100 bin liralık dönüşüm kredisinde faizin 14 bin lirasını devlet ödeyecek

Kentsel dönüşüme katılan hak sahiplerinin yeni konutlarına devletten büyük destek var. 100 bin liralık konut kredisi için ödenecek 29.8 bin liralık faiz yükünün 13.7 bin liralık bölümünü devlet üstlenecek.

 • Hüseyin Özay / ANKARA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Kamuoyunda kentsel dönüşüm olarak bilinen ve Türkiye genelinde 6.5 milyon konutun yıkılarak yenilerinin yapılmasını öngören ‘Afet Yasası’ çerçevesinde verilecek kredi desteğinde, küresel krizde ‘KOBİ’lere uygulanan faiz desteği model olacak. Çürük binalardaki hak sahipleri ve kiracıların kullanacağı konut kredilerinin yüzde 5’i devlet tarafından karşılanacak. Mevcut konut kredi faizleri baz alındığında, 100 bin liralık bir konut kredisinde devletin desteği 13 bin 726 lira olacak. Bankaların, konut kredi faizleri şu anda aylık 0.90 ile 1.40 arasında değişiyor. Aylık 0.90 faiz ile 5 yıl vadeli 100 bin liralık konut kredisi kullanan bir tüketici, toplam 129 bin lira ödeyecek. Yani 29.8 bin liralık faiz yükü oluşacak. Ancak, kentsel dönüşümden yararlanan hak sahibi bu faizin hepsini üstlenmeyecek. Çürük binaların yenilenmesi için kullanılacak kredilerde yıllık faizin yüzde 5’lik kısmı devlet tarafından karşılanacak. 100 bin liralık kredi için ödenmesi gereken 29.8 bin liralık faiz maliyetinin yaklaşık 13 bin 726 liralık kısmı devlet tarafından karşılanacak. Böylece devlet, konut kredi faiz maliyetinin yarısına yakın bölümünü üstlenmiş olacak.

Bakanlığa 1 milyar TL kaynak

Bir başka hesap ile 5 yıl vadeli 100 bin liralık konut kredisi kullanan bir tüketicinin altı aylık taksidi, devlet tarafından karşılanmış olacak. Ayrıca, faiz oranları aşağı geldikçe devletin destek oranı değişmezken, tüketicinin ödeyeceği faiz çok daha az olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na afet konutları kredilerinde kullanılmak üzere 1 milyar liralık kaynak verildi. Kaynağın tamamının kullanılması halinde, yaklaşık 10 milyar liralık bir kredi desteği pastasının oluşması sağlanacak.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayacak

Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayacak

İki başlı yılan görenleri şoke etti

İki başlı yılan görenleri şoke etti

Buradaki toprağın altında yüzlerce insan yaşıyor

Buradaki toprağın altında yüzlerce insan yaşıyor

Doğunun büyülü şatosu Hoşap Kalesi

Doğunun büyülü şatosu Hoşap Kalesi