Koordinatlar teslim edildi Sudan’da yatırım başlıyor

Türkiye, Sudan’da yatırım için iki ayrı araziyi dün teslim aldı. Arazilerin birinde Türkiye, tarım ve hayvancılık yapacak. Teslim alınan diğer arazide ise 100 milyon dolar yatırımla petrol aranacak.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Türkiye, Sudan’da iki ayrı alanda yatırıma başlıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin başkanlığındaki heyet dün Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir’i makamında ziyaret ederken bir dizi de anlaşmaya imza attı. Atılan imzalarla Sudan’da yatırım için iki ayrı arazi teslim alındı. Hartum Büyükelçiliği’nde, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin başkanlığında ve Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ile Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katılımıyla iki anlaşmaya imza atıldı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Sudan Petrol Bakanlığı arasında bir sahanın geliştirilmesi için imzalanan çalışma anlaşmasıyla Sudan’a yatırım yapmanın önü açıldı. Diğer anlaşmada Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ile Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanlığı arasında imzalandı. Söz konusu anlaşmayla Türkiye’nin kullanımına açılacak arazilerin koordinatları belirlendi. Anlaşma, Türkiye’den Sudan’a gidecek makine ve teçhizatın gümrüklerden geçişini kolaylaştıracak ve sürecin ardından Türk iş adamlarının yatırımı başlayacak. Pakdemirli, imza töreninde yaptığı konuşmada, TPAO anlaşmasının akabinde 100 milyon dolara varan yatırımın Sudan’a yapılacağını kaydetti.

ÇİFTLİK TESLİM ALINDI

Pakdemirli, Türkiye’nin kuracağı pilot çiftlik için 12 bin 500 dönümlük alanın kasımdan itibaren teslim alınacağını söyledi. Pakdemirli, Türkiye, Sudan ve üçüncü ülkelerin gıda arz güvenliğini sağlayacak olan 780 bin 500 hektarlık arazinin de koordinatlarının kendilerine teslim edildiğini açıkladı. 

ZİRAAT KATILIM DA GİDİYOR     

Pakdemirli Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir’le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada yaklaşık 80 kişilik bir delegasyonla Sudan’da olduklarını vurgulayarak, güzel anlaşmalar yapıldığını bildirdi. Kısa zamanda güzel neticeler aldıklarını aktaran Pakdemirli “İki ülke arasında bugünkü ticaret hacmi 481 milyon dolar. Bunu daha da artırmak için en önemli saç ayaklarından bir tanesi de Ziraat Katılım Bankası’nın burada bir şubesinin açılmasıydı. Bununla ilgili prensip anlaşmasını da Ticaret Bakan Yardımcımız Fatih Metin’in sayesinde yaptık” dedi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP´li İlhami Özcan Aygün Trabzonlulara hakaret etti

CHP´li İlhami Özcan Aygün Trabzonlulara hakaret etti

Kayayı, petrol üretiminde ve kanser ilacında kullanmak için çalışıyorlar

Kayayı, petrol üretiminde ve kanser ilacında kullanmak için çalışıyorlar

Kas yapan en iyi besinler nelerdir?

Kas yapan en iyi besinler nelerdir?

Uzay ülkesi Asgardia'nın vatandaşlık ücreti belli oldu!

Uzay ülkesi Asgardia'nın vatandaşlık ücreti belli oldu!

En Çok Okunanlar