Gazetecinin 'Erdoğan' sorusu Nuland'ı kızdırdı

Başbakan Erdoğan'ın, 'İsrail'in terör estirdiği' yönündeki değerlendirmesi, ABD Dışişleri ile basın arasında gergin diyaloglar yaşanmasına neden oldu. Israrlı gazeteci sonunda istediği yanıtı almayı başardı: İsrail'e karşı retorik saldırıların şu anda faydalı olmadığını düşünüyoruz...

  • AA
x

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, 'Şu anda İsrail'e karşı retorik saldırılarda bulunmanın yararlı olmadığını' söyledi.

Nuland, günlük basın brifinginde, Gazze ile İsrail'deki gelişmelerle ilgili sorular üzerine, uluslararası toplum ve bölge ülkelerinin gerginliği azaltmak için birlikte gayret gösterdikleri yoğun bir dönemden geçtiklerini ifade ederek, 'Etkisi bulunan tüm liderlerin, bu etkilerini, taraflara, gerginliği azaltmaları için yardım etmede kullanmalarını istiyoruz. Mısırlılar, Katarlılar, Türkler ve diğerlerini, Hamas ve diğer radikal gruplar üzerinde sahip oldukları etkiyi kullanmaya çağırıyoruz' dedi.

Bir gazetecinin, 'Mısır, Türkiye ve Katar'ın, İsrail ile Hamas arasında bir anlaşma sağlanmasına dönük çalışmalarına' dair sorusu üzerine Nuland, 'Diplomasinin detaylarına girmeyeceğim. Bölgesel ülkelerin durumun yatışması için gösterdikleri çabaları destekliyoruz. Ancak üzerinde çalışmakta oldukları planlara dair detayları bu ülkelerin kendisine sorun' diye konuştu.

-'Sessiz diplomasi dönemine ihtiyacımız var'-

Nuland, bir soru üzerine, 'Farklı aktörlerin üstlenmekte oldukları diplomasinin detaylarına girmeyeceğim. Farklı çabalara dair tek tek derecelendirme yapmamız da yararlı olmaz. Durumun yatışmasına çalışmak için biraz sessiz diplomasi dönemine ihtiyacımız var' ifadesini kullandı.

Sözcü Nuland, bir gazetecinin, 'İsrail'in, Hamas'la bağlantılı olmayan kişileri de öldürmesinin Cenevre Sözleşmesi'ne göre savaş suçu olduğunu ve buna katılıp katılmadıklarını' sorması üzerine, 'Her iki taraftaki sivil kayıplardan da kaygı duyduğumuzu yinelemenin dışında, sahadaki spesifik durumla ilgili bir yorum yapmayacağım. Bu durumun yatıştığını görmek istiyoruz. Taraflarla, bölgesel oyuncularla bunun üzerinde çalışıyoruz' dedi.

Nuland, gazetecinin, 'Ancak Gazze, insani açıdan hızla bir felakete sürükleniyor. Gazze'ye doğrudan yardım ulaştırmayı ya da acıları azaltmak için bir tür acil tedbirleri devreye sokmayı düşünüyor musunuz?' yönündeki sorusunu, 'Şu anki en acil mesele, Hamas'ın İsrail'e hala roketler fırlatmaya devam ettiği gerçeği de dahil olmak üzere iki tarafta da gerilimi azaltmak...' diye yanıtladı.

Bir gazetecinin, Türk Hükümeti'nin, ABD'nin Gazze konusunda aldığı tavrı eleştirmesini hatırlatarak, Türkiye ile ABD arasındaki görüşmelerin detaylarına dair bir sorusu üzerine Nuland, diğer ülke liderleriyle görüşmelerinin detaylarına girmeyeceğini tekrar ederek, 'Dünkü açıklamamızda da ortaya koyduğumuz gibi, tüm bu görüşmelerde hedef aynı; bu tehlikeli çatışma ortamını yatıştırmaya çabalamak' dedi.

-Nuland ile gazeteci arasında gergin diyalog-

Nuland'a daha sonra bir gazeteci, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'İsrail'in devlet terörü estirdiğine' dair sözlerini ısrarla yorumlamasını isteyen sorular yöneltti.

Bu sorulara önce net yanıt vermek istemeyen ve gazeteciyle adeta 'söz düellosuna' giren Nuland, 'Her iki tarafta da gerginliğin azaltılmasına yönelik söylemlere odaklanmış durumdayız. 'Şu şunu dedi, bu bunu dedi' üzerinde ayrıntılara girmeyeceğim' ifadesini kullandı.

Gazetecinin, 'Hiçbir şey söylememenin, niçin duruma faydalı olduğunu düşündüğünüzü anlamıyorum. Görüşmelerinizin detaylarına girmenin yararlı olmayacağını, durumu yatıştırmanın yolunun sessiz diplomasi olduğunu söylediniz. İki taraftan da insanlar ölürken sessiz kalıyorsunuz. Türkiye'nin liderleri, İsrail'in terör uyguladığını söylüyor ve siz buna katılmadığınızı söylemeyi reddediyorsunuz ya da belki sessiz kalarak buna katılıyorsunuz' sözleri üzerine Nuland, 'Diplomatik çalışmalarımızı diplomatik olarak sürdürme kararı aldık. Diplomasiyi bu kürsüden yürütmeyiz. Nerede durduğumuzu, İsrail'in kendini savunma hakkı bulunduğunu çok net olarak ortaya koymuştuk. Her iki taraftaki sivillerin ve masumların kayıplarından duyduğumuz kaygıyı net biçimde dile getirmiştik' dedi.

Nuland, gazetecinin, 'Müttefiklerinizden biri, İsrail'in Gazze'de terör uyguladığını söylerken, müttefikiniz İsrail'i savunmuyorsunuz' sözleri üzerine, 'İsrail'in güvenliğine dair kaygımızı ve İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu çok net ifade etmiştik. Ancak bunun ötesinde bir şey söylemeyeceğim' diye konuştu.

Gazetecinin, 'Türklerle aynı görüşte olmadığınızı neden söyleyemiyorsunuz?' sorusu üzerine Nuland, çünkü iki taraftan da müttefikleriyle kamuoyu önünde bir sözlü atışmaya girmek istemediklerini, bunu yapmayacaklarını söyledi. Gazetecinin bu sefer, 'Bu, her gün yüzlerce insanın ölmesinden daha mı kötü?' sorusu üzerine de Nuland, 'Bu bir soru değil. Siz sadece kavga istiyorsunuz' diye karşılık verdi.

Gazeteci bu kez de 'Kavga orada devam ediyor zaten. Ve sizin, yapmaya çalıştığınız şeyi ya da müttefiklerinizin yaptığı açıklamalara katıldığınızı veya katılmadığınızı söylemeyi reddetmeniz, işleri daha iyi değil, daha kötü hale getiriyor' sözleri üzerine Nuland, 'Tabii ki İsrail'e karşı retorik saldırıların şu anda faydalı olmadığını düşünüyoruz. İstediğiniz bu mu?' diye konuştu. Gazetecinin 'evet, teşekkür ederim' yanıtını vermesiyle 'gergin diyalog' sona erdi.

 

Haber Turu

Hisarcıklıoğlu: Teröre inat, yatırıma, üretime devam edeceğiz

Hisarcıklıoğlu: Teröre inat, yatırıma, üretime devam edeceğiz

Bir dizi ziyaret ve toplantı için Kahramanmaraş'ta bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Teröre inat, yatırıma, üretime devam edeceğiz" dedi.

15 Sayıştay denetçisi FETÖ'den tutuklandı

15 Sayıştay denetçisi FETÖ'den tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında 15 Sayıştay denetçisi tutuklandı.

Kerry'den Cumhuriyet Bayramı kutlaması

Kerry'den Cumhuriyet Bayramı kutlaması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türk halkının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

40 DEAŞ'lı terörist öldürüldü

40 DEAŞ'lı terörist öldürüldü

Irak'ın Musul kentindeki operasyon kapsamında düzenlenen hava saldırılarında 40 DEAŞ'lı teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Görüşmeler tekrar başladı!

Görüşmeler tekrar başladı!

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Katar'a gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında, Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ve yardımcısı İsmail Heniyye ile bir araya geldi. Görüşmede, Hamas ile Fetih Hareketi arasında yürütülen görüşmelerin yeniden başlatılması gerektiği vurgulandı.

Suriyelilerin arasına sızan FETÖ'cüler yakalandı

Suriyelilerin arasına sızan FETÖ'cüler yakalandı

Avrupa'ya kaçmak isteyen 62 sığınmacının arasında FETÖ'den aranan 3 kişi yakalandı.

Artık protokolde onlara yer yok!

Artık protokolde onlara yer yok!

Ulusal ve resmi bayramlar ile kutlamalarda garnizon komutanları protokolden çıkarıldı.

Erdoğan işareti vermişti! Müjdeli haber çok yakında gelebilir...

