah anlaşmasında kandırdığını ve ona "çocuk gibi" davrandığını ileri sürdü.

Ford, PKK/PYD'li teröristlerin Amerikalılara güvenmeleri nedeniyle ağır bir bedel ödeyeceğini, ABD'nin onları yalnızca DEAŞ'a karşı savaşta kullandığını savundu.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Türkiye'de ilk kez 'flakka' isimli uyuşturucu kullanan bir kişi görüntülendi

Türkiye'de ilk kez 'flakka' isimli uyuşturucu kullanan bir kişi görüntülendi

Orionid meteor yağmuru başladı mı Türkiye'de izlenebilecek mi

Orionid meteor yağmuru başladı mı Türkiye'de izlenebilecek mi

Yeni Torba Yasa'da neler var? Torba yasa nedir?

Yeni Torba Yasa'da neler var? Torba yasa nedir?

Mars'ta görünmez bir manyetik kuyruk keşfedildi

Mars'ta görünmez bir manyetik kuyruk keşfedildi

En Çok Okunanlar