TÜRSAB Başkanı Ulusoy: Gün gelecek AB'ye vize koyacağız

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Ulusoy, turizmi canlandırmak için ülke ülke gezip Türkiye’yi anlatıyor...

  • 3
  • 3
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2
x

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, turizmi canlandırmak için ülke ülke gezip Türkiye’yi anlatıyor. ‘Damatla ve devletle kavga olmaz’ diyen Ulusoy, turizmin 2016 beklentilerini karşılamadığını ancak 2017’den umutlu olduklarını söylüyor.

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ TURİZMDE

Ortadoğu’daki gelişmeler, Rusya uçağının düşürülmesi, Belçika ve Paris’teki patlamalar derken insanlar tedirgin oldular. Kendi ülkelerinde seyahat etmeye başladılar. ABD tedirgin ve teröre karşı önlem almaya devam ediyor. Terör, uluslararası seyahat etme özgürlüğünü tehdit ediyor. Başımıza bela oldu. 3 gün önce Almanya’da, Türkiye ile iş yapanlara OHAL’i anlattık. Mücadelemizi veriyoruz.

‘OHAL DEĞİL, ADI ETKİLİYOR’ 

OHAL, güvenlik demek. Aslında bu dönemlerde güvenlik iki katına çıkarıldığı için turist daha rahat eder. İşte bunu iyi anlatmak lazım. Türkiye öncelikle tanıtımına ağırlık vermeli. Bizler de bu yönde çalışıyoruz. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın daha fazla bütçe vermesi lazım. Mesela Aralık’ta İzmir’de ‘Travel’ turizm fuarımız var. 10’uncusunu yapacağız. 30’a yakın ülke katılacak. Bu fuar kendimizi anlatmamız için büyük fırsat.

‘KARARLARINDAN UTANACAKLAR’ 

Avrupa, medeniyet birliğidir. Ama gün gelecek aldığı kararlardan utanacak. AB üyelerine biz vize koyacağız. Bize vize koyanları şiddetle kınıyorum. Türkiye, Romanya ve Bulgaristan kadar gelir seviyesini düzeltmedi mi? Sanayisi, ihracatı ilerliyor. 10 büyük ekonomiden biriyiz.

Turizmde sayı bakımından 6’ncı, gelir bakımından 10’uncuyuz. İhracatımızın yüzde 21’ini turizm oluşturuyor. Bütçe açığının yüzde 40’ını kapattık. Tüm rakamlar ortada. AB’nin bize koyduğu vizeler ve setlerden rahatsızız. Gelir seviyemiz kişi başına 25 bin dolara çıkarsa, Avrupa Birliği’ni istemem.

Bulgaristan’ı 3 senede aldılar. Dünün komünist ülkesi Bulgaristan, Romanya, Yugoslavya’yı bile aldılar. Ama bizi almıyorlar. Böyle bir mantık var mı? Sayın Cumhurbaşkanı, “Ne istediniz de yapmadık” diyor. İlkokula giderken Avrupa ile Ankara Antlaşması imzalandı, emekli oluyorum hala aynı yerdeyiz. Artık bizim de bir yol çizmemiz lazım. Petrolümüz yok ama insan gücümüz var. Genç bir nüfusa sahibiz. Dolayıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın haklı olduğu yerler var.

‘KADERİMİZLE OYNADILAR’ 

Bir deli bir kuyuya taş atar, bin akıllı çıkaramaz. Bir deli taş attı, 79 milyon bir elden çıkardı. Bizi rezil ettiler. Türkiye’nin kaderiyle oynamaya hakları yoktu. Kendi insanlarına ateş ettiler. Bu hainlik herkesi ve her şeyi etkiledi. 15 Temmuz’dan sonra ilk yurtdışı seyahatimizi Bakanımız Nabi Avcı Bey ile İspanya’ya gerçekleştirdik. Sayın Bakan OHAL’i izah etti. Peşinden Frankfurt, Amsterdam, Lüksemburg ve İngiltere’ye gittik.

14 Temmuz akşamı Rusya’da dostlarımızla antlaşmalar imzaladık. 15’ine geldiğimizde kalkışma oldu. Moralimizi bozdu ama toparladık. Şu an ülkeler ekonomik krizde. Eskiden komşu ülkelerle aramızdaki gelir farkı çok yüksekti. Şimdi gelir farkı kıtalar arasında olmaya başladı. Ülkeler teröre karşı birlikte mücadele etme fırsatını kaçırdı. Irak’ta kaybımız 20 yılda 200 milyar dolar. Bu rakam Suriye’de 6 yılda 60 milyar dolar. Türkiye’nin kaybı fazla. Türkiye’ye kucak açan biziz.

‘2017’DEN UMUTLUYUM’ 

En büyük kaybımız Rusya. Cumhurbaşkanımız ile Putin’in anlaşması 2 aya dayanıyor. Sezon bitmişti. Karamsar değilim. Gelecek yılın hazırlıklarına başladık. Ruslara gönlümüz, kapımız açık. 2017’de 5 milyondan fazla Rus turist ağırlamayı hedefliyoruz. İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin normalleşmesi turizmi de olumlu etkileyecek. 30 yıldır krizlere alışığız.

Krizleri çözmek için yaratılmışız. Bu uçak krizi ansızın yakalandığımız bir hadisedir. Sadece biz kaybetmiyoruz, Ruslar da kaybediyor. Rusların en rahat tatil yaptığı ülke Türkiye. Sayın Cumhurbaşkanımız turizmcinin kaybını en aza indirmek için çalışmalar yapıldığını açıkladı. Rusya da ekonomik krizle mücadele ediyor. Almanya, İngiltere ya da Hollanda’daki tur operatörleri de bizden para kazanıyor.

2016’da arzu ettiğimiz neticeyi alamadık. 2017’de erken rezervasyon sayesinde turizmin canlanacağını umuyorum. Ayrıca kruvazör turizminin gelişeceğini, sağlık turizminin iyiye gideceğini ve kongre turizminde de arzu ettiğimiz neticeyi elde edeceğimizi düşünüyorum. 2015’e nazaran yüzde 25’lik daralma bekliyoruz. Ama Türkiye her sene yüzde 8 ila 10 büyümüştür.

Bu model hiçbir ülkede görülmedi. Bu yılı yüzde 25 ila 30 arası açıkla kapatırız. Ama önümüzü görebiliyoruz. Çünkü rakamları revize ettik. Önümüzdeki günlerde bakanlığımızla 2023 hedeflerini tekrar revize edeceğiz.

Kaynak: POSTA

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinden ilk görüntüler

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

'Yılanların Efendisi' yılan tarafından öldürüldü

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Kolay gibi görünen çok zor sorular

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor

Türkiye'de hangi il hangi takımı tutuyor