Alman meclisi İncirlik'ten çekilme konusunu tartıştı

Alman meclisinde İncirlik'ten çekilme konuyu detaylı olarak tartışılırken muhalefette yer alan partiler önerge verdi.

 • 30
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

"ALMANYA'NIN VE AVRUPA'NIN ÇIKARINA DEĞİL"
 
Ancak askerlerin İncirlik’ten çekilmesine karşı olduğunu belirten Kiesewetter, “Askerlerin tek taraflı ve hemen çekilmesi Avrupa’nın ve Almanya’nın çıkarına değildir.” dedi. Askerlerin çekilmesinin bazı sonuçlar doğuracağını belirten Kiesewetter, bunun Türkiye’yi izolasyona götüreceğini ve Almanya ile Türkiye arasındaki bir meseleye dönüşeceğini iddia etti.
 

"KONU NATO'DA ELE ALINMALI"

Kiesewetter, konunun NATO’da diplomatik seviyede ele alınmasını gerektiğini belirtti. Alman Meclisinin  askerlerin görevlendirmesine ilişkin kontrolünü, onları ziyaret etme hakkıyla değil, bakanlar kurulunda alınan karara onay verip vermemekle yerine getirdiğini anlatan Kiesewetter, önemli olan askerlerin iyi bir şekilde yönetilmesi ve hükümetin ordu sorumlusunun askerleri ziyaret etmesi olduğunu kaydetti.
 

"BAŞKA YERDE GÖREVE BAŞLAMAK 8-10 HAFTA ALIR"

Alman askerlerin başka yerde göreve başlamasının 8-10 hafta süreceğine dikkati çeken Kiesewetter, "Bizim üst hedefimiz DEAŞ ile mücadeledir. Almanya'nın katılımı olmadan 8 hafta DEAŞ ile mücadele etmek ittifaka zarar verir.” şeklinde konuştu.
 

BAKAN GABRİEL'E TEPKİ

Kiesewetter, Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Washington ziyaretinde, NATO misyonu kapsamında Konya’da konuşlandırılan  AWACS erken uyarı uçaklarını gündeme taşımasına tepki göstererek, “Biz Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri olarak AWACS misyonun arkasındayız. Biz NATO’nun birlik içinde olmasını istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Muhalefet partilerinin verdiği önergeye onay vermeyerek komisyona sevk edilmesini istediklerini belirten Kiesewetter, komisyonda bunun sakin bir şekilde tartışılması gerektiğini kaydetti.
 

"DAHA NE KADAR BEKLEMEMİZ LAZIM"

Yeşiller Partisi Milletvekili Claudia Roth ise, Alman ordusunun parlamento ordusu olduğunu belirterek, askerlerin milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesinin mümkün kılınması gerektiğini söyledi. Türk tarafının buna izin vermediğine işaret eden Roth, bunun kabul edilemez olduğunu ileri sürdü. “Daha ne kadar beklememiz lazım?” diyen Roth, Alman ordusunun hemen İncirlik’ten çekilmesini istedi.
 

GABİREL-ABD GÖRÜŞMESİNE DE TEPKİ

Dışişleri Bakanı Gabriel’in konuyu Amerikalı mevkidaşıyla görüşmesini de eleştiren Roth, “Alman askerlerinin İncirlik’e konuşlandırılması bizim kararımız. O zaman sorumluluğu bizim almamız lazım.” ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından yapılan oylamada önerge Yeşiller Parti ve Sol Parti oylarına karşı hükümette bulunan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile CDU/CSU milletvekillerinin oylarıyla Dışişleri Komisyonuna sevk edildi.
 
GABRİEL: ABD BİZE GÜVENCE VERDİ
 
Öte yandan Dışişleri Bakanı Gabriel, Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yaptığı görüşmenin ardından Alman basınına yaptığı açıklamada, ABD’nin de bu konuda devreye girmesini istedi. ABD’nin Almanya’ya  destek sözü verdiğini belirten Gabriel, Amerikalıların da Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesinin DEAŞ’e karşı mücadelede nasıl sonuçlar doğuracağını bildiğini söyledi.
 
Sorunun çözümü konusunda gelecek hafta Brüksel’de yapılacak NATO Zirvesi’ni adres gösteren Gabriel, Türkiye’nin tutumunun değişmemesi durumunda Alman askerlerini İncirlik’ten çekmek zorunda kalacaklarını belirtti. "Türkiye’den duyduklarımız tahammül edeceğimizin sınırına ulaştı.” ifadesini kullanan Gabriel, İncirlik'teki askerlerle birlikte Konya’daki erken uyarı uçaklarını da çekebileceklerini kaydetti. Gabriel, “Bu entegre bir karar. Bu iki şeyin birbirinden ayrılmasının zor olacağını düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
XYZ19.05.2017 20:50
ALMANLAR SÖZ DEĞİL İCRAAT, ÇEKMEZSENİZ HATRINIZ KALIR...
 • 1
 • 0
Türk19.05.2017 19:16
defoluf gidin pislik NAZİLER.
 • 1
 • 0
adem19.05.2017 15:42
sıkıyorsa çekin askerlerinizi, bir blöf yaptınız yutmadık. sizi ab ye alacağız diye bize yaptıklarınızın acısını burnunuzdan fitil fitil getireceğiz. evvelce tepeden baktığınız bir milletin önünde diz çökeceksiniz ve bizlerde mutlulukla izleyeceğiz. çavuşoğlu dedi sıkıyorsa gidin de görelim, ama gidemezsiniz, ağlaya ağlaya kalacaksınız ve biz fetönün pkk nın hesabını sizlere daha çok yerde soracağız merak etmeyin. Ne Mutlu Türküm Diyene
 • 1
 • 0
Kanuni19.05.2017 15:23
Sayın bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu' nun açıklamalarını sonuna kadar destekliyorum. İlaveten " iki ucu açık bir süreç " cümlesini de hiç unutmadım.
 • 1
 • 0
 
Küçük çocuklar yere düşen Türk bayrağını böyle kaldırdı

Küçük çocuklar yere düşen Türk bayrağını böyle kaldırdı

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kim olduğu ortaya çıktı

Kim olduğu ortaya çıktı

Bunlar ancak Avustralya`da olur

Bunlar ancak Avustralya`da olur