Uzaya ilk adımı attık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi ile Türkiye’de stratejik bir altyapının daha kurulmuş olduğunu belirtti. Erdoğan “Bu tesis bizim için gerçek anlamda uzaya ilk adım niteliği taşıyor” dedi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) bünyesinde Göktürk-1 Uydu Programı kapsamında kurulan Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Açılış töreninde konuşan Erdoğan, bu tesisin açılması ile Türkiye’de stratejik bir altyapının daha kurulmuş olduğunu belirterek, “Bu tür tesisler uzay çalışmaları alanında söz sahibi az sayıda ülkede bulunuyor. Türkiye’nin bu tesise sahip olarak uzay çalışmaları konusunda iddia sahibi ülkeler arasına girdiğini söyleyebiliriz. Bu tesis bizim için gerçek anlamda uzaya ilk adım niteliği taşıyor. Türkiye 12 yıldır pek çok alanda hayata geçirdiği ilklerinden birini de böylece uzay çalışmaları alanında gerçekleştirmiş oluyor” dedi.  

Dünya şirketi oldu

TUSAŞ’ın 1984’te sadece F-16’ların fason üretimi için kurulduğunu hatırlatan Erdoğan, 2005’te bu kuruluşun yapısının ve yönetiminin millileştirilerek yeni bir dönemin başlatıldığını belirtti. Erdoğan, TUSAŞ’ın havacılık alanında dünyanın en önemli kuruluşlarından biri haline geldiğine, dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi listesine girdiğine işaret etti. Erdoğan, şunları söyledi: “Hedefimiz bu listeye en az yirmi şirketle girmek olmalı. Şu anda dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması listesinde 42 şirketle yer alıyoruz. Aynı başarıyı savunma sanayi alanında da göstereceğimize inanıyorum. TUSAŞ bu listeye ilk giren Türk şirketi olarak öncülük görevini yerine getirdi. TUSAŞ’ın bu konuma gelmesinde 2003 yılından itibaren savunma sanayisinde yerli üretime verdiğimiz önemin, bu doğrultuda ortaya koyduğumuz güçlü iradenin çok payı var. TUSAŞ da kendisine olan güvenimizi boşa çıkarmadı.”

Biz bize yetmeliyiz

Türkiye’nin 2023 yılında, gerektiğinde ve ihtiyaç duyduğunda tüm önemli savunma sanayi ürünlerini üretebilir konuma ulaşacağını belirten Erdoğan “Artık biz bize yetmek zorundayız. Biz bize yetemediğimiz durumda, bağımsız bir Türkiye’den bahsedemeyiz” dedi.

“Dünyanın bir ucundaki de insan biz de insanız. O yapıyorsa biz de yapabiliriz” diyen Erdoğan “Yapmamak için hiçbir sebep yok ama birileri önümüze bariyeri koyuyor. Ondan sonra ‘bunun üzerinden atla’ diyor. Hayır. Biz bunları da atlayacağız, gerekirse bu bariyerleri de kaldıracağız. İşte bu başladı” diye konuştu. TUSAŞ’ın hikayesinin Türkiye’nin hikayesinin aslında bir özeti olduğunu belirten Erdoğan “Bunu bu şekilde değerlendirmemiz lazım. TUSAŞ 2000 yılında 90 milyon dolarlık cirosu ve 2 bin çalışanıyla neredeyse kapanma durumuna gelmişti. Nereden, nereye” dedi.

81 YIL SONRA AYNI SEREMONİ 81 yıl önce Atatürk, Kazan’dan geçerken kalabalığı görünce aracını durdurmuş ve Türkiye’nin ilk köylü kadın milletvekili Satı Kadın tarafından ayran ikram edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 81 yıl aradan sonra aynı seremoni ile karşılandı.

TÜM TESTLER BU MERKEZDE YAPILACAK

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türksat’ın 100 milyon Euro’luk desteği ile hayata geçirilen merkez, Göktürk-1 projesi kapsamında TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. yerleşkesinde kuruldu. İşletme hakkı TUSAŞ’A verilen USET Merkezi’nin temeli, 29 Ekim 2011 tarihinde atıldı. 9 bin 800 metrekare kapalı alana sahip merkezde, uyduların fırlatma esnasında ve uzayda görevi boyunca maruz kalacağı mekanik, ısıl, akustik ve elektromanyetik etkileşim ortamları oluşturabilecek ve uluslararası standartlarda kalifikasyon testleri gerçekleştirebilecek. Merkezde, Göktürk-1 uydusu ile Türkiye’nin ilk yerli uydusu Türksat-6A’nın montaj yapımı, ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek. Türkiye’nin gelecekteki uydularının tüm entegrasyonları ve testleri yurtdışına gönderilmeden bu merkezde yapılabilecek, ayrıca bu tür merkezlere sahip olmayan ülkelerin uyduları da gerekli testler için bu merkeze getirilebilecek.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Uyuşturucu baronuna ameliyathane kapısındaki fiziki takibin ardından operasyon

Uyuşturucu baronuna ameliyathane kapısındaki fiziki takibin ardından operasyon

Kaybolan eşyalarını bulduklarında şaşkına döndüler

Kaybolan eşyalarını bulduklarında şaşkına döndüler

Yolda yürürken servet kazandı

Yolda yürürken servet kazandı

Sadece birkaç damlası sigara isteğini kesiyor

Sadece birkaç damlası sigara isteğini kesiyor