Trump'ın Kudüs kararına sahip çıkan BAE ve Suudi Arabistan'dan Ürdün'e baskı

Körfez ülkeleri, ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanıma kararını reddeden Ürdün’ü dışladı. Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt, Ürdün’ü Filistin meselesine yönelik tüm anlaşmaların dışında tutuyor. Körfez, Ürdün’e söz verdiği 3.6 milyar dolarlık beş yıllık mali yardım programını da yenilemedi. Ürdünlü analistler, Amman’ın Türkiye ve Katar’la yakınlaşması gerektiğini savunuyor.

 • 5
 • 0
 • 0
 • 1
 • 2
 • 0
x

 
Ürdünlü politikacılar ve analistler, ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanıma kararını kabul etmedikleri için Körfez Arap ülkelerinden baskı gördüklerini açıkladı. Ürdün Parlamento üyesi Wafa Bani Mustafa, Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, kendilerine tepki gösteren ülkelerin başında Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın geldiğini söyledi. Mustafa şu açıklamalarda bulundu:
 
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ve BAE, Ürdün onların şartlarını kabul ederek bölgedeki liderliklerine boyun eğene ve Trump’ın ‘nihai kararını’ tanıyana kadar ülke ekonomisinin gelişimini engellemeye çalışıyor.
 
3.6 MİLYAR DOLAR YARDIM KESİLDİ
 
Trump’ın kararı sonrası Ürdün Kralı 2. Abdullah, bu adımın “bölgesel istikrara ve güvenliğe tehlikeli yansımaları olacağı” uyarısını yaparken, Suudi Arabistan’dan yalnızca “gerekçesiz ve sorumsuz bir karar” açıklaması gelmişti. ABD’nin ve işbirlikçi Körfez Arap ülkelerinin Ürdün’ü Filistin meselesine yönelik anlaşmaların dışında tuttuğunu kaydeden Bani Mustafa, ülkesinin, geçtiğimiz Ekim ayında Mısır’da düzenlenen Hamas-Fetih uzlaşı toplantılarına davet edilmediğine de dikkat çekti. Bani Mustafa, Ürdün’ün Körfez İşbirliği Teşkilatı’ndaki (GCC) en yakın müttefikleri Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt’in, 2017 sonunda bitecek 3.6 milyar dolar değerindeki beş yıllık mali yardım programını da yenilemediğini söyledi.
 
Ürdün, ABD’den yıllık 1.6 milyar dolarlık yardım alıyor. Bu yardımın 800 milyon doları askeri alanda, 800 milyon doları ülke ekonomisini rahatlatmak amacıyla yapılıyor. Ürdün’ün 2018 bütçesi ABD’den 400 milyon dolarlık doğrudan yardım içeriyor.
 
Ürdün Türkiye’ye yanaşmalı
 
Ürdün Parlamento üyesi Wafa Bani Mustafa, Amman’ın, Suudi Arabistan, BAE ve Mısır ile soğuyan ilişkilerini dengelemek için Çin, Rusya, Türkiye ve Katar gibi ülkelerle görüşmeye başlaması gerektiğini dile getirdi. Mustafa’nın sözlerine destek veren Parlemento üyesi Halil Atiye ise, “Ürdün’ün Kudüs konusundaki pozisyonu, Suudi Arabistan-BAE ve Mısır ekseninden ziyade Türkiye ve Katar’ın pozisyonuna daha yakın” ifadelerini kullanıyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi'ne katılan Ürdün Kralı 2. Abdullah ile selamlaşarak sohbet etti.
 
Kendini Arapların lideri sanıyor
 
Ürdünlü analist Fahad al-Khitan, Muhammed bin Selman’ın Suud-Ürdün ilişkilerini de kaygan bir zemine yerleştirdiğini kaydetti. İsraille doğrudan ilişki kuran Veliaht Prens’in artık Ürdün’ü “gerekli bir ortak” olarak görmediğini belirten Khitan, “Bin Selman, bütün Arap dünyasının lideriymiş gibi davranıyor. Ancak sorun şu ki, Bin Selman, böyle bir liderliğin bölgenin temel sorunlarını da yüklenmeyi gerektirdiğinin farkına henüz varmadı” şeklinde konuştu.(YeniŞafak)

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
ihsan14.12.2017 11:33
o paralarınız kefen parsı olur inşallah suud bae
 • 1
 • 0
Hakikat14.12.2017 11:18
ALLAH a şükürler olsun ki dost düşman ve münafık devletler ortaya çıktı. İslam alemi görüyor artık
 • 1
 • 0
 
I. Mahmut´un vefatının yıldönümü - Tarihte bugün 13 Aralık

I. Mahmut´un vefatının yıldönümü - Tarihte bugün 13 Aralık

İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda öne çıkan projeler

İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda öne çıkan projeler

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı 400 liraya ulaşabilecek

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı 400 liraya ulaşabilecek

'İnsan eti yemekten bıktım' diyerek polise teslim olan büyücüye müebbet hapis

'İnsan eti yemekten bıktım' diyerek polise teslim olan büyücüye müebbet hapis

En Çok Okunanlar