21 Ekim 2020 Çarşamba / 4 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Hedef Esad’lı çözüme ikna etmek

Reyhanlı’daki saldırının ana hedefi İkinci Cenevre Konferansı’nda dünyayı ‘Esadlı Bir Çözüm’e razı etmek. Bu hedef ise ancak savaşın komşu ülkelere bulaşması ile mümkün olabilecek.

Nuh Yılmaz11 Mayıs 2013 Cumartesi 23:35 - Güncelleme: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 23:38
Suriye ile ilgili diplomatik trafik son haftalarda artmıştı. Kerry’nin Moskova ziyareti ile birlikte gelişmeler farklı bir aşamaya geçti.

Şu anki sorunun asıl kaynağı Haziran 2012’de gerçekleşen Cenevre Konferansı’nda Suriye iç savaşının nasıl sona erdirileceği ve geçiş hükümetinin nasıl kurulacağı konusundaki muğlaklık. Bu Konferansı bir çok ülke ‘Esadsız Geçiş’ şeklinde yorumlarken, başta Rusya ‘Esadlı bir Çözüm’de uzlaşıldığını savunmuştu. Bu anlaşmazlık diplomasi imkanlarını tıkayan bir yorum farklılığına dönüşmüştü. Kerry’nin Moskova ziyareti Rusya’yı yeniden Cenevre Konferansı’na yeniden tartışamaya açmaya ikna etti.

Rusya’nın Cenevre’yi tartışmaya açması, ‘Esadsız Çözüm’ün zemin kazanması açısından önemli bir adım. Bu konferans taraflar aasındaki ‘muğlaklığı’ gidermeye çalışacak.

Reyhanlı saldırısı ile Esad savaşı Türkiye’ye yayarak iç savaş devam ettiği sürece Türkiye’nin acı çekeceği mesajını vermeye, Türkiye’yi ‘Esadlı Bir Çözüm’ e razı etmeye çalışıyor. Buna karşılık Türkiye ‘Esadlı bir Çözüm’ün çözüm değil, ancak krizin dondurulması olacağını anlatarak, Esadla birlikte bölgeye artık istikrar gelmeyeceğini göstermeli. Zira Esadlı bir çözüme ne 80.000’i aşkın kayıp veren Suriye halkı razı edilebilir, ne de Esad iktidarda kaldığı sürece terör azalacaktır. Bu nedenle Esad İkinci Cenevre Konferansı’nda geleceği için garanti oluşturmaya çalışırken, Türkiye’yi Esadsız bir çözüme mecbur bırakıyor.

Türkiye ise bir yandan diplomasiyi sürdürürken bir yandan da bu tür saldırılara karşı sınır güvenliği, kampların güvenliği ve sınır bölgelerindeki asayiş konusuna daha fazla önem vermeli. Aksi halde Türkiye içinde bir çok uzantısı olan Esad Yönetimi’nin bir başka saldırısı daha büyük kayıplara yol açabilir.