03 Temmuz 2020 Cuma / 12 Zilkade 1441
Gece modu

Ermeni yalanında ilk zafer

AİHM ‘Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır’ diyerek İsviçre ile davalık olan Perinçek’i haklı buldu. Karar Türkiye’nin tezlerini desteklemesi bakımından önemli.

16 Ekim 2015 Cuma 01:01 - Güncelleme: 16 Ekim 2015 Cuma 01:00

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire, ‘Perinçek-İsviçre’ davasında Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i haklı buldu. İsviçre’nin haksız bulunduğu davada karar,  7'ye karşı 10 oyla alındı. Perinçek, İsviçre’de 2005’te verdiği konferanslarda, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” demesi üzerine bu ülke yargısınca ‘ırkçı ayrımcılık’ gerekçesiyle cezaya çarptırılmıştı. Perinçek savunmasında, Osmanlı Devleti'nin Ermenileri toptan yok etmek amacıyla hareket etmediğini belirterek, "I. Dünya Savaşı'nda karşılıklı olarak ölümler ve zorla göç olmuştur. Ermenilerin acılarını her zaman paylaştım" ifadelerini kullanmıştı. Perinçek adına konuşan Avukat Mehmet Cengiz, davanın özünün düşünce ve ifade özgürlüğü olduğunu söylemişti.

İSVİÇRE YENİLDİ

AİHM 2. Dairesi ise 17 Aralık 2013 tarihli kararında, ‘ifade özgürlüğü’ vurgusu yaparak İsviçre’yi haksız bulmuştu. Ancak İsviçre bu karara itiraz ederek, davayı Büyük Daire’ye taşımıştı. AİHM’in temyiz organı olarak görev yapan Büyük Daire, 28 Ocak’taki ilk duruşmada tarafların savunmalarını dinlemişti. Strasbourg'da görülen son duruşmada, davaya müdahil olan Ermenistan'ı, Ermenistan Başsavcısı Gevorg Kostanyan ve Avustralyalı Avukat Geoffrey Robertson temsil etti.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı, AİHM’in, “Perinçek-İsviçre” davasındaki kararının, davaya başından itibaren üçüncü taraf sıfatıyla katılan Türk devletinin görüşleri doğrultusunda sonuçlanmasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.