Ermeni yalanında ilk zafer

AİHM ‘Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır’ diyerek İsviçre ile davalık olan Perinçek’i haklı buldu. Karar Türkiye’nin tezlerini desteklemesi bakımından önemli.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire, ‘Perinçek-İsviçre’ davasında Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i haklı buldu. İsviçre’nin haksız bulunduğu davada karar,  7'ye karşı 10 oyla alındı. Perinçek, İsviçre’de 2005’te verdiği konferanslarda, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” demesi üzerine bu ülke yargısınca ‘ırkçı ayrımcılık’ gerekçesiyle cezaya çarptırılmıştı. Perinçek savunmasında, Osmanlı Devleti'nin Ermenileri toptan yok etmek amacıyla hareket etmediğini belirterek, "I. Dünya Savaşı'nda karşılıklı olarak ölümler ve zorla göç olmuştur. Ermenilerin acılarını her zaman paylaştım" ifadelerini kullanmıştı. Perinçek adına konuşan Avukat Mehmet Cengiz, davanın özünün düşünce ve ifade özgürlüğü olduğunu söylemişti.

İSVİÇRE YENİLDİ

AİHM 2. Dairesi ise 17 Aralık 2013 tarihli kararında, ‘ifade özgürlüğü’ vurgusu yaparak İsviçre’yi haksız bulmuştu. Ancak İsviçre bu karara itiraz ederek, davayı Büyük Daire’ye taşımıştı. AİHM’in temyiz organı olarak görev yapan Büyük Daire, 28 Ocak’taki ilk duruşmada tarafların savunmalarını dinlemişti. Strasbourg'da görülen son duruşmada, davaya müdahil olan Ermenistan'ı, Ermenistan Başsavcısı Gevorg Kostanyan ve Avustralyalı Avukat Geoffrey Robertson temsil etti.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı, AİHM’in, “Perinçek-İsviçre” davasındaki kararının, davaya başından itibaren üçüncü taraf sıfatıyla katılan Türk devletinin görüşleri doğrultusunda sonuçlanmasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Meksika Devrimi’nin başlaması – Tarihte bugün 20 Kasım 1911

Meksika Devrimi’nin başlaması – Tarihte bugün 20 Kasım 1911

2019'da kaç gün tatil var 2019 resmi tatil iş takvimi

2019'da kaç gün tatil var 2019 resmi tatil iş takvimi

Kandilde camiler doldu taştı

Kandilde camiler doldu taştı

Dünyanın en talihsiz insanları

Dünyanın en talihsiz insanları

En Çok Okunanlar