EGE

'Parkinson'a farkındalık sergisi

Beynin hareketle ilgili merkezlerindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan Parkinsona dikkat çekmek için Karabağlar Belediyesi ile İzmir Parkinson Hastaları Derneği işbirliği ile ‘Maske Hayatlar’ isimli sergi ve belgesel gösterimi düzenlendi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Bozyaka Kültür Merkezinde ‘Engelliler Haftası’ nedeniyle düzenlenen etkinliğe Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Güven Güngörmüş, Dernek Başkanı Gülnur Uğurlu Kelçe, sergiyi açan fotoğraf sanatçıları, parkinson hastaları ve çok sayıda öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Dernek Başkanı Gülnur Uğur Kelçe, eşinin de Parkinson hastası olduğuna dikkat çekerek, “Eşimle beraber bu derneği 2014 yılında kurduk. Şu anda 100 üyemiz var. Bu sene Parkinson’un 200. yılı. Onun için bu sene sesimizi duyurmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla fotoğraf sergisi açmaya karar verdik” dedi.

BİLİNÇLENDİRİYORUZ

Kelçe sergiye ‘Maske Hayatlar’ adının verilmesini ise Parkinson’un en önemli belirtisilerinin yüzdeki donuk bakış, maskelenme ve ifade güçlüğü olarak belirlediklerini söyleyerek, “Biz istedik ki maskelerin arkasındaki hayatları da toplumla paylaşalım, bilinçlendirmeye çalışalım” diye konuştu. Başkan yardımcısı Güven Güngörmüş ise Dernek Başkanı ile fotoğraf sanatçılarını hastalığa dikkat çekerek farkındalık yarattıkları için tebrik etti ve “Umarım vatandaşlarımız bir an önce sağlıklarına kavuşurlar. Biz de belediye olarak üzerimize düşen ne varsa canı gönülden yapmak istiyoruz” dedi.

Belgesel gösterimin ardından fotoğraf sergisini hayata geçiren 3 fotoğrafçı Aydın Karadaban, Aylin Telef, Ayşegül Çetinkalp ve Dernek Başkanı Gülnur Kelçe’ye günün anısına Başkan Yardımcısı Güven Güngörmüş tarafından semt evi kadınlarının yaptığı el işi çalışmalar hediye edildi. 

Serginin açılışında fotoğrafları olan, Parkinson Hastaları Derneği üyesi ve Parkinson hastası Sevim Zorica Tan, Vacide Kandemir, Levent Karcı, Özgür Kandemir ve Suat Uysal da katıldı ve fotoğraflarının önünde objektiflere poz verdiler.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Genel başkanını aratmıyor <br> Bir öyle bir böyle Muharrem İnce

Genel başkanını aratmıyor
Bir öyle bir böyle Muharrem İnce

Bunlar ancak Japonya'da olur

Bunlar ancak Japonya'da olur

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Yıllardır doktorların bulamadığı hastalığı 2 tesisatçı buldu

Yıllardır doktorların bulamadığı hastalığı 2 tesisatçı buldu