Erdoğan işareti vermişti! Müjdeli haber çok yakında gelebilir...

TSK destekli ÖSO birlikleri, El Bab bölgesinde en kritik nokta olan Able köyü ve dağını ele geçirdi. ÖSO'nun El Bab'a ulaşılmasına 8 kilometre kaldı.

Tunceli'de üst üste 3 deprem

Tunceli'de üst üste 3 deprem

Tunceli’nin Çemişgezek ve Pertek ilçelerinde hafif şiddetli üç deprem meydana geldi.

Külliye'de 2.5 saatlik görüşme

Külliye'de 2.5 saatlik görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan Binali Yıldırım'la 2.5 saatlik bir görüşme yaptı.

ABD'li senatörden küstah çıkış!

ABD'li senatörden küstah çıkış!

Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarının istikrarı bozduğunu ve tedirgin edici olduğunu söyledi.

Musul operasyonunda DEAŞ'a darbe

Musul operasyonunda DEAŞ'a darbe

Irak'ın Musul kentindeki operasyon kapsamında düzenlenen hava saldırılarında 40 terör örgütü DEAŞ militanının etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Aldatıldığını papağandan öğrendi!

Aldatıldığını papağandan öğrendi!

Kuveyt’te bir kadın, evindeki papağanın daha önce hiç duymadığı iltifat dolu sözler söylemesinin ardından, kocasının hizmetçiyle kendisini aldattığından şüphelendi ve papağanı kanıt olarak polise götürdü.

Musul’da Sünnilere yer yok!

Musul’da Sünnilere yer yok!

Terör örgütü Haşdi Şabi destekli Irak ordusunun, DEAŞ’tan kurtardığı köylerden, artık bir tehlike kalmamasına rağmen ‘teröristler geri döner’ bahanesiyle Sünnileri zorla tahliye ettiği ortaya çıktı.

Putin'den Fetullah Gülen yorumu

Putin'den Fetullah Gülen yorumu

Soçi'de düzenlenen toplantıda konuşan Putin teröristbaşı Gülen hakkında açıklamalarda bulundu.

Pakistan Hintli diplomatı sınır dışı edecek

Pakistan Hintli diplomatı sınır dışı edecek

Pakistan, Hindistan'ın İslamabad Büyükelçiliğinde görevli bir diplomatı sınır dışı edeceğini duyurdu.

Almanya'da iş başvurusu yapan başörtülü adaya ayrımcılık

Almanya'da iş başvurusu yapan başörtülü adaya ayrımcılık

Almanya'nın Stuttgart kentinde başörtülü olduğu gerekçesiyle bir Türk'ün iş başvurusunu reddederek "eşit muamele yasasına" aykırı davranan diş hekimi hakkında dava açılacak.

Kenya'da Amerikan Büyükelçiliğine saldırı girişimi

Kenya'da Amerikan Büyükelçiliğine saldırı girişimi

Kenya'nın başkenti Nairobi'de ABD Büyükelçiliğine saldırı girişiminde bulunan bıçaklı bir kişinin vurularak öldürüldüğü bildirildi.

Suriye'de ilk kez görüntülendi

Suriye'de ilk kez görüntülendi

Rusya'nın ürettiği ve ülkede 'ölümcül radar' olarak adlandırılan Ka-31CB tipi helikopterin Suriye'de ilk kez görüldüğü belirtildi.

Putin'den çarpıcı ima: Bazı güçler engelledi!

Putin'den çarpıcı ima: Bazı güçler engelledi!

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD ile Suriye konusunda yaptıkları anlaşmanın Washington'daki bazı güçler tarafından engellendiğini söyledi.

Net kar ve gelirleri arttı

Net kar ve gelirleri arttı

ABD'li teknoloji devlerinden Google ve ana kuruluşu Alphabet'in bu yılın üçüncü çeyreğinde net kar ve gelirleri arttı.

Enseyi karartmayalım

Enseyi karartmayalım

CEO Club Bankacılar Zirvesi’nde bir araya gelen 6 bankanın genel müdürü, 2016’nın zor geçtiğini belirterek “Buna rağmen sektör güçlü durdu, 2017 daha iyi olacak. Enseyi karartmayalım. Türkiye’nin inanılmaz büyüme potansiyeli var” dedi.

ATO’da FETÖ temizliği için istifa rüzgarı esti

ATO’da FETÖ temizliği için istifa rüzgarı esti

Ankara Ticaret Odası’nda 8 asıl ve 5 yedek üyenin istifasının ardından dün de Başkan Salih Bezci istifasını açıkladı. ATO’da istifaların perde arkasında Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik temizlik olduğu konuşuluyor.

İslami Finans alanında Türkiye’de bir ilk

İslami Finans alanında Türkiye’de bir ilk

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ), Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSEFAM) binasını, bugün düzenlenecek törenle açıyor.

Scania güvenli sürüşün şifresini araştırdı

Scania güvenli sürüşün şifresini araştırdı

Otomasyon teknolojilerinin gelişmesiyle sürücüler ve araçlar arasındaki etkileşim daha fazla önem kazanıyor.

Sabancı Holding’den birlik beraberlik mesajı

Sabancı Holding’den birlik beraberlik mesajı

Sabancı Holding, Cumhuriyet Bayramı için birlik ve beraberlik mesajları içeren bir kampanya hazırladı. CEO Kurtul “Türkiye 15 Temmuz’da uçurumun eşiğinden döndü. Bu yıl 29 Ekim daha farklı anlamlar içeriyor” dedi.

Simidin kilosunu  17 dolar’a ihraç ediyoruz

Simidin kilosunu 17 dolar’a ihraç ediyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası Adana Buluşması’nda, iş dünyasının önemli isimleriyle üniversitelerin sanat ve moda bölümlerinde okuyan öğrenciler bir araya geldi.

Enerjide ‘özgün kontratlı’ yeni dönem yakın

Enerjide ‘özgün kontratlı’ yeni dönem yakın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, petrol fiyatlarının varil başına 60-70 dolar bandında seyretmesinin beklendiğini belirterek “Fiyatların bu seviyede olması, yeni kontratların çoğunun petrole dayalı yapılmayacağı algısını getiriyor” dedi.

Yabancı CEO’lardan bölgesel üs sözü

Yabancı CEO’lardan bölgesel üs sözü

Toplam 666 milyar doları yöneten 19 CEO İstanbul’da Başbakan Yıldırım’la bir araya geldi. Dolmabahçe’deki buluşmada Yıldırım, CEO’lara “Bize düşen görev önünüzü açmak” dedi. CEO’lar da Türkiye’yi bölgesel üs yapma sözü verdi.

Ürdün'den THY'ye çağrı: Geri dönün

Ürdün'den THY'ye çağrı: Geri dönün

Ürdün'den THY'ye yapılan çağrıda, 'Sizi Akabe'ye uçak seferlerini devam ettirmeye çağırıyoruz. Kral Hüseyin Havalimanı sizi bekliyor' ifadeleri kullanıldı.

Real Madrid onu da istemiş!

Real Madrid onu da istemiş!

Real Madrid'in Manchester City'yi çalıştıran Pep Guardiola'yı takımın başına getirmek istediği ortaya çıktı.

Fenerbahçe deplasmanda kazandı!

Fenerbahçe deplasmanda kazandı!

FIBA Kadınlar Avrupa Ligi A Grubu'nda, Fenerbahçe deplasmanda İtalyan rakibi Famila Schio'yu normal süresi 64-64 biten maçın uzatma bölümünde 75-73 mağlup etti.

Müthiş iddia! G.Saray'a mı geliyor?

Müthiş iddia! G.Saray'a mı geliyor?

Manchester United'ın kanat oyuncusu Memphis Depay'in takımda fazla süre almaması ve ilk 11'de tercih edilmemesi, spor basınına göre 22 yaşındaki oyuncunun yakın zamanda kulüpten gönderileceğine işaret ediyor.

Emre Mor resitali devam ediyor

Emre Mor resitali devam ediyor

Almanya Kupası 2. tur karşılaşmasında evinde, 2.lig takımlarından Union Berlin'i ağırlayan Dortmund, normal süresi 1-1 biten karşılaşmada rakibini penaltılarla 3-0 yenerek bir üst tura yükseldi. Milli yıldız Emre Mor müthiş performansı ile yine en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

FLAŞ! F.Bahçe'nin yeni transferi geldi!

FLAŞ! F.Bahçe'nin yeni transferi geldi!

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı'nın yeni transferi Sandrine Gruda İstanbul'a geldi.

Traore'nin golü turu getirdi!

Traore'nin golü turu getirdi!

Ziraat Türkiye Kupası 3. Turu'nda Kayserispor, evinde Bucaspor ile karşılaştı. Kayseri Büyükşehir Stadı'nda oynanan mücadeleyi 1-0 kazanan Kayserispor gruplara adını yazdırdı.

Ceferin: 2020 özel bir şölen olacak

Ceferin: 2020 özel bir şölen olacak

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa'da 13 farklı statta düzenlenecek 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (EURO 2020) özel bir futbol şöleni olacağını söyledi.

'EURO 2020, özel bir futbol şöleni  olacak'

"EURO 2020, özel bir futbol şöleni olacak"

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa'da 13 farklı statta düzenlenecek 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (EURO 2020) özel bir futbol şöleni olacağını söyledi.

Türk derbisinde kazanan Efes!

Türk derbisinde kazanan Efes!

THY Euroleague'in 4. haftasında Anadolu Efes deplasmanda Darüşşafaka Doğuş'u 84-79'luk skorla mağlup etmeyi başardı.

Fransızlar sordu! Chedjou mu, Sow mu?

Fransızlar sordu! Chedjou mu, Sow mu?

Marsilya'nın başına Lille'in eski teknik direktörü Rudi Garcia'nın geçmesi ile birlikte transfer haberleri de ayyukka çıkmaya başladı.

Müşterinin arabasıyla drift yapmaya çalışan tamirci bir anda...

Müşterinin arabasıyla drift yapmaya çalışan tamirci bir anda...

Müşterinin arabasıyla aşırı hız yapan tamirci çırağının drift merakı kazayla sona erdi. Araçla drift yapmaya çalışan tamirci bir anda bariyerlere çarpıyor. O anlar araç kamerası tarafından saniye saniye böyle kaydedildi.

Bacakları olan balık bilim dünyasını şaşırttı!

Bacakları olan balık bilim dünyasını şaşırttı!

Yeni Zelanda'da oltaya takılan bacaklı ve simsiyah fenersi balığı için daha önce görülmemiş bir tür olabileceği söyleniyor.

Nişan günü ihanet intihara sürükledi

Nişan günü ihanet intihara sürükledi

Türk Hava Yolları’nın 6 yıllık kabin memuru 31 yaşındaki Eda Özdemir’in, ABD New York’ta yaşamına son vermesinin altından aşk acısı çıktı. İstanbul-New York seferi için gittiği kentte kaldığı otelin tuvaletinde kendini asarak yaşamına son veren Özdemir’in bir yakını, genç kadının 17 ay önce biten ilişkisinin ardından yaşadığı travmayı a

Annesi 176, 13 yaşındaki oğlu 102 kilo

Annesi 176, 13 yaşındaki oğlu 102 kilo

Amasya’nın Taşova ilçesinde yaşayan 176 kilo ağırlığındaki 38 yaşındaki Tülay Önder, kendisi ve 13 yaşında 102 kilo olan oğlu Murat için Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan yardım istedi. Mektubun incelemesinin ardından obez ambulansıyla hastaneye kaldırılan anne ve oğlu kontrolden geçirildi

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

İzmir’in Aliağa ilçesinde, 16 yaşındaki bir lise öğrencisi, okul bahçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Genç kız, ilçe genelinde yapılan atletizm müsabakalarında aldığı başarılarla adından söz ettirmişti.

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Ordu'nun İkizce ilçesi Düzpelit Mahallesi Muhtarı Çalık, karavanıyla İkizce ilçesini, mahallesini ve fındığı tanıtmak için İstanbul'a doğru yola çıktı.

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Adana’da kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye götürülen 7 yaşındaki Mehmet Elma’nın kulağından, halk arasında kurtçuk olarak bilinen 14 larva çıkarıldı.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Adana'da anestezi uzmanı Dr. K.Ş. ile genel cerrahi uzmanı Dr. A.A. hakkında, mide fıtığı ve küçültme ameliyatı yaptıkları 28 yaşındaki Fatih Besler'in ihmal sonucu ölümüne neden oldukları iddiasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Japonya’dan Türk dönercilerini şaşırtan reklam

Japonya’dan Türk dönercilerini şaşırtan reklam

Japonya'da haftalık yayınlanan ve gösterdiği yemeklerle karınları acıktıran bir anime olan Shokugeki no Soma'da Türk dönerinin yer aldığı bir bölüm yayınlandı. Türk dönercileri, animasyon filmi için “Döneri bu kadar iyi biz anlatamazdık” yorumları yaptı.

Çocuğun kulağından sinek larvaları çıktı

Çocuğun kulağından sinek larvaları çıktı

Adana'da hastaneye götürülen 7 yaşındaki bir çocuğun kulağından 14 sinek larvası çıkartıldı.