20 yaş üstü 2 milyon binek otoya hurda teşviki geliyor

Trafikteki 14 milyon aracın 2 milyonu hurda teşvikiyle piyasadan çekilecek. Bakan Ergün, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte 20 yaşın üstündeki otomobiller için hurda teşviki çalışması yürüttüklerini açıkladı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Ticari araçtan sonra 20 yaş üstü binek otomobiller için de hurda teşviki yolda. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, binek araçlar için hurda teşviki çalışması yürüttüklerini söyledi. Ergün, NTV’de katıldığı programda sorular üzerine kamyonlar, otobüsler gibi işte belirli bir yaşın üzerindeki araçlara hurda bedeli ödenerek bu araçların trafikten çekildiğini hatırlatarak “Borçları iptal edildi ve silindi. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve benzeri varsa borçları geçmişten kalan onlarda terkin edildi. Bu mesele artık trafik meselesi olmaktan çıktı. Şimdi yeni bir çalışmayı İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığımız ile binek araçlar için yapalım dedik. Yani 20 yaşının üzerindeki binek araçlar gerçekten trafikte bazen ağır sorunlar oluşturmayı başladılar. Bunu trafikteyken biz de görüyoruz” diye konuştu.

‘Trafikten çekmemiz lazım’

“Şimdi bir çalışma yürütüyoruz henüz ayrıntıları ortaya çıkmış değil” diyen Ergün, şunları söyledi: “Ama  o çalışmayı da kısa zamanda inşallah tamamlarız ve onunda ayrıntılarını sizlerle paylaşma imkanımız olur. Türkiye’nin 20 yaşının üzerindeki araçları yavaş yavaş bir yolunu bulup uygun bir formülle trafikten çekmesi lazım.” Piyasada halen 20 yaş üzeri toplam 2.7 milyon araç bulunuyor. Bunların 2 milyondan fazlasını   ise otomobiller oluşturuyor.

Otomotiv satışları ısınıyor

YAKLAŞIK 1.5 yıl önce Merkez Bankası’nın ekonomiyi soğutma çalışmalarının en önemli mecralarından biri olan otomotiv piyasası yeniden ısınıyor. 2011 yılında 864 bin adetle rekor kıran satışların ardından 2012 yılını yüzde 10 daralmayla kapatan otomotiv piyasasında bu yıl, yılbaşından itibaren başlayan yükseliş sürüyor. Otomotiv satışlarında ocak ayındaki yüzde 20.2, şubat ayındaki yüzde 16.9 artışından ardından mart ayında artış hızı yavaşladı ancak satışlar yine de artıda gerçekleşti. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, mart ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde  6 artışla 68 bin 774 adet olarak gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinde de satışlar yüzde 12.4 artışla 152 bin 604 adede ulaştı. 2012 yılının bu rakam 135 bin 753 adet olmuştu.

Hafif ticari pazarı geriledi

Otomobil satışları ilk çeyrekte yüzde 17.32 artarak 114 bin 434 adet, hafif ticari araç pazarı da yüzde 0.12 oranında azalarak 38 bin 170 adet seviyesinde gerçekleşti. ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, ilk çeyrekte düşük faiz ortamının özellikle otomobil pazarını olumlu etkilediğini, düşük büyüme sürecinin ticari araçlar pazarını olumsuz etkilemeye, tüketici güven endekslerindeki toparlanmanın, Türkiye ekonomisine ilişkin beklenti ve tüketim eğilimini desteklemeye devam ettiğini belirtti.

Babalar var ama yiğit çıkmadılar

‘Babayiğit’ kavramının artık Türkiye’de herkesin kullandığı bir söze dönüştüğüne dikkati çeken Ergün, şu değerlendirmede bulundu: “Şimdi bakıyoruz otomotiv sektöründe, sektörün babaları var. Ama bu sektörün babaları,  markalaşma konusunda bizim düşündüğümüz kadar yiğit çıkmadılar. Babalar var, yiğit değiller. Yiğitler var biz yapalım bu işi falan diye. Fakat onlarda da yapacak güç yok. Yani onlar da baba değiller. Ya yiğitlerimizden birisi  baba olacak ya da babalardan birisi yiğitlik yapacak ki bu iş olsun.”

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Hızını alamayan araç tramvay durağına çarptı

Hızını alamayan araç tramvay durağına çarptı

Kadro bekleyen taşeron işçilere müjde!

Kadro bekleyen taşeron işçilere müjde!

Pargalı İbrahim Paşa'nın gerçek mezarı nerede?

Pargalı İbrahim Paşa'nın gerçek mezarı nerede?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizinin konusu nedir, oyuncuları kimdir?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizinin konusu nedir, oyuncuları kimdir?

En Çok Okunanlar