Erken emeklilikte son durum nedir

Emeklilik hayali ile milyonlarca kişi hem erken emeklilik hemde emeklilikte yüksek maaş alma formülünü aramaya çalışıyor.

22 Ocak 2018 Pazartesi  13:40 - Güncelleme: 22 Ocak 2018 Pazartesi 13:40

Emeklilikte yüksek maaşı, çalışırken garanti edebilirsiniz. Tavandan prim, brüt ücret, ikinci sigortalılık, SSK’dan emeklilik gibi formüller size yüksek maaş sağlayacak. Her çalışanın hayali emekli olmak. Herkes hem ne zaman emekli olacağını hem de ne kadar maaş alacağını merak ediyor.

EMEKLİLİK VE MAAŞ ŞARTLARI HALA AYRI OLARAK HESAPLANIYOR

Türkiye'de 2008 Ekim'inde gerçekleşen reform ile tüm sosyal güvenlik kurumları aynı çatı altında birleşti. Böylece Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı toplandı. Ancak öncesinden sigortalılar olduğu için bu kurumların emeklilik ve maaş şartları hala ayrı olarak hesaplanıyor. Ekim 2008 öncesi ve sonrası da farklı uygulamalar olarak mevzuatta karşımıza çıkıyor.



İşte emekli maaşını artıran formüller:
 
-Emeklilik planınızı son 1-2 yıla bırakmayın. Eğer imkan varsa 8-10 yıl öncesinden plan yapın. Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz. Çünkü emekli maaşı hesaplanırken, kazançların tamamına bakılıyor.
 
-Çok çalışmak ya da çok fazla prim günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor. Hatta günü daha az olan birisi, günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor. Burada brüt maaş yani prime esas kazanç önemli. Özellikle brüt maaş 3 bin liranın üstünde olmalı
 
-Eğer imkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı çalışmak prime esas kazancınızı yükseltecektir
 
-Hangi kurumda olursanız olun son 3.5 yılda (bin 261 gün) SSK'lı olursanız, emekliliğiniz SSK şartlarından hesaplanacak..
 
-Bağ-Kur yerine SSK'dan emekli olmak daha avantajlı. SSK'dan emekli olma imkanınız varsa; isteğe bağlı sigorta, tarım SSK, tarım Bağ-Kur, zorunlu Bağ- Kur seçeneklerini ikinci planda tutun.

CHP'li meclis üyesi kaçak yapının yıkımını durdurmaya çalıştı