Kudüs'teki Hristiyan din adamlarından Trump'a 'vazgeç' çağrısı

Kudüslü Hristiyan din adamları, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma planından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

 • AA
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Kudüs'teki patrikler ve kiliselerin başpapazları ABD Başkanı Donald Trump'a ortak bir mesaj göndererek, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma planından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Trump'ın kararını açıklamasına kısa süre kala gelen son dakika çağrısında Hristiyan din adamları, Kudüs'ün mevcut statüsünü değiştirecek böyle bir adımdan duydukları endişeyi dile getirdi.

Mesajda, "Böyle bir adımın Kudüs'te ve kutsal topraklarda nefret, çatışma, şiddet ve sıkıntıyı artıracağından, bizi birlik hedefinden uzaklaştırarak yıkıcı bir ayrılığa götüreceğinden eminiz." ifadeleri kullanıldı.

Kudüs'teki yarım asırlık işgal

Kudüs'te yarım asırdır devam eden işgal, ABD Başkanı Donald Trump'ın burayı İsrail'in başkenti olarak tanıma planıyla yeni bir safhaya girdi.

İsrail, 5 Haziran 1967'de Doğu Kudüs'ü işgal etti.

1980'de İsrail meclisi kabul ettiği bir yasayla Kudüs'ü doğusuyla batısıyla İsrail'in "birleşik başkenti" ilan etti. Böylece Doğu Kudüs'ün ilhakını resmi olarak duyurmuş oldu.

Buna karşılık BM Güvenlik Konseyi (BMGK) 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararı kabul etti.

'Barış taraftarı Yahudiler'den Trump'ın Kudüs planına tepki 

Öte yandan, ABD'de Binyamin Netanyahu karşıtı Yahudi gruplar, Başkan Donald Trump'ın ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma planına tepki gösterdi.

"Barış taraftarı Yahudiler", "J Street" ve Ortodoks Yahudi gruplar tepkilerini yazılı açıklama yaparak ifade etti. 

İsrail ve Filistin arasında kalıcı barışın sağlanması gerektiğini belirten "Barış taraftarı Yahudiler" grubu yöneticisi Rebecca Vilkomerson, Trump'ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma planını eleştirdi.

Trump'a kararından vazgeçmesi çağrısında bulundu

Vilkomerson, “70 yıldır İsrail ABD'nin desteğiyle Filistinlilerin topraklarını çalıyor ve yasa dışı yapılanmalara devam ediyor. Şimdi ise Trump bu ilişkileri daha farklı bir seviyeye taşımaya çalışıyor. Bu sorumsuzca bir davranıştır, Filistin ve İsrail'de yaşayanların hayatını tehlikeye atmaktadır." ifadelerini kullandı.

J Street adlı grup da sosyal medya hesabından açıklama yaparak, Trump'a kararından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Grubun açıklamasında şunlara yer verildi:

"Trump'ın kararı, İsrail ve Filistin arasındaki sorunlara bir çözüm sunmanın aksine, sorunu da daha büyütüyor. Daha önceki yönetimlerin bu kararı almamasının bir sebebi var çünkü bu karar, İsrail-Filistin barış görüşmelerini tehlikeye sokacak bir tutumdur. Hatta bir daha tamir olmayacak şekilde kırılmasına sebep olabilir."

"ABD dış politikası gerçek hayatla örtüşmüyor"

Kendilerini "Siyonizm karşıtı Ortodoks Yahudiler" olarak tanımlayan Neturei Karta International adlı grup da, Trump'ın Kudüs çıkışını eleştirdi.

Grup yazılı açıklamasında, "ABD dış politikası gerçek hayatla örtüşmüyor. Trump, bu pervasız girişiminden dolayı kınanmalıdır. Başkan Trump'tan bu planını tekrar düşünerek bütün tarafların menfaatine olacak bir karara bağlamasını istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

ABD'de 1995'te çıkarılan Kudüs Büyükelçilik Yasası'na göre, İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması öngörülüyor ancak söz konusu yasa 21 senedir Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama'nın başkanlık dönemlerinde her 6 ayda bir "ulusal güvenlik" gerekçesiyle erteleniyordu.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Filmekimi´nin yeni durağı: İzmir

Filmekimi´nin yeni durağı: İzmir

WhatsApp’tan kullanıcılarına müjde

WhatsApp’tan kullanıcılarına müjde

Facebook'a siber saldırı: 30 milyon kullanıcının bilgileri çalındı

Facebook'a siber saldırı: 30 milyon kullanıcının bilgileri çalındı

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar