Eski Pentagon şefi Perry, olası nükleer savaşın sebeplerini açıkladı

Eski ABD Savunma Bakanı William Perry, nükleer savaşın insani faktör ve füze uyarı sisteminden arıza yüzünde çıkabileceğini belirtti.

  • 2
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Uluslararası Lüksemburg Forum’da konuşan Perry, “Modern dünyada nükleer felaket tehlikesi katlanarak yükseliyor. Nükleer savaşı kışkırtabilecek sebeplerden biri, insani hata veya ABD ve Rusya’nın sahip olduğu füze uyarı sistemindeki arıza” dedi.
 
Soğuk savaş döneminde bu türden 3 olayın yaşandığını anlatan Perry, 1979’da ABD ve 1982’de Sovyetler Birliği’nde yaşananları şu sözlerle hatırlattı: “Ekim 1979’de beni bir general aradı ve 200 kıtalararası balistik füzenin birden fırlatıldığını bildirdi ve hemen de bunun büyük olasılıkla hata olduğunu söyledi. Bilgisayar sistemlerimizi kontrol ettik, hepsi normal çalışıyordu. Sonra, operatörün yanlışlıkla eğitim verilerini girdiğini, sistemin de bunu gerçek olarak algıladığı ortaya çıktı. Ancak başkan sayesinde nükleer savaşın önlenmesi mümkün oldu, karar alma süreci 10 dakika aldı. Benzer durum 1982’de Sovyetler Birliği’nde gerçekleşti ve yine felaket önlenebildi."
 
'İLİŞKİLERİN KÖTÜLEŞMESİNDEN WASHINGTON SORUMLU'
Rusya ve ABD arasındaki mevcut ilişkilerden derin üzüntü duyduğunu söyleyen Perry, ilişkilerin kötüleşmesinden Washington’un sorumlu tutarak bakanlığı zamanında NATO’nun genişlemesine ve ABD’nin Avrupa’ya hava savunma sistemlerini konuşlandırmasına karşı çıktığını kaydetti.
 
Aynı zamanda Rusya’nın nükleer alanındaki eylemlerinden duyduğu endişeyi dile getiren Perry, “Rusya, ABD’ye zarar verecek yetenekte olan tek ülke. Nükleer alandaki silah yarışının maliyetlerini unuttuk mu?” ifadelerini kullandı.
 
Sputnik'te yer alan habere göre, Perry ayrıca nükleer silahın yayılmasıyla ilgili soğuk savaş döneminde olmayan yeni 3 tehdidi de açıkladı: nükleer terör, Hindistan ile Pakistan arasında nükleer savaş imkanı, Kuzey Kore’nin katılımıyla çıkacak nükleer savaş.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Türk Yıldızları ve THY uçağı birlikte uçtu

Türk Yıldızları ve THY uçağı birlikte uçtu

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı

Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı