Tarıma hibe verdi, 57 bin kişi iş buldu

Türkiye'nin tarımsal kalkınması için projeler üreten ve hibe destekleriyle başta süt sığırcılığı, besicilik kaz ve manda yetiştiriciliğinin gelişmesine katkı sağlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), önemli oranda istihdam oluşturdu.

19 Ekim 2017 Perşembe 22:44 - Güncelleme: 19 Ekim 2017 Perşembe 22:44

TKDK Başkanı Ahmet Antalyalı son 6 yılda vermiş oldukları proje destekleriyle 57 bin kişinin iş bulmasını sağladıklarını ifade etti. 

560 MİLYON TL VERECEĞİZ

Destek verdikleri projeler arasında 2011 yılından itibaren 10 bin 600 projeyle kırsal alanda yatırımcının hizmetinde olduklarını ifade eden Antalyalı bir süre önce yeni proje dönemini kapattıklarını belirterek, “560 milyon lira civarında hibe vereceğiz. 1 milyar 100 milyon liralık yatırıma tekabül eden projeleri aldık” diye konuştu.  Desteklemeye hak kazananlarla en kısa süre içinde sözleşme imzalayacaklarını ifade eden Antalyalı, “Bunlar özellikle et, süt, su ürünleri işleme ve soğuk hava deposu tesisleri. Yani entegre tesisleri” diye konuştu.     

STRATEJİLERİMİZ VAR 

Yatırımların bir an önce gerçekleşmesi için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Antalyalı, şunları söyledi: “Kalkınmamız için bu yatırımların gerçekleşmesi lazım. Üretimimizi daha fazla artırmamız lazım. Bunu da el birliğiyle yapacağız. Devlet olarak biz vatandaşımızın yanındayız. Türkiye genelinde 2011-2016 yıllarında yaptırmış olduğumuz projelerle işletmelerde 57 bin kişinin çalışmasını sağladık. Süt sığırcılığı, besicilik, manda yetiştiriciliği, kaz yetiştiriciliği gibi hayvancılık alanında pek çok desteğimiz var. İşleme, pazarlama alanında desteklerimiz bulunuyor.”    

DESTEKLE KÜNEFE PEYNİRİ

TKDK’dan 2015 yılında 1 milyon 806 bin lirası hibe olmak üzere 3 milyon 41 bin lira destek alarak 160’a yakın büyükbaş hayvanın bulunduğu bir çiftlik kuran Çetin Duyguluoğlu da süt üreterek yerel işletmelere verdiklerini söyledi. Duyguluoğlu, “Sütümüzden künefe peyniri yapılıyor. Türkiye’deki 15 künefeden biri bizim ürettiğimiz sütten yapılıyor.” dedi. 

Uçuruma devrilen arabanın sürücüsü hayatını kaybetti