'Türkiye genelinin çok üzerinde yatırım alıyoruz'

TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, 'IPARTI kapsamında Şanlıurfa'da 222 tane proje destekledik, IPARTII kapsamında toplam 8 bin 786 tane başvuru aldık.' dedi.

  • 25
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Özel bir otelde gerçekleşen l JIPART II yatırımları toplu sözleşme törenine Vali Yardımcısı Fatih Çelikkaya, TKDK Kurucu Koordinatörü ve Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, TKDKŞanlıurfa İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar, Tarım İl Müdürü Murat Çakmaklı, ŞUTSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, yatırımcılar ve davetliler katıldı. 
 
Tören saygı duruşu ve İstiklal marşı ve ardından TKDK'nın tanıtım filmi ile devam etti. 
IPART I verilerine Şanlıurfa'ya süt üreten işletmeler, et üreten tarımsal işletmeler (Kırmızı et), et üreten tarımsal işletmeler (beyaz et), süt ve süt ürünlerinin ve pazarlanması, meyve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması, çiftlik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığı alanlarında Şanlıurfa'ya 61 Milyon 993 bin TL tutarında destekleme yapıldı. Toplamda Şanlıurfa'da 119 Milyon 629 bin TL yatırım gerçekleşti. 
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı talimatı doğrultusunda 2008 yılında kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) gıda, tarım ve hayvancılık alanında yapılan projelere destek vermeye devam ediyor. Düzenlenen toplu sözleşme toplantısında IPART I projesi kapsamında destek verilen projeler hakkında bilgi veren TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, "IPART I projesi kapsamında Şanlıurfa'da 222 tane proje destekledik. Bu projelerin toplam bedeli 120 milyon lira oldu. Kurum olarak yaklaşık 62 milyon lira hibe desteği verdik. Bu 5 yıllık süreç içerisinde euro bazında düşündüğümüz zaman katma değer vergisi daha fazla. Bu konuda daha fazla proje bekliyoruz. Hükümetin şu anda üzerinde durduğu istihdam rakamları, bin 510 kişi çalışıyor. Bayan yatırımcı, genç yatırımcı, engelli yatırımcılara özel itibar ediyoruz. Şanlıurfa'ya bin 510 kişi işletmelerimizde çalışıyor. Bu yatırımların daha iyi yönde olması durumunda bu istihdamın daha da artmasını bekliyoruz. En az 5 bin kişiyi çalıştıracak işletmeler destekledik. Bizim buradaki rakamımız Türkiye ortalamasının üstündedir." dedi. 
 
IPART II'YE 8 BİN 786 TANE PROJE BAŞVURUSU YAPILDI 
 
IPART ll'de ise Avrupa Komisyonu tarafından 27 Ocak 2015'te imzalanan anlaşma çerçevesinde Türkiye'nin hesabına 801 milyon Euro ayrılmış durumda." diyen Sadık Yetim, "Merkez Bankası da buna 244 milyon euro ekliyor. Çünkü hibelerin yüzde 75'i Avrupa tarafından karşılanıyor. Yüzde 25'i ise Türkiye tarafından karşılanıyor. Bu program kapsamında toplamda kullanacağımız miktar, 1 milyar 45 milyon euro. Ben 1 milyar euronun en az 2 milyarlık euroluk bir yatırıma vesile olacağını önceki tecrübelerimden biliyorum. IPART II kapsamında toplam aldığımız başvuru, 8 bin 
786 tane. Bu projelerle artık Türkiye genelinde yarışmak zorundayız. Bu projeler içinde en iyilerini seçmek zorundayız." diye konuştu. 
 
'YATIRIMCILAR PUANLAMA SİSTEMİNİ ÖĞRENMELİ' 
Yetim, "Şanlıurfa'da önceki projelerden daha iyi projeler müracaat edildi. Yatırımcılar kurumlarımıza gelmeli. Bu puan sistemini bizden öğrenmeliler. Puanlama sistemi öğrenilmeden masraf 
yapmamalarını öneriyorum. Miktar olarak projelerimiz fazla olduğu için Türkiye genelinin çok üzerinde yatırım alıyoruz." ifadelerini kullandı.
 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
15 Temmuz´a ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı

15 Temmuz´a ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı

Lastik tekerlekten bakın ne yaptı

Lastik tekerlekten bakın ne yaptı

Bunlar ancak Japonya'da olur

Bunlar ancak Japonya'da olur

Sıra dışı balık avlama yöntemi

Sıra dışı balık avlama yöntemi