Enerji yatırımlarına hızlı yeni model geliyor

Nükleer ve yenilenebilir enerji alanlarında dev şirketlerle görüşmek üzere Çin’e giden Enerji Bakanı Albayrak “Türkiye’nin enerjiye en hızlı, en ucuz ve en optimum şekilde ulaşması için yeni bir model üzerinde çalışıyoruz. Bazı yatırımları özelleştirme şeklinde de yapabiliriz” dedi.

  • Yener Yalçın
x

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kömür başta olmak üzere yenilenebilir ve nükleer enerji alanında dev yatırımcılarla bir dizi görüşmelerde bulunmak için Çin’e çıkarma yaptı. Özelleştirme İdaresi’nin yeni Başkanı Mehmet Bostan ve Başbakanlık Yatırım ve Destek Ajansı Başkanı Arda Ermut’u da yanına alarak Çin’e gelen Bakan Albayrak, Pekin’de yaptığımız sohbet toplantısında, Türkiye’nin enerjiye en hızlı, en ucuz ve en optimum şekilde ulaşması için yeni bir model üzerinde çalıştıklarını söyledi. Albayrak “Bazı yapacağımız yatırımları, özelleştirme üzerinden yapmayı düşünüyoruz. Daha hızlı hayata geçsin diye bu modelleri çalıştırıyoruz” dedi. Albayrak, sohbette önce Türkiye’nin elektrik üretimindeki mevcut kapasitesini ortaya koydu. Albayrak “Şu anda 73 bin megavatlık kurulu ka-pasitemiz var. Bunun yüzde 70’ini özel sektör, kalanını kamu üretiyor. Türkiye’nin yüzde 3-4 dolayında seyreden büyüme temposu var. Elektrik üretim kapasitemizde de artış bu düzeyde. Oysa Türkiye’nin daha fazla kurulu güce ihtiyacı var.  10 yıl içinde 50 bin megavatlık yeni kapasite yaratmamız gerekiyor. Bu dönemde enerji için 100 milyar dolarlık yatırım gündeme gelecek” dedi.

BU YIL DEVREYE ALIRIZ

Albayrak, yeni modelle ilgili de şu bilgileri verdi: “Bazı yapacağımız yatırımları özelleştirme üzerinden yapmayı düşünüyoruz. Daha hızlı hayata geçsin diye bu modelleri çalıştırıyoruz. Ne gibi kömür sahalarımız var, rüzgar ve güneş enerjisi gibi çok farklı zenginliklerimiz var. Kaybedecek vaktimiz yok. Hem Türkiye hızlı bir şekilde büyüyor, hem de ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların en hızlı şekilde karşılanmasıyla ilgili bir süreç var. Kamu açısından en hızlı nasıl bir model oluşturabiliriz, yatırımcı açısından da yatırımı en sorunsuz nasıl başlatabilirim, üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan biri de gerekirse özelleştirme. Bunun için bir şirket kurduk. Çalışmaları da yapıyoruz. Kömürde belki en hızlısı hayata geçirilebilir.”

Albayrak, kömür sahalarının işletilmesiyle ilgili geçmişten bugüne uzanan modele de değinerek, “Uygulamadaki modeller zamanla karmaşıklaşmış, yorucu hale gelmiş. Amacımız, en ucuz enerjinin en hızlı şekilde üretilebilmesini sağlayacak ortamı yaratmak” diye konuştu. Üzerinde çalıştıkları modellerin devreye girmesinin uzun sürmeyeceğini kaydededen Albayrak, şunları söyledi: “Ben kömür sahalarının işletilmesinde rödovans sistemine sıcak bakmıyorum. Çünkü devlet o modelde sadece bedel alıyor. Daha verimli olacağını düşündüğümüz yeni modeli bu yıl devreye alabileceğimizi düşünüyorum.”

‘SÜPER TERMİK’ PROJESİ

Bölgedeki sıkıntılı ve zor tabloya da dikkat çeken Bakan Albayrak “Çevremizdeki sıkıntılara rağmen ülkemizdeki yatırım iklimini elverişli tutmaya özen gösteriyoruz. Çok şükür yatırımcının iştahı sürüyor. 3’üncü nükleer santral, kömüre dayalı termik santral, rüzgar ve güneş enerjisi için Çin’deki muhataplarımızla stratejik görüşmeler yapacağız” diye konuştu. Önümüzdeki dönemde yerli kaynaklara ağırlık verileceğini belirten Albayrak, Türkiye’deki kömürün enerji değerinin de altını çizdi. Albayrak, şunları söyledi: “Ülkemizde önemli kömür sahaları var. Ancak, 1.300-2.000 kalori arasında değişiyor. Günümüzde gelişen teknoloji, düşük kalorili kömürü dönüştürerek elektrik üretimine imkan veriyor. Çin’deki ‘Süper Termik’ teknolojisine bu açıdan bakacağız.”

1 KURUŞ KOYMADAN YAPILINCA ALIM GARANTİSİ VERİLİR

Bakan Albayrak’a bazı enerji yatırımlarında devletin verdiği alım garantilerinin tartışmaya yol açtığını sorduk, nükleer santralları örnek gösterdi: “Eğer devlet 1 kuruş para koymadan 20 milyar dolarlık nükleer santral yatırımı yaptırıyorsa, burada alım garantisi gündeme gelmesi normaldir. Geçmişte doğalgaz çevrim santrallarına verilmiş alım garantileri var. Onların bazılarında süre doluyor. Onların süresi dolunca yeni yatırımların bazıları için alım garantisi gündeme geliyor. Burada önemli olan bir dengeyi tutturmak.”

BARDAĞIN DOLU TARAFINA BAKARIM

Türkiye’nin sınırlarında yaşanan sıkıntılı ortam ve terör saldırılarına rağmen Türkiye’nin yatırımcılar açısından cazibesini sürdürdüğünü belirten Bakan Albayrak, enerji yatırımları konusunda da önümüzdeki dönemde önemli gelişmeler bekliyor. Jeopolitik risklere rağmen Albayrak, yaklaşımını “Ben hep bardağın dolu tarafına bakarım... Türkiye için de bardağın dolu tarafı hayli dolu” diye anlattı.

DÜŞÜK FİYATLAR YATIRIMCI İÇİN FIRSAT

Düşen enerji fiyatlarının fırsatları da beraberinde getirdiğini belirten Bakan Albayrak, şunları söyledi: “Kömür, gaz, hidroelektrik ve rüzgara dayalı faaliyet gösterenlerle ayrı ayrı görüşüyoruz. Sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz. Düşen fiyatların, dövizle ilgili gelişmelerin bazı şirketlere sıkıntı yaşattığının farkındayız. Ancak bu ortam bazı yatırımcılar için de fırsat olabilir. Yeni ortaklıklar kurulabilir, satın alımlar gündeme gelebilir. Böyle ortamlar yeni yatırımlar için de fırsat yaratır.”

 

 

Haber Turu

Hasta taşıyan ambulans kaza yaptı: 1 ölü, 4 yaralı

Hasta taşıyan ambulans kaza yaptı: 1 ölü, 4 yaralı

Bolu’da hasta taşıyan ambulansla otomobilin çarpışması sonrasında meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybederken, 4 kişi yaralandı.

İstanbul Barosu'nun yeni başkanı belli oldu

İstanbul Barosu'nun yeni başkanı belli oldu

İstanbul Barosu Seçimleri sonuçlandı. Mehmet Durakoğlu Baro'nun yeni başkanı oldu.

TEM'de trafiği kilitleyen kaza: 2 yaralı

TEM'de trafiği kilitleyen kaza: 2 yaralı

Sakarya'da devrilen kamyondan yola dökülen sıcak asfalt nedeniyle otoyolunun İstanbul istikametinde uzun araç kuyruğu oluştu.

Başika'da Türk topçusu DEAŞ'ı vurdu

Başika'da Türk topçusu DEAŞ'ı vurdu

Irak'taki Peşmerge güçleri DEAŞ kontrolü altındaki Başika'da kontrolü sağladı. Başbakan Yıldırımi Türk askerinin obüslerle Peşmerge'ye destek verdiğini açıkladı

Hasta taşıyan ambulans kaza yaptı: 5 yaralı

Hasta taşıyan ambulans kaza yaptı: 5 yaralı

Bolu'nun Yeniçağa ilçesinde hasta taşıyan ambulans ile otomobilin çarpışması sonucu 5 kişi yaralandı.

Kilis'te Bylock kullanan 5 adliye personeli gözaltına alındı

Kilis'te Bylock kullanan 5 adliye personeli gözaltına alındı

Kilis'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, adliyede görevli 5 personel gözaltına alındı.

Erdoğan ile Al Sani görüşmesi sona erdi

Erdoğan ile Al Sani görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Huber Köşk'ünde Katar Emiri Şeyh Al Sani ile bir araya geldiği görüşme sona erdi.

Prof. Dr. Canan Karatay zeytinyağı içti, görenler şaşırdı

Prof. Dr. Canan Karatay zeytinyağı içti, görenler şaşırdı

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Bursa'da katıldığı zeytin festivalinde bardakla zeytinyağı içti. Bu durumu görenler ise Prof. Dr. Karatay'ı şaşkınlıkla izledi.

2 katlı evin çatı katında korkutan yangın

2 katlı evin çatı katında korkutan yangın

Adıyaman’da 2 katlı bir evin çatı katındaki odunlukta çıkan yangın, mahalle sakinlerini korkuttu.

Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım hakkında suç duyurusu

Kütahyalı'dan Aziz Yıldırım hakkında suç duyurusu

Spor yorumcusu Rasim Ozan Kütahyalı, bir basın açıklaması sırasında kendisine hakaret içeren söylemlerde bulunduğu iddiasıyla Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu.

Almanya'da camiye saldırı

Almanya'da camiye saldırı

Almanya'nın Wesel kentinde, içinde Vatan Camisi'nin de bulunduğu derneğe molotofkokteyli atıldı

Esad rejimi çadır kente saldırdı

Esad rejimi çadır kente saldırdı

Esad rejimine ait birlikler, sabah saatlerinden itibaren muhaliflerin kontrolündeki Lazkiye ve İdlib kırsalına saldırı başlattı.

İsveçli gazeteci Musul'da yaralandı

İsveçli gazeteci Musul'da yaralandı

İsveç'in siyasi içerikli gazetelerinden Dagens Nyheter'in foto muhabiri Paul Hansen, Irak'ın Musul kentindeki koalisyon güçlerinin operasyonunu takip ederken yaralandığı belirtildi.

Kerkük'te hayat normale dönmeye başladı

Kerkük'te hayat normale dönmeye başladı

Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın iki gün boyunca intihar eylemcileri ve keskin nişancılarla saldırdığı Kerkük kentinde hayat normale dönüyor.

McGurk: Musul'a sadece askeri değil insani yardımların teminini de görüştük

McGurk: Musul'a sadece askeri değil insani yardımların teminini de görüştük

ABD Başkanı Obama’nın Özel Temsilcisi McGurk, Musul Valisi Hamadi ile yaptığı görüşmesinde, Musul'a sadece askeri değil, insani yardımların temini konularını da ele aldıklarını söyledi.

Irak'ta basın mensuplarına 'Musul yasağı'

Irak'ta basın mensuplarına "Musul yasağı"

Irak'ta devam eden "Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu" kapsamında, basın mensuplarının "can güvenlikleri" nedeniyle çatışma alanlarında bulunmalarına izin verilmeyeceği belirtildi.

Ayrault: Suriye'de bir an önce siyasi anlaşmaya varmalıyız

Ayrault: Suriye'de bir an önce siyasi anlaşmaya varmalıyız

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, "Bir an önce de müzakere sürecini başlatıp, siyasi bir anlaşmaya varmamız gerekiyor ama bombalar altında bunu yapmamız mümkün değil." dedi.

Terör örgütü DEAŞ, Enbar'da saldırdı

Terör örgütü DEAŞ, Enbar'da saldırdı

Terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ın batısındaki Enbar vilayetine bağlı Rutbe kazasına saldırı düzenlediği bildirildi.

Peşmerge Başika'da DEAŞ'ı kuşatmaya aldı

Peşmerge Başika'da DEAŞ'ı kuşatmaya aldı

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Sorumlusu Sait Memozini, Peşmerge güçlerinin Başika kasabasındaki DEAŞ militanlarını tamamen kuşatmaya aldığını, Başika'nın henüz tamamıyla kontrol edilmediğini bildirdi. Reuters, Başika'nın DEAŞ'tan temizlendiğini ve Peşmerge güçlerinin kentin kontrolünü sağladığını duyurmuştu.

Katar Emiri Şeyh Temim, İstanbul'a geldi

Katar Emiri Şeyh Temim, İstanbul'a geldi

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Türkiye'ye geldi.

Konut mağdurlarından tabutlu protesto

Konut mağdurlarından tabutlu protesto

Esenyurt’ta bir grup vatandaş, 5 yıl önce konut projesi için kişi başına 70 ila 200 bin lira ödedikleri 2 inşaat firmasını, kendilerini dolandırdığı gerekçesiyle toprağa tabut gömerek protesto etti.

İkinci el otomobiller elde kaldı

İkinci el otomobiller elde kaldı

Türk otomotiv pazarında faaliyet gösteren bazı yerli ve yabancı firmaların yıl sonu hedeflerini tutturmak için en cazip ödeme seçeneklerini devreye sokmasıyla ikinci el otomobil satışları durma noktasına geldi.

Palamudun fiyatı 2,5 liraya düştü

Palamudun fiyatı 2,5 liraya düştü

Giresun Merkez Üçkayalar Balıkçı Kooperatifi Başkanı Hasan Kara, Giresun'da palamut balığının tezgahlardaki fiyatının 2,5 liraya kadar düştüğünü söyledi.

Kolonya devinin acı günü

Kolonya devinin acı günü

Türkiye'nin en ünlü kolonya markalarından Eyüp Sabri Tuncer Kolonyaları Kozmetik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Tuncer, Ankara'da dün gece tedavi gördüğü hastanede, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Taşıt kredilerindeki düşüş bin 450 lira kar ettirdi

Taşıt kredilerindeki düşüş bin 450 lira kar ettirdi

Taşıt kredileri için uygulanan yıllık faiz oranlarında ağustos ayı başından ekim ortasına kadar geçen sürede gözlenen 1 puanlık düşüş, 48 ay vadeli 50 bin liralık kredinin maliyetini bin 450 lira azalttı.

AT&T, Time Warner'ı 85 milyar dolara satın alıyor

AT&T, Time Warner'ı 85 milyar dolara satın alıyor

ABD'li telekomünikasyon şirketi AT&T'nin, televizyon, sinema ve eğlence sektörü devi Time Warner'ı yaklaşık 85 milyar dolara satın alacağı duyuruldu.

Avrupa Yakası’nda her gün 50 konut yıkılıp yenileniyor

Avrupa Yakası’nda her gün 50 konut yıkılıp yenileniyor

4.2 milyon aboneye hizmet veren CLK Boğaziçi Elektrik tarafından 3 ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nda, Şubat 2016 itibarıyla ‘kentsel dönüşüm bina yıkım istatistikleri’ de yer almaya başladı.

Trump istedi ama Asya devi LUX’ı tercih etti

Trump istedi ama Asya devi LUX’ı tercih etti

MYC Partners’ın patronu Akdoğan, Bodrum’daki otelin işletmesini Türkiye’ye yatırım konusunda istekli olan Asya merkezli LUX Grubu’na verdi. Akdoğan “Trump’ın yöneticileri çok peşimizden koştu ama LUX ile anlaştık” dedi.

MÜSİAD’dan ‘Batı Balkanlar’ açılımı

MÜSİAD’dan ‘Batı Balkanlar’ açılımı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Makedonya, Arnavutluk ve Kosova ekonomi odaları arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla iyi niyet protokolü imzalandı.

Türk tasarımcılar geliştirdi: Kalp krizini haber veren tişört, şarj eden koltuk

Türk tasarımcılar geliştirdi: Kalp krizini haber veren tişört, şarj eden koltuk

Türkiye Tasarım Haftası’nda akıllı tekstil ürünleri ve inovatif tasarımlar heyecan yarattı. Türk tasarımcı kalp krizini önceden haber veren akıllı tişörtle dikkatleri üzerine çekerken, etkinlikte şarj eden koltuk da büyük ilgi gördü.

TFF'den Eczacıbaşı VitrA'ya kutlama

TFF'den Eczacıbaşı VitrA'ya kutlama

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Kadınlar Dünya Voleybol Kulüpler Şampiyonası'nı zirvede tamamlayan Eczacıbaşı VitrA'yı kutladı.

Osmanlıspor'a 'PAŞA' tokadı!

Osmanlıspor'a 'PAŞA' tokadı!

Spor Toto Süper Lig'de 8. hafta mücadelesinde Osmanlıspor ile Kasımpaşa karşı karşıya geldi. Kasımpaşa zorlu rakibi Osmanlıspor'u yendi.

Aziz Yıldırım hakkında suç duyurusu

Aziz Yıldırım hakkında suç duyurusu

Spor yorumcusu Rasim Ozan Kütahyalı, bir basın açıklaması sırasında kendisine hakaret içeren söylemlerde bulunduğu iddiasıyla Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım hakkında suç duyurusunda bulundu.

Nevriye Yılmaz basketbolu bıraktı

Nevriye Yılmaz basketbolu bıraktı

Türkiye'de kadın basketbolunun efsane isimlerinden olan, WNBA'de forma giyen ve 1 Avrupa Ligi, 10 Türkiye Ligi ile 7 Türkiye Kupası kazanan Nevriye Yılmaz, 36 yaşında kariyerini noktaladı.

Mourinho'dan Fenerbahçeli isme özel ilgi

Mourinho'dan Fenerbahçeli isme özel ilgi

Fenerbahçe'nin Manchester United ile oynadığı karşılaşmada Jose Mourinho, Fenerbahçe Tecrümanı Deniz Sarıtaç'ı yakından izledi.

Eczacıbaşı VitrA Dünya Kulüpler Şampiyonu!

Eczacıbaşı VitrA Dünya Kulüpler Şampiyonu!

Eczacıbaşı VitrA, Pomi Casalmaggiore'yi 3-2 mağlup ederek Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda şampiyonluğa ulaştı!

Fenerbahçe'de van der Wiel kadro dışı!

Fenerbahçe'de van der Wiel kadro dışı!

Atiker Konyaspor'a konuk olacak Fenerbahçe'de Gregory van der Wiel kadro dışı bırakıldı.

Başakşehir tarih yazmaya devam ediyor

Başakşehir tarih yazmaya devam ediyor

Spor Toto Süper Lig'in 8. haftasında Medipol Başakşehir, Kardemir Karabükspor'u deplasmanda 2-0 mağlup etti ve liderliğini sürdürdü.

N'Doye'den önce indirim sonra gol

N'Doye'den önce indirim sonra gol

Trabzonspor'da hafta içinde senelik ücretine indirime giden Dame N'Doye, Galatasaray karşısında attığı golle 3 puanı getiren isim oldu.

Yönetimden galibiyet sonrası teşekkür

Yönetimden galibiyet sonrası teşekkür

Trabzonspor Kulübü Basın Sözcüsü Asım Örem, Galatasaray deplasmanından zaferle ayrılan futbolcu ve teknik heyete yönetim adına teşekkür etti.

Ölümü göze alıp 1,5 yılda 84 kilo verdi

Ölümü göze alıp 1,5 yılda 84 kilo verdi

Antalya’da ölümü göze alarak tüp mide ameliyatı olan kadın 168 kilodan 84 kiloya düşmeyi başardı. Ev hanımı 44 yaşındaki Muhsine Tekin, kilolarından kurtulmanın sevincini dans ederek yaşadı.

 Arap medyası Ordu'da

Arap medyası Ordu'da

Ordu’nun turizm odaklı gelişmesi ve kalkınması amacıyla Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından başlatılan tanıtım faaliyetleri kapsamında, Körfez ülkelerinden 50 gazeteci ve seyahat acentesi temsilcisi Ordu’ya geldi.

Meteoroloji uyardı: Soğuk hava geliyor

Meteoroloji uyardı: Soğuk hava geliyor

Türkiye bugünden itibaren yeni bir yağışlı hava sisteminin etkisine giriyor. Ege'nin kuzey kesimleri, Marmara'nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatı kesimlerinde sağanak yağış bekleniyor. Bu yağışlar Afyonkarahisar, Eskişehir ve Ankara çevrelerinde daha hafif yağışlar şeklinde görülecek.

Bursa’da kiraz ağaçları çiçek açtı

Bursa’da kiraz ağaçları çiçek açtı

Bursa’da son bir haftada mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar, kiraz ağaçlarının zamansız çiçek açmasına sebep oldu.

1 yaşındaki Hasancan'ın feci ölümü

1 yaşındaki Hasancan'ın feci ölümü

ADANA'da otomobil ile kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1 yaşındaki Hasancan Deniz hayatını kaybetti.

Tahran'dan Denizli'ye charter seferleri başladı

Tahran'dan Denizli'ye charter seferleri başladı

Denizli'de bir turizm şirketinin organizasyonuyla İran'ın başkenti Tahran'dan Çardak Havalimanı'na charter seferleri başlatıldı.

Duvar yazısıyla 'torbacı' arıyorlar

Duvar yazısıyla 'torbacı' arıyorlar

ADANA polisinin uyuşturucu ile mücadele kapsamında yaptığı operasyonlar sonrasında çalıştıracak torbacı bulmakta zorlanan zehir tacirleri, evlerin duvarlarına 'torbacı aranıyor' ilanları yazdı.

Bitlis'te 4.2 büyüklüğünde deprem

Bitlis'te 4.2 büyüklüğünde deprem

Bitlis’in Mutki ilçesinde 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Gaziantep'te 300 çift 'evet' dedi

Gaziantep'te 300 çift 'evet' dedi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen toplu nikah töreninde 300 çift dünya evine girdi.

Gitmediği yerden HGS cezası gelince...

Gitmediği yerden HGS cezası gelince...

Bilecik’te yaşayan ve hiç gitmediği Çeşme-İzmir-Aydın otoyolundaki Hızlı Geçiş Sistemi'nden (HGS) ceza yiyen Arif Durmuş isimli vatandaş, ceza sonrası hem eşine hem de torunlarına işin gerçeğini anlatmakta güçlük çekerken neye uğradığını şaşırdı